Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gladyo'nun 12 Mart 1971 Darbesi

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Gladyo'nun 12 Mart 1971 Darbesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 17:07

Gladyo'nun 12 Mart 1971 Darbesi

Bir yönüyle ABD'nin Gladyosuna karşı yapılan 27 Mayıs Devrimi'ne Gladyo'nun cevabı 12 Mart 1971 'de geldi. Amerikancı 12 Mart Darbesinin kökleri 1965 yılına kadar uzanır.

1965 yılı Gladyo tarihinde bir dönemeç olarak görülebilir. 1964 yılında İnönü ABD'de iken başında bulunduğu koalisyon hükümeti devrildikten sonra, Türkiye'yi kısa süre Suat Hayri Ürgüplü Hükümeti yönetti. Arkasından 1965 seçimleriyle Adalet Partisi iktidara geldi ve Süleyman Demirel Başbakan oldu.

6 Temmuz 1965'te Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Yasası yürürlüğe girdi. MAH artık yeni adıyla faaliyetini sürdürecekti. 10 Ekim 1965 seçiminden sonra MİT Müsteşarlığına Tuğg. Fuat Doğu getirildi. Fuat Doğu, ABD'de ve Almanya'da CIA okullarında eğitilmişti ve Özel Harp eğitimi almıştı. Öğrendiklerini CIA'nın Emirgan'da kurduğu istihbarat okulunda "Türk ajanlarına" aktarmıştı. 1962-1964 arasında iki yıl MAH Başkanlığı yapmış ve Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay'ın kendisine verdiği askerleri izleme görevini yerine getirmişti."

1965 yılında ikinci önemli olay, Seferberlik Tetkik Kurulunun resmen Özel Harp Dairesi (ÖHD) adını alması ve başına da Tuğg. rütbesine yükseltilen Cihat Akyol'un getirilmesiydi. Cihat Akyol da Fuat Doğu gibi NATO kamplarında özel eğitimden geçmişti. Binbaşı iken MAH'ta görev almıştı.

Üçüncü önemli olay, 28 Mart 1966'da Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay, Cumhurbaşkanı oldu. Cevdet Sunay, 6-7 Eylül 1955 olayları sırasında Özel Harp Dairesinin iletişim içinde olduğu Genelkurmay Merkez Dairesi Başkanı idi. Genelkurmay Başkanı olunca "Komünizmle Mücadele Metodları"nın askeri okullarda ders olarak okutulması emrini verdi. Komünizme karşı İslamcılığa dayanma politikasını uygulamaya yöneldi. Buna bağlı olarak 1963 yılında Komünizmle Mücadele Derneği örgütlendi. 1968 yılında bu derneğin 141 örgütü kurulmuştu.

İmam Hatip Okulları ve yeraltındaki Kuran kursları bir Gladyo politikası olarak bütün ülkede ağlarını ördü. Bu arada Alparslan Türkeş, 1963 yılında Türkiye'ye dönmüş ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'ni 1 Ağustos 1965 Olağanüstü Kongresi'nde bir Gladyo darbesiyle ele geçirmişti. Partiyi Gladyo'nun yan kuruluşu olarak sola ve emekçi hareketine karşı şiddet eylemlerine yönlendirmişti. Yapılan iş, ABD emperyalizminin tetikçiliği idi. Emperyalizm ve NATO'ya karşı halk hareketi, MHP terörüyle baskı altına alındı. Türk-İslam sentezi, doktrin olarak kabul edildi.

Türkeş'in başında bulunduğu Parti, Komünizmle Mücadele Dernekleri yanında Milli Türk Talebe Birliği, Huzur Dernekleri, Türk Ocakları, Milliyetçiler Derneği ve 1967'de bu derneklerin yerine kurulan Ülkü Ocakları gibi kuruluşlarla Amerikancı Gladyo'nun sivil kuvvetlerini yönlendirdi. Ayrıca 3 yılda 28 komando kampı kuruldu ve buralarda silahlı eğitim yapıldı.

CKMP, 8-9 Şubat 1969 Adana Kongresi'nde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adını aldı. Gladyo, NATO ve CIA reçetelerine göre yeraltı örgütleri kurdu. Bu örgütler, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı, haraç, gasp, tehdit, şantaj, solu bastırma gibi terör eylemleri yaptılar. Türkiye'de 12 Mart 1971 Amerikancı darbesini örgütleyen Gladyo, 1965-1966 yılında oluşmuştu.

Bu tarihi kadroyu kaydedelim:

Cumhurbaşkanı Sunay, MİT Müsteşarı General Fuat Doğu, Özel Harp Dairesi Başkanı General Cihat Akyol, CKMP-MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş. Kadro, Org. Memduh Tağmaç'ın 1968 yılında Genelkurmay Başkanı olmasıyla tamamlanmış oluyordu. 1960'lı yıllar, Türkiye'de halk hareketinin yükseldiği bir dönemdir. 27 Mayıs Devrimi, ABD işbirlikçiliğine ve gericiliğe ağır darbeler indirmiş ve özgürlükçü bir Anayasa getirmişti. Bu koşullarda Türkiye İşçi Partisi kurulmuş ve 1965 yılında 15 milletvekiliyle Meclis'e girmişti.

İşçi ve grev hareketi, toprak talep eden köylü ve üretici hareketi, özellikle 1964'te Johnson'un mektubundan sonra yürütülen ABD emperyalizmine karşı mücadeleler ve gençlik hareketi, 1968-1970 yıllarında doruğa çıktı. Genelbaşkanı olduğum, daha sonra Dev-Genç adını verdiğimiz FKF önderliğindeki Haziran 1968 üniversite işgalleri, gençlik hareketinin Türkiye tarihindeki doruğuydu. 15-16 Haziran 1970'teki işçi hareket i de, emekçi mücadelesinin en yüksek noktası oldu.

İşte bu koşullarda Genelkurmay Başkanı Org. Memduh Tağmaç, "Sosyal uyanışın Türkiye'nin ekonomik gelişmesinin önüne geçtiği" tahlilini yaptı. ABD ve gericilik açısından belki de daha önemlisi Türk Ordusu içindeki Atatürkçü birikimdi. Gladyo, Ordu'daki devrimci örgütlenmelerin içine de sızdı. Soldaki bazı örgütlenmeler maceralara itildi ve silahlı eylemlerle darbe için elverişli ortam yaratıldı.

ABD güdümlü Sunay-Tağmaç Gladyosu, 9 Mart Darbesi'ni önce kışkırtıp daha sonra bastırarak 12 Mart 1971 Muhtırası'yla Demirci Hükümetini istifaya zorladı ve Meclis'i dağıtmamakla birlikte yönetime el koydu.
12 Mart Gladyo darbesi, 27 Mayıs'a karşıydı. Bunu açıkça belirtti. 1961 Anayasasını budadı, emekçi hareketini bastırdı ve sola karşı yoğun bir şiddet uyguladı. 12 Mart'ın hep unutulan uygulaması ise, 1500 Atatürkçü subayın Ordu'dan tasfiyesi idi.

12 Mart, Türkiye halkına ve Türk Ordusu'na karşı bir Gladyo darbesiydi. Türkiye'yi 12 Mart'a sürükleyen süreçte Sunay-Tağmaç önderliğindeki Gladyo'nun çekirdeğinde MİT Müsteşarı Gen. Fuat Doğu, ÖHD Başkanı Gen. Cihat Akyol, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, kendileri gibi CIA kamplarında ve Nazi Generali Gehlen tarafından eğitilen Ruzi Nazar, Paul Henze ve Graham Fuller gibi CIA istasyon şefleriyle birlikte çalıştılar. MİT'te Kafkas kökenlilerden oluşan "Çerkez Cuntası" diye anılan ekibin kökleri o zamana uzanmaktadır. 12 Mart'ta Gladyo'nun diğer öne çıkan mensupları. İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Org. Faruk Türün ve Yardımcısı Korg. Turgut Sunalp'ti. İşkence ve sorgulamalarla ün yapanlar ise daha çok MİT görevlileriydi.

CIA ve MOSSAD bağlantılı Hiram Abas-Mehmet Eymür kliği, o dönemde ün yaptı. MİT Müsteşarı Fuat Doğu, Hiram Abas ekibini 1970 öncesinde oluşturdu. CIA ve MOSSAD ile sıkı ilişkileri olan Hiram Abas, Şenkal Atasagun, Mehmet Eymür ekibi, Özel Harp Dairesinde Fuat Doğunun has kadrosu olarak yetiştirildiler ve SüperNATO rütbeli olarak 12 Mart döneminde sahneye sürüldüler. 1 4 12 Mart Amerikancı darbesinin, 9 Mart'ta tasfiye edilen Kemalist örgütlenmeye cevap olarak düzenlendiği öne sürülür. Oysa bu darbenin, çok önceden Gladyo tarafından planlandığı ve uygulandığı görülüyor. Gladyo, Kemalist subayların içine de sızmıştı ve bu örgütlenmeyi, Türk Ordusunda kapsamlı bir tasfiye planını uygulamak için ustaca değerlendirdi.

12 Mart'ı hazırlayan ve geliştiren Gladyo uygulamaları, solcu gençlere karşı "faili meçhul" denen cinayetlere başladı. 27 Kasım 1970 günü İstanbul Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi yakıldı. 5 Mart 1971 günü Marmara yolcu gemisi yakıldı ve 28 Haziran 1972'de Eminönü arabalı vapuru batırıldı. Hiram Abas-Mehmet Eymür ekibi, MOSSAD'a bilgi vererek, 1973 yılı 21 Şubat günü Lübnan'ın Nahr-el Bared kampındaki Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) MK Üyesi Bora Gözen ve yedi arkadaşını İsrail Deniz Kuvvetlerinin uyguladığı harekâtla öldürttü.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir