Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

En Büyük Banka Soygununu Yapan Aydın Çubukçu

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

En Büyük Banka Soygununu Yapan Aydın Çubukçu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:32

EN BÜYÜK BANKA SOYGUNUNU YAPAN AYDIN ÇUBUKÇU ANLATIYOR

Hulki Cevizoğlu - Zaten pek çok kişi 68 ruhunun, 68 hareketinin silahlı eylemlerle ya da silah devreye girdikten sonra değişikliğe uğradığını, amacından saptığını söylüyor. Ama saptı, ya da sapmadı. Biz o gerçeği ortaya koymak durumundayız. 68 ruhunu yaşatmak, güzelleştirmek ayrı bir konu ama, geçmişte yaşadığınız olayları anlatmak ayrı bir konu.

Haşmet Atahan - Ders çıkarmak ayrı bir konu. Şimdi burada tabii o ayrımı şu anlamda yapmakta doğruluk var: 68 kuşağını, 68'li hale getiren ve kendine özgü yapı oluşturan gelişim süreci 12 Mart'lı dönemlere doğru 1971'li yıllara doğru silahlı çete mücadelesinin ortasına gençlerin varması ve kendi kitlesinden kopuş noktasında belli bir sıçramaya ulaşmıştır. 68'in o kitlesel yapısı burada bozulmuştur. 68 kuşağının gelenekleri derken sahip çıkılan nokta; bu çerçevedir ve bundan sonraki gelişmeler, tabii ki 68 kuşağının içinden çıkan belli bir lider kadrosu yapmıştır ama, işte burada böyle bir ayrım yapma durumunda oluyoruz.
Şimdi bu hareketlere götüren sebepleri görmeden, doğrudan doğruya silahlı hareketlere giren insanları suçlamak da bir çözüme götürmüyor.

Hulki Cevizoğlu - Suçlamak değil, suçlamak veya yorumu izleyicilere bırakacağız ama, bunların yapan insanların görüşlerini almaya çalışıyoruz.
Şimdi Sayın Aydın Çubukçu'ya dönelim isterseniz. Hattımızda. İyi geceler Sayın Çubukçu (Telefon Konuğu).

AYDIN ÇUBUKÇU (1971'deki en büyük banka soygununu yapan THKO'cu) - İyi geceler.

Hulki Cevizoğlu - Efendim siz 68 kuşağının, 68 hareketi içinde önemli bir yerdesiniz. 1971 yılında, 71 döneminde -çünkü çok dönem var anlaşılan- ilk banka soygununu yapan, ya da en büyük banka soygununu yapanlar içinde yer aldınız.

Aydın Çubukçu - En büyük banka soygunu.

Hulki Cevizoğlu - En büyük banka soygunu, o tarihteki rakam 4 milyon liraydı galiba Ziraat Bankası soygunu muydu?

Aydın Çubukçu - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Evet biraz onu anlatır mısınız bize? Niye bankayı soyma ihtiyacı hissettiniz?

Aydın Çubukçu - Bu doğrudan doğruya bizim o dönemdeki mücadele örgütlenmesi anlayışımız ile ilgili bir tutum, tercihti.
Mücadeleyi yürütebilmek ve hedeflerimize ulaşabilmek amacımız buydu. Bu banka soymak da bunun araçlarından biri olarak görünüyordu.

Hulki Cevizoğlu - Yani silahlı mücadeleyi sürdürmek için mi bir finansman kaynağına ihtiyaç duyuldu?

Aydın Çubukçu - Mücadeleyi sürdürmek. Genel olarak silahlı, silahsız hepsi bunun içinde.

Hulki Cevizoğlu - Silahsız mücadele için bu kadar banka soymayı gerektiren bir Finansmana ihtiyaç var mıydı?

Aydın Çubukçu - Şüphesiz mücadele finansman ister. Yani başka bir kaynağımız yoktu, dayanağımız yoktu. Belli bir amaca ulaşmak için kendinizi çok istekli hissediyorduk ama araçlardan, gerekli araçlardan da yoksunduk, bu açık bir şey.

Haşmet Atahan - İngiltere'den bir yardım filan yok muydu?

Aydın Çubukçu - Haşmet iyi akşamlar. İngiltere'ye veya başka herhangi bir yerden maddi manevi herhangi bir yardım kesinlikle yoktu. Kendi gücümüzden başka hiçbir şeyimiz yoktu.

Hulki Cevizoğlu - Evet. Buyurun o dönemin önemli bir; -kusura bakmayın bugün bu deyimleri kullanmak durumundayız. Çünkü yaşanan olaylar- o dönemin en büyük banka soyguncularından birisi oldunuz siz. Sonra yakalandınız, zannediyorum cezanızı çektiniz hapis cezanızı...

Aydın Çubukçu - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Evet. Bu açıdan sizin değerlendirmenizi rica ediyorum. 68 kuşağı hakkında, 68 hareketi hakkında; siz işin değişik bir boyutunda yer aldınız.

Aydın Çubukçu - Evet. Sayın Cevizoğlu şöyle bir saptama ile başlamak istiyorum: Programın başından beri pek çok insan konuştu..

Hulki Cevizoğlu - Daha çok konuşacak var.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir