Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkiye'nin NATO Serüveni

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Türkiye'nin NATO Serüveni

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Haz 2011, 01:34

Türkiye'nin NATO Serüveni

Türkiye, 1952 yılından bu yana NATO'nun üyesidir. Soğuk savaş dönemi boyunca "Sovyet tehdidine karşı NATO'nun kanat ülkesi" olmuştur. Bu dönemde, komşu ve bölge ülkeleriyle politik, ekonomik ve savunmaya yönelik ulusal boyutlu politikalar uygulayamamış, Ege Ordusu dışındaki 3 ordusunu NATO'ya tahsis etmiştir.

Sovyetlerin çökertilmesinden sonra başlayan yeni dönemde de Türkiye'nin NATO taahhütlerinde hiçbir değişiklik olmamış, aksine taahhütleri daha da ağırlaşmıştır. Bu dönemde de uluslararası terörizm tehdidine karşı cephe ülkesi olmuştur. Komşu ve bölge ülkelerine yönelik ulusal boyutlu politikalar üretememiştir.

NATO antlaşmasına göre Türkiye'nin önemli taahhüt ve mükellefiyetleri mevcuttur. NATO'nun taahhütleri Türkiye açısından birinci öncelik taşımaktadır. NATO planlaması içinde Türkiye'nin ulusal savunma öncelikleri ise ikinci derecededir. Türkiye; NATO içinde ikinci derecedeki ulusal savunmasının gereklerini Milli Bütçe'den karşılamaktadır.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral ve eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk bu gerçeği şöyle ifade etmektedir:

"Donanmamızın tüm gemileri NATO emrindedir. En küçük gemilere varıncaya kadar hepsinin her an nerede olduğu NATO Başkomutanlığı'nca her an izlenmektedir. Herhangi bir gemimiz görev dışına çıktığı takdirde hemen anlarlar ve araştırmaya kalkarlar. Bu sebeple silah sevkiyatı günlerinde bir gemi tahsis etmemiz mümkün olmayacaktır."

NATO'nun Türkiye Operasyonları

NATO, 5. maddesine dayalı baskılarla Türkiye'yi Afganistan savaşına katılmaya zorlamıştır. NATO aracılığıyla Irak Savaşı'na da katılmaya zorlanmaktadır. NATO-Gladyo operasyonlarıyla 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 faşist askeri darbeleri düzenlemiştir.

NATO-Gladyo operasyonlarıyla Türkiye'yi istikrarsızlıklara sürüklemiştir. Türkiye her yeni NATO konsepti ile politik, ekonomik, savunma ve güvenlik açısından NATO'ya çok daha bağımlı hale9: getirilmektedir.

Türkiye NATO'dan Çıkmalı

NATO'ya bu derece bağımlı hale getirilmiş Türkiye'nin, NATO içinde kalarak ulusal çıkarlarını koruması olanaksız hale gelmiştir. Türkiye NATO'ya girişinden bu yana geçen 60 yıla yakın sürede bölgede ABD taşeronluğuna soyundurulmuştur. Bu yolla, ezilen bölge halkları NATO üzerinden denetim altında tutulmaya çalışılmıştır. Türkiye bu rollerde ulusal çıkarları açısından telafisi imkânsız kayıplara uğramıştır. NATO, başından beri Türkiye için bir savunma örgütünden çok, ABD denetim aracı rolü oynamıştır. Bugünkü rolü bütünüyle denetim aracı olmasıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü Türkiye'nin NATO'dan çıkması zorunlu ve acil hale gelmiştir. Çıkmanın Fransa ve İsveç olmak üzere iki modelinin var olduğu düşünülmelidir. Ancak her iki model için bir hazırlık aşamasına olanak sağlanması açısından, gündeme getirilecek yeni NATO konseptleri ve SEIA'nın reddedilmesine yönelik bir temel ilkenin benimsenerek uygulanması gereklidir.

- Fransa Modeli NATO'dan çıkma: Fransa Cumhurbaşkanı General De Gaulle, Fransa'yı NATO'nun askeri kanadından çıkararak NATO'dan çıkmayı gerçekleştirmiştir. NATO'nun diğer organlarında faaliyete devam edilmiştir.

- İsveç Modeli NATO'dan çıkma: İsveç Başbakanı Göran Persson, İsveç'i geleneksel "tarafsızlıktan", "ittifaksızlığa" geçirerek, NATO'ya girişini önlemiştir. Buna karşın İsveç Silahlı Kuvvetleri'nin NATO güçleri ile ortak tatbikatlara ve BM başkanlığında oluşturulacak Barış Gücü Kuvvetleri'ne katılmalarına olanak tanımıştır.

- NATO'dan tam çıkma modeli: Fransa ve İsveç modeli Türkiye için uygun değildir. Türkiye NATO'dan tam olarak çıkmalıdır. Ancak bu da Türkiye'de ulusal bir iktidarın oluşturulmasından geçmektedir. Temel mesele de budur.

Kaynakça
Kitap: Açılım Kıskacı
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir