Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Atatürk ve Bayrağa Saldıranlar 68'in Devamı Değil

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Atatürk ve Bayrağa Saldıranlar 68'in Devamı Değil

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:13

HASAN YALÇIN: "ATATÜRK VE BAYRAĞA SALDIRANLAR 68'İN DEVAMI DA DEĞİL, ADAM DA DEĞİL"

Hasan Yalçın - Evet. Bu Türkiye çapında yürütülen bir kampanyadır aslında. 1996 Kasım'ından buyana yürüyen bir kampanyadır. İşçi Partisi, bu pankartları ve Atatürk resimlerini taşımıştır. Hatta bazı gruplar, bu nedenle İşçi Partisi kortejine müdahale etmek istemişlerdir ve bazı olaylara yol açmışlardır.

Hulki Cevizoğlu - Evet. Ama orada şöyle bir durum ortaya çıkmıyor mu? Sayın Haşmet Atahan'ın söylediği gibi, 68 kuşağı Atatürk'ten, Mustafa Kemal'den yola çıktı. "Mustafa Kemal'in bağımsızlık, ulusal bağımsızlık görüşlerinden etkilendi" dedi. Ama bugün gelinen nokta, burada belli bir grubun görüşünü eleştirmek değil ama, genel olarak gelinen noktaya temas etmek önemli;..

Hasan Yalçın - Bugün 68 kuşağını Hulki Bey, şeyden ayırmak lazım. 68 kuşağını bugünkü Atatürk resmine, kürsüye, bayrağına saldıran grupların çizgisinden ayırmak lazım. 68 kuşağı ile ilgili söyleyeceğim, 68 hareketi ile ilgili bir değerlendirme yapacağım ancak, şunu tesbit ediyorum şimdi: 68 kuşağının ruhunu taşıyanlar bugün meydanlarda Atatürk resmini de, Cumhuriyet devrimlerinin, kanunlarının uygulanmasını isteyen pankartlarını taşımışlardır ve her türlü saldırıyı göğüsleyerek bunu yapmışlardır.

Özetle şunu söylüyorum; bugün Atatürk'e, Türkiye Bayrağı'na saldıran insan, grup veya çizgi, 68'in devamı olamaz. Hatta adam bile olamaz.

Bunu net olarak, altını çizerek söylüyorum; 68, özetle bağımsızlık demektir. Bugün bağımsızlık davasında sarı çizmeli hiç kimsenin 68'in devamıyım demeye hakkı yoktur.
Aslında bugün bu tür saldırılara girişenler, 68 davasından kopmuşlardır. 68 ile alakaları yoktur.

Haşmet Atahan - Öyle bir iddiaları da yok zaten.

Hasan Yalçın - Öyle bir iddiaları da yok. 68'i de zaten redediyorlar. Hatta 68'in en önemli gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş'i de beğenmiyorlar, onu da Kemalist diye suçluyorlar, Kemalizm'i de suçluyorlar. Türkiye tarihinin en büyük devrimi olan Cumhuriyet devrimini suçluyorlar. Kurtuluş Savaşımız'] suçluyorlar. Kurtulamayış savaşı diye onu eleştiriyorlar. Bunların 68 ile hiç bir alakası yoktur.
68'leri dünkü 1 Mayıs'ta Atatürk resmini taşıyan. Cumhuriyet devrimi kararlarının uygulanmasını isteyen pankartlar taşıyanlar temsil etmişler, 68, odur.
Bugün Türkiye insanın çok büyük bir kısmım temsil etmektedir bu talepler. Türkiye inşam bugün Türkiye bayrağına saldırılmasını tasvip etmez. Atatürk'e saldırmasını tasvip etmez.
Dolayısıyla bu saldırıyı yapanlar, Türkiye halkından kopmuş, marjinal küçük gruplardır ve bunlar içlerine sızdırılmış olan provokatörlerin yönlendirmesi ile hareket etmektedirler. Bunu net olarak tesbit edilmesi çok önemlidir.
Şimdi ben 68 ile ilgili değerlendirmeme geçiyorum, izin verirseniz.

Hulki Cevizoğlu - Buyurun.

Hasan Yalçın - 68, başlıklar halinde şudur: 68 Türkiyelidir. Yani dünyanın şurasından, burasından, Che Guevera'dan, Marigella'dan etkilenmiş, veya Fransa'daki gençlik hareketinden etkilenmiş bir hareket değildir. Özbeöz Türkiyelidir. Türkiye toprağından fışkırmıştır.
27 Mayıs olmuştur, daha sonra 1964-65'lerde milli petrol milli maden mücadelesi vardır. Daha sonra öğrenci hareketi Amerika'yı karşısına almıştır, haklı olarak. NATO'ya karşı çıkmıştır. Türkiye'ye gelen Amerikan 6. filosuna karşı çıkmıştır. "Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi, tam bağımsız, gerçekten demokratik Türkiye'' sloganları yükseltmiştir. Bu tamamen Türkiye'nin toprağından fışkıran bir harekettir. Tabii bunun altını net olarak çizmek lâzım.

Hulki Cevizoğlu - Sayın Yalçın, peki, Paris'te başlayan öğrenci hareketleri sırasında Fransız öğrenciler de "Amerika'ya hayır" sloganları atıyorlar mıydı?

Hasan Yalçın - 68'de tabii. Almanya'da da, Fransa'da da öğrenci hareketleri yükselmişti. Dünya çapında devrimci bir tarzda yükseliyordu. Her ülke kendi koşullarından hareketle devrimci gençlik hareketine sahne oluyordu.

Hulki Cevizoğlu - Sloganları neydi onların?

Hasan Yalçın - Onların da demokratik üniversite, Amerika'nın tabii buna karşı çeşitli tanıklar, bunları söylüyorlardı. Tabii bunu Türkiye'de daha eskiden yapmamış değil, dünya bir bütündür ve tabii ki, gençlik hareketi birbirinin deneyiminden yararlandı.

Ama bizim gençlik hareketimiz, 1968 hareketi, Türkiye'nin kendine öz davalarından hareket etti. Demokratik üniversite talebi görüşüldü. Türkiye'nin üniversitesi demokratik değildi. Siz söylediniz bugün YÖK var. Gençliğimiz çok daha ağır koşullar altındadır. Ama ağır koşullar altında oluşu 68'in talebinin ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Demokratik üniversite talebi şimdi çok daha geçerlidir. Dolayısıyla 68'in talebi bugün yaşamaktadır.
Bu bizim özbeöz Türkiyeli talebimizdir. Türkiye, Amerika'ya bağımlıydı, bugün çok daha bağımlıdır. Türkiye'nin Başbakan Yardımcısı (Tansu Çiller'i kastediyor) Amerikan vatandaşı ve Amerikan memurudur. Bu noktaya gelmiştir Türkiye. Ama 68'in kaldırdığı bayrak, işte o kadar önemlidir. Yani o günden gençliğimiz isyanı dillendirmiş ve bu bayrağı yükseltmiştir.

68, Türkiye'lidir. İkincisi, 68 bağımsızlıkçılıktır. Mustafa Kemal temasıyla, bağımsızlık teması, bu 68'in grubunun özünde vardır.
68'in en önemli devrimci gençlik liderlerinden biri olan Deniz Gezmiş, en önemli eylemini Samsun'dan Ankara'ya Türkiye bayrağını taşıyarak yaptı ve gideceği yer, Anıtkabir'di. Rejimi Anıtkabir'e şikayet etmek için Deniz Gezmiş Samsun'dan yola çıkıp yürüyüp geldi buraya.
Şimdi 68'in bu devamı..

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron