Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İsmet Özel: "Sosyalistlerin Önünü Tıkamak Namusa Yakışmaz"

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

İsmet Özel: "Sosyalistlerin Önünü Tıkamak Namusa Yakışmaz"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:22

İSMET ÖZEL: "SOSYALİSTLERİN ÖNÜNÜ TIKAMAK NAMUSA YAKIŞMAZ"

İsmet Özel - Tabii. Mecburduk ona. Çünkü elimiz mahkumdu. Türkiye'de sosyalistler bir şey yapıyorlardı. Onları geride bırakmak, daha doğrusu onların elini, kolunu bağlamak namusa yakışmazdı. Onun için tabii ki, kurucular arasında yer almayı görev bildim kendime.

Hulki Cevizoğlu - Bugün namusa yakışır mı?

İsmet Özel -
Hangi namusa?

Hulki Cevizoğlu - Hangi namus onu ben bilemem. Ama diyorsunuz ki, 'O zaman sosyalistlerin elini kolunu bağlamak namusa yakışmazdı. Fikir Kulüpleri Federasyonunu kurmak zorundaydık.' Peki bugün sosyalist düşünceye sahip insanların elini kolunu bağlamak gerekir mi?

İsmet Özel - Eğer ben sosyalist görüşlerimi o günkü kafamla muhafaza ediyor olsaydım, tabii ki olmazdım. Bugün bir Müslüman olarak, İslamcı olarak da aynı şekilde Müslümanların elini, kolunu bağlayacak bir davranışa..

Hulki Cevizoğlu - Gidiş var mı?

İsmet Özel - Daha doğru onlar bir şey yapıyorlarsa, onlara köstek olmam.

Hulki Cevizoğlu - Bugünkü Müslüman kafanızla soruyorum zaten. Bugün de geldiğiniz nokta, 'o tarihte sosyalistleri bağlamak namusa yakışmazdı' diyorsunuz. "Bugün de Müslümanları bağlamak namusa yakışmaz" mı diyorsunuz?

İsmet Özel - Tabii ki. Halkın önünü kapamak doğru değil. Yani halkın, ya da bir şeyler kendi gerçekliğini ifade etmek isteyen insanlar bir yöne girmişlerse, onların manipüle edilmesi doğru değildir.

Hulki Cevizoğlu - Peki bugün manipüle etmemiz ve bağlamamız gereken belli görüşler, ideolojiler var mıdır?

İsmet Özel - Manipüle edilmesine karşı olduğumu söylüyorum.

Hulki Cevizoğlu - Hayır. İslamiyet için söylüyorsunuz ama. İslami görüşlerinizin bağlanmaması, serbest bırakılması görüşünü savunuyorsunuz.

İsmet Özel - Tabii.

Hulki Cevizoğlu - Mesela bugün sosyalizmin elinin kolunun bağlanmasını savunuyor musunuz? Yoksa o da İslamiyet de serbest olsun mu diyorsunuz?

İsmet Özel - Daha çok yapabildiğini yapsın.

Hulki Cevizoğlu - Yani sosyalizme..

İsmet Özel - Tabii hodri meydan.

Hulki Cevizoğlu - Ama işte o bir görüş olmuyor. Hodri meydan, kimin bileği kuvvetliyse olsun gibi oluyor. Ama kimin düşüncesi kuvvetli ise olsun gibi olmuyor.

İsmet Özel - Bir dakika, bileğinin kuvveti düşünceden bağımsız değildir. Zaten Türkiye'de bileğinin kuvveti geçen sözünü yürütüyor.

Hulki Cevizoğlu - Evet Haşmet Bey derin bir nefes aldı. Galiba bir sorusu var.

Haşmet Atahan - Evet. Aslında ben bu tür tartışmayı pek uzatmak da istemiyorum ama.

Hulki Cevizoğlu -
Zaten siz girmediniz o tartışmaya, biz yapıyoruz..

Haşmet Atahan - Hayır şimdi bir şey sormak istedim. Şimdi 16 Şubat 1969 günü Kanlı Pazarın cereyan ettiği bir gündü.

Hulki Cevizoğlu - Mehmet Şevket Eygi'nin yazıları olan.

Haşmet Atahan - Evet. Ama M. Şevket Eygi'nin "Bugün Gazetesi'nde 16 Şubat günü çıkan yazısından kısa bir alıntı yapmak istiyorum.

"Müslüman kardeşlerini, komünizm küfrüne karşı derhal silahlanın. İslam'da askerlik ve cihat ihtiyari değil, mecburidir. Herkes komünizm küfrü ile savaşa hazır olsun. Komünistler ve onları destekleyen hain şahıs ve müesseseler kahredilsin. Deccal yıkılsın. Cihat eden zelil olmaz, sağ kalırsa gazi olur. Canını verse, şehitlik şerefini kazanır. Ey Müslümanlar, imanımız tehlikede, dininiz tehlikede. Kuran'ınız tehlikede, camiler tehlikede. Din, iman elden gidecek kalkın ey ehli-İslam davranın."
Bu cihat çağrısı sonunda biliyoruz, onbinlerce yürüyen bağımsızlık ve demokrasi taraftarının üzerine polis destekleri ile siyasi iktidarın emriyle, polislerin desteği ile bir saldırı yapılmıştır ve bilinen kanlı pazar olarak tarihe geçen bir olay olmuştur.
Bu çerçeve içerisindeki gelişmeleri de destekliyor mu acaba Sayın konuşmacı?

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir