Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balyoz Harekatı

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Balyoz Harekatı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:36

BALYOZ HAREKATI

Aydın Çubukçu - Daha da çok konuşacaklar var. Bir tek ayrım noktasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.
O dönemde, bugüne kadar 68 hareketi tepeden tırnağa haklı ve doğru olanlarla, tepeden tırnağa alçak ve yanlış olanların kavgasıydı.
Bugün de geçmişe baktığım zaman, o gün doğru ve haklı olanların, bugün de doğru ve haklı olduğunu düşünüyorum. Hatalarımız, zaaflarımız bize aittir. Bütün bunların üstüne konuşulabilir. Bu bizim meselesidir. Hatalarımı düşünürüm, ama Deniz Gezmiş'in, arkadaşlarının herhangi bir hata dolayısıyla idam edildikleri, eğer kabul edebileceğim bir şeyse, bu onların haklı ve doğru bir biçimde asıldıklarını da kabul etmem anlamına gelir. Böyle bir şey yok. Bunu kabul etmiyorum.
Tepeden tırnağa haklı ve doğru olanlarla, alçakların, vatan hainlerinin kavgasıydı bu. Bugün de bu biçimde devam ediyor.

Yanlış ve doğru meselesini ayrı bir zeminde başka türlü konuşabiliriz. Ama hataları neydi, diye bugün dönüp Deniz'in hatası neydi diye sormam, tartışmam böyle bir şeyi.

Hulki Cevizoğlu - Evet. Tartışmalar yazılı olarak devam ediyor, belgelerde ama; yine ortak bir noktaya yarılamıyor. Eski fikir dağınıklığı zannediyorum kitaplara da yansıyor.
Bu banka soygunlarından sonra sıkıyönetim ve Balyoz Harekatı yapıldı. O günleri biraz bize anlatır mısınız?

Aydın Çubukçu - Balyoz harekatı, banka soygunlarından sonra değil, daha çok İsrail Büyükelçisi ya da İstanbul konsolosu -şu anda ismini tam hatırlamıyorum- Elrom'un kaçırılması ile başladı. Aslında bu bir görünüşteki gerekçeydi ve asıl gerekçesi balyoz harekatının asıl gerekçesi, Türkiye'de ileriye doğru başlamış bulunan toplumsal yürüyüşü kesmek, sonunu getirmek ve 1961 Anayasası ile açılmış bulunan siyasal özgürlükler ortamına son vermekti.

Zamanın Genelkurmay Başkanının son derece titizce bu günde üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir sözü vardı, diyordu ki; "sosyal uyanış, ekonomik kalkınmanın önüne geçmiştir". Dolayısıyla sosyal uyanışı ekonomik kalkınma düzeyine getirmek diye bir program uygulandı 13 Mart'ta.

Balyoz Harekatı ile isimlenen asıl politik uygulamalarının özü ve özeti budur. Sosyal uyanışı, sosyal uyanışın düzeyini ekonomik kalkınma düzeyine getirmek. Yani kısırlamak, yani en geri toplumsal düzey haline getirmek.
Bunun başlıca uygulama alanları, işçi ve öğrenci hareketini tasfiye etmek, siyasal partileri işlevsiz hale getirmek, ileriye doğru olan temasla bunun önünü kesmek idi. Tabii bu aynı zamanda bir siyasal gericilik programının uygulanması anlamına geliyordu. Dolayısıyla içinde baskıyı ve şiddeti de içeriyordu. Hapishaneyi içeriyordu, idamları içeriyordu, işkenceyi içeriyordu.

Balyoz Harekatı budur ve sebebini herhangi bir kaçırma eylemiyle, banka soygunuyla falan açıklama olanağı yoktur, doğrusu doğrudan doğruya siyasal bir programın uygulanması anlamı açıktır Balyoz Harekatının. Diğerleri için daha risklidir. Çok daha risklidir.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir