Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

27 Mayıs 1960 Devrimi: Gladyo'ya Darbe

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

27 Mayıs 1960 Devrimi: Gladyo'ya Darbe

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 17:05

27 Mayıs 1960 Devrimi: Gladyo'ya Darbe

27 Mayıs 1960 Devrimi, Türkiye'nin 1876 Meşrutiyet i ile ilk önemli başarısını kazanan milli demokratik devriminin son halkasıdır; Kemalist Devrim'in devamıdır. 27 Mayıs bir askeri darbe değildi ; halk hareketiyle geldi. Ordudaki genç devrimci subaylar bu halk hareketinin bir parçasıydı. Nitekim 27 Mayıs, yalnız ABD işbirlikçisi DP iktidarını devirmekle kalmadı ; Genelkurmay Başkanı da içinde komuta kademisini de hapse attı ve ömür boyu hapse kadar varan cezalara çarptırdı. 27 Mayıs'ın çok önemli bir yönü üzerinde hiç durulmamıştır. Kemalist Devrim'in devamı olan bu hareket, ABD emperyalizmine, CIA ve NATO'ya bağlı olarak oluşan Gladyo'ya da çok ağır darbeler indirdi. Yassıada yargılamalarında MAH (o zamanki MİT) ile CIA arasındaki ilişkiler sergilendi.

Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla çalışan Özel Harp Dairesi Başkanı Tümg. Daniş Karabelen'in 27 Mayıs Devrimi hazırlıklarından haber i bile olmamıştı. Çünkü Özel Harp Dairesini, bizzat o devrimin önderlerinden Suphi Karaman'dan dinlediğim üzere, ABD'nin bir üssü ve DP iktidarının aleti olarak görüyorlardı.

Nitekim aynı gerçeği Özel Harp Dairesi üzerine araştırma yapan gazeteci Ecevit Kılıç saptamaktadır:

27 Mayıs Devrimini gerçekleştiren subaylar, "Özel Harp Dairesini Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Adnan Menderes'in özel örgütü olarak görüyorlardı". Hatta örgüte "Menderes'in gestaposu" ve "Menderes'in gizli örgütü" diyorlardı.

27 Mayıs Devrimi, Özel Harp Dairesi Başkanını, Başkan Yardımcısı'nı ve Kurmay Başkanını emekliye sevk etti. Özel Harp Dairesi içine yerleştirilen Demokrat Parti yöneticilerinin yakınları olan 10 subay da Daire Başkanı Tümgeneral ile birlikte emekli edildi ve yerlerine yeni atamalar yapılmadı. Tavır, Özel Harp Dairesine idi. 27 Mayıs yönetimi, bizzat bana Suphi Karaman'ın belirttiği üzere bu kuruluşu iktidarın güvenlik örgütü gibi görüyordu. Hatta 27 Mayıs'ın önderi Org. Cemal Gürselin Özel Harp Dairesi'ni tamamen kapatacağı ve orada görevli subayların hepsini emekliye sevk edeceği konuşulmuştu. Ayrıca Dairenin parasal kaynakları da kesildi. Özel Harp Dairesi Komutanlar ı tutuklanma korkusu içindeydiler. Onları Alparslan Türkeş kurtardı.

27 Mayıs Devriminin Ordu'da gerçekleştirdiği yenileşme, Özel Harp'le sınırlı değildi. 35 general başta olmak üzere 4 binin üzerinde subay emekliye sevk edildi. Ordu'da piramit sistemini kuran ve komuta kademesini gençleştiren bu büyük harekâtı Milli Birlik Komitesi Üyesi Suphi Karaman yürüttü.

Yine Suphi Karaman, 27 Mayı s Devriminden hemen birkaç gün sonra olağanüstü bir girişimde bulunarak, Kore'deki Türk birliğinin geri çekilmesini de oldubittiyle ilan etti. Bunun üzerine ABD Büyükelçisi 27 Mayıs Devriminin önderi Milli Birlik Komitesi Başkanı Org. Cemal Gürsel'e geldi ve Kore'den birlik çekilmesinin sebebini sormaya kalktı. Suphi Karaman, tanık olduğu bu görüşmeyi hep mutlulukla anlatmıştır. Org. Cemal Gürsel, çevirmene aynen şöyle söylüyor: "Söyle bu ayıya Türkiye Cumhuriyet i bağımsız bir devlettir ve aldığı kararların nedenlerini başka bir devlete açıklamak zorunda değildir.".

27 Mayıs yönetimi, yalnız Özel Harp Dairesi'ne karşı değil, CIA denetimine düşmüş olan MAH'a, yani bugünkü adıyla MİT'e de kuşkuyla bakıyordu ve harekât yaptı. CIA bağlantılı Özel Harpçilere ve MAH'a karşı uygulamalar, Milli Birlik Komitesi içinde önemli mücadele konularındandı. Türkeş ve 13 arkadaşının MBK'den tasfiye edilerek yurtdışına gönderilmelerinden sonra. Özel Harp Dairesine karşı yürütülen harekât devam etti ve 10 subay daha emekliye sevk edildi. Dairenin başına uzun süre komutan atanmadı ve Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden Daireye aktarılan para kesildi. Ancak bu uygulamalar 27 Mayıs'tan sonra yedi ay sürdü. MBK, Özel Harp Dairesi'ni tasfiye etmekten vazgeçerek, başına ihtilalci bir emekli albayı getirdi. Faruk Ateşdağlı'nın bu görevi kısa sürdü. Onun yerine Kurmay Binbaşı Şaban Başsoy atandı.

27 Mayıs öncesinde tümgeneral rütbesindeki komutanlık, bir kurmay binbaşıya verildi. 1964 yılında çok partili rejim koşullarında MBK'nin önde gelen üyelerinden Albay Sezai Okan Dairenin başına atandı.

27 Mayıs Devrimcileri bu Daireyi ABD denetimine vermemek ve kendi ellerinde tutmak için özel bir çaba göstermişlerdi. Bu gerçekler Türkiye'de bilinmez. 27 Mayıs Devrimi, bir yönüyle ABD ve NATO'nun Gladyosuna karşı yapılmıştı. Gladyo'nun iktidar sahiplerine hizmet eden bir gizli örgüt işlevi görmesi geleneği Menderes'le başlamıştı. Özel Harp Dairesi, "Seferberlik Tetkik Kurulu" adıyla kurulmasından başlayarak, Türkiye'de gericiliği örgütledi ve destekledi, tarikatları yaydı ve güçlendirdi.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir