Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

68 Hareketi Yeni İmaj Çocuğudur

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

68 Hareketi Yeni İmaj Çocuğudur

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:03

68 HAREKETİ YENİ İMAJ ÇOCUĞUDUR

68 kuşağını gerçekten 68 haline getiren olayları bir çırpıda pek söylemek mümkün değil. Şöyle bir tarihsel gelişim içerisinde anmak gerekirse; en başta söylenmesi gereken şey sanıyorum, benim de yer aldığım 68 kuşağı, yeni imaj devriminin yarattığı bir ortamda doğmuştur. Bir anlamda yeni imaj çocuğu diyebiliriz, 68 hareketi için. Yeni imaj kuşağının, yeni imaj hareketinin yaratmış olduğu nisbi özgürlük ortamında serpilen, serpilip gelişen, büyüyen ve Türkiye'nin anti-terörist, anti-feodal çizgisi içerisinde tam bağımsız ve gerçek tek demokratik Türkiye ülküsüne sahip çıkan, bunun mücadelesini, bunun kavgasını veren bir kuşak olma özelliğini taşımıştır.

Tabiî ki, uluslararası planda başta Amerika'da olmak üzere; Fransa'da, İngiltere'de, İtalya'da hareketin değişik boyutları ile gelişmesi ve oralarda da 68 hareketlerinin oluşması bir vakıa ve Türkiye'deki hareketin bu hareketlerden etkilenmesi de bir gerçek. Ama Türkiye'de 68, bu hareketlerden esinlenmesinden de öte kendine özgü, kendi yapısını irdeleyecek bir karakter içerisinde, belli oranda artmış ve devam etmiştir.

Hulki Cevizoğlu - İzleyicilerimiz de sizden sol söylemler bekliyorlar doğal olarak. Sizin arkadaşlarınız da belki öyle bekliyorlar. Ama 68'li olmak, sadece solcu olmak mıdır? 68 kuşağına dahil olmak, örneğin 1948, 1950 doğumunda olup 1968'li yıllarda üniversitede eylemlere katılmak, sadece sol görüşe, ya da sosyalist görüşe özgü bir özellik midir? O dönemde bizim hatırlayabildiğimiz sağ görüşlü insanlar da var. Daha sonra bakanlık yapmış insanlar. Bunlar da "Biz de 68 kuşağıyız" diyor. Siz 68 kuşağı derken aranıza sadece tek görüşteki insanları mı dahil ediyorsunuz? Onları mı alıyorsunuz? Genel literatür anlamı ile, sağ görüşlüler 68'li olamaz mı?

Haşmet Atahan - Tabiî 68'li yıllarda, 68 kuşağının karakterini belli eden, o mücadeleye damgasını vuran hareketlerle mutlaka 68 kuşağı bir tez olarak ortaya çıkmış idi. Bunların antitezleri de vardı ve zaten o antitezlerin zorlama da olsa, o tez içerisine dahil edilmesine -ki, biraz ilerleyen saatlerde bu konuları sanıyorum tartışma durumunda olacağız-dahil edilmesi, siyasî iktidarların o günkü ilerici devrimci 68 kuşağının yolunu kesmek anlamında belli organizasyona girmesi sonucu bir antitez de doğdu.

Bu nedenle o günkü yılları değerlendirirken, sağı ile solu ile 68 kuşağım o bütünlük içerisinde değerlendirmek durumunda olacağız. Ama bizim 68 kuşağı olarak algıladığımız, değerlendirdiğimiz ve bizden gördüğümüz, basın olarak kendine özgü yerini alan kuşak, -68 kuşağı olarak- mutlaka tam bağımsızlıkçı ve gerçekten demokratik Türkiye ülküsünü be¬nimseyen ve bunun mücadelesini veren kuşak olarak görüyoruz.

Hulki Cevizoğlu - Benim bu gece sizinle epey işim var demektir. Siz sorulara böyle cevap verdikçe, ben bu sorularının cevabını açabilmek için bir soruyu birkaç defa sormak durumunda kalacağım galiba. Ama gördüğünüz gibi önümde özetlediğim oldukça fazla not var. Hele böyle 68 kuşağı gibi dünyada ve Türkiye'de damgasını vurmuş bir kuşağı bir haftalık bir çalışma ile ekrana getirebilmek, gördüğünüz gibi, izleyicilerimizden şimdiden özür diliyoruz, kusurumuz olursa. Ama sizden de rica ediyorum daha net yanıtlar vermenizi.
68 kuşağının akla gelen örgütlerinden bir tanesi Dev-Genç'ti. Dev-Genç'in çekirdeği ise, Fikir Kulüpleri Federasyonu idi. Fikir Kulüpleri Federasyonu kurulduğu sırada karşısına Hür Düşünce Kulüpleri kurulmuş idi. Öyle mi?

Haşmet Atahan - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Hür düşünce kulübüne üye olarak da, -biz bu gece tabiî daha çok sizin tarafınızı ele alacağız. Çünkü bizi izleyen çok sayıda insan var, bu kuşağın ne olduğunu bilmeyen, okumayan. Onlar da bizi izlediği için daha açıklayıcı olmak durumundayız- Hür Düşünce Kulübüne ya da derneğine üye insanlar ise, Hasan Celal Güzeller, Hüsnü Doğanlar gibi çok isim sayılabilir. Bunlar da sağ 68'liydi. Ama siz onları kendinizden tabiî ki saymıyorsunuz. Saysaydınız zaten tek dernek olurdu. Ama 68'li de mi saymıyorsunuz?

Haşmet Atahan - O kuşağın içerisinde karşı tez olarak, antitez olarak değerlendiriyorum.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir