Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

27 Mayis 1960'ı Amerikalılara Bildirdi

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

27 Mayis 1960'ı Amerikalılara Bildirdi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:09

27 MAYIS 1960'I AMERİKALILARA BİLDİRDİ

İçerde oldukça aktif olan MAH, gelişmeleri çok yakından takip etmektedir. Türkiye'nin gelip dayandığı 1960 darbesini de çok yakından izler. Gerçi sadece MAH değil polis istihbaratı da 27 Mayıs 1960 darbesini çok çok önceden darbeyi yapacakların adları ve görevleri ile birlikte hükümete iletmiştir. Ancak yine de bu bilgi Amerikalılardan sonra bize gelmektedir. 1957 yılında, CIA'nın İstanbul istasyon şefi Laysırsın aradığı İstanbul Emniyet Müdürü Hayrettin Nakipoğlu'na kendilerine gelen bir Türk yüzbaşısının sığınma talebinde bulunduğunu, yüzbaşının Türk ordusunda darbe hazırlıkları yapıldığı yolunda bilgiler aktardığını söyler ve "gelin bunu alın" der.

Yüzbaşının adı Samet Kuşçu dur. Kuşçu'yu 2. Şube müdürü olan Ergun Gökdeniz'in alması istenir. Ancak Gökdeniz bu görevi 1. Şube Müdürü Nevzat Ünlüay'a aktarır. Gökdeniz daha sonra istihbarat açısından Türkiye'nin önemli adları arasına katılacaktır.

Ünlüay, Kuşçu'yu teslim aldıktan sonra, emniyette uzun uzun sorgulamalar sürer. Sorguda Samet Kuşçu darbe yapacak olan subayların adlarını tek tek verir. Nerede ne konuşulmuş, neler, nasıl yapılacak anlatır. Bu sorgudan 3 yıl sonra darbe gerçekleştiğinde Kuşçu'nun söylediklerinin hepsinin doğru olduğu görülür.
Emniyet sorgusunu yaptığı Kuşçu'yu MAH'a teslim eder, onlar ayrıca sorgularlar. Yani bütün istihbarat birimleri olaydan haberdar olur. Alınan ifadeler önce dönemin İçişleri Bakanı olan Namık Gedik'e aktarılır, Gedik durumu Başbakan Adnan Menderes ile Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a bildirir ve ifadenin metinlerini sunar. Gedik üç yıl sonra ihtilal sonrası gözaltındayken intihar edeceğinin farkında mıdır bilinmez. Ancak farkında olduğu şey ihtilalin ayak seslerini duymasına karşın önleme yolunda bir adım atamadığıdır. Daha sonra MAH Celal Bayar'a ve DP kadrolarına dönemin CHP ileri gelenlerinin kendilerine karşı bir askeri darbe hazırlığında olduklarını iletir ve gelişmelerden bilgilendirir.

Ancak ordu içi gelişmeler konusunda istihbarat hemen hemen yok gibidir. Bunun nedeni de MAH kadrolarının büyük bir bölümünün asker oluşundan kaynaklanmaktadır.
DP iktidarı da MAH'ı kendi işlerinde kullanma konusunda oldukça uzmanlaşmıştır. MAH teknik ekipmanıyla CHP'lilerin peşindedir. Onların evlerini, bürolarını ve telefonlarını dinlemektedir. Bu bir skandaldır. Ancak DP iktidarı bunu istemiş ve yaptırmıştır.

Dinleme işlemini yapanlardan MAH'ın Teknik İstihbarat Birimini oluşturan, Mazhar Eymür'ün bu işi nasıl yerine getirdiği konusunda, oğlu Mehmet Eymür anılarını aktardığı ANALİZ kitabında bakın neler söylüyor:

"27 Mayıs 1960 gece yarısına doğru babama telefonla bilgi geldi. İhtilal hareketi başlamıştı. Babamı ilk defa telaşlı görüyordum. hemen yakında oturan bir kaç personel çağırıldı. nöbetçi erlere herhangi bir müdahaleye karşı koymamaları için talimat verildi. Babamın yardımcılarından Necdet Bey yakınlarda oturduğundan hemen daireye geldi. Birlikte en üst katta, lojman karşısındaki dairede bulunan 'özel dinleme' bölümüne geçip buradaki bazı bant ve evrakı yokettiler. Öğrendiğime göre orada muhalefet partisi CHP ve onun yöneticileri izleniyordu. Babam Necdet Bey'e 'Kaç kere söyledim, bizi şu işlere karıştırmayın diye, bir türlü dinletemedim' diye yakınıyordu."

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir