Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Behçet Türkmen ve Amerikalılar

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Behçet Türkmen ve Amerikalılar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:00

BEHÇET TÜRKMEN VE AMERİKALILAR

Menderes üzüntüsünü saklamadan müsteşarına şu talimatı verir:


" Keselim ilişkiyi... Yalnız Anerikalıları darıltmayalım. Bize yapacakları para yardımını malzeme olarak yapsınlar. Sonra para verilecekse bu direk olarak servisin başına verilsin".

Bu görüşmenin ardından Amerikalılardan para alımını destekleyen ve uygulamayı başlatan MAH Başkanı Behçet Türkmen Paşa Bağdat'a elçi olarak atanır. Türkmen epey ağırdan aldığı masa toplama çalışmalarını bir kaç ayda tamamlayabilir. Yıllar sonra da Coca Cola şirketinin Türkiye Temsilcisi olarak görev yapar. Oğlu İlter Türkmen'de 12 Eylül döneminde Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştur. Bu dönem özellikle Behçet Türkmen'in Özel Kalem Müdürü çok sıkı takibe alınmıştır. Şüphelerden bir kısmı da onun üzerinde yoğunlaşmıştır.

18 Nisan 1957 de MAH Başkanlığı görevine Adnan Menderes, Hüseyin Avni Göktürk'ü getirir. Göktürk görev süresince zaman zaman özel ilişkileri nedenyile Menderes'e zor anlar yaşatmasına rağmen ,1957 den 1959'a kadar bu görevde kalır.Görevden alınmasına da Nimet Arzık'a görevinin başında, teşkilatın evlerinden birisinde, iş bulmak amacıyla görüşmek için çağırdığı sırada yaptığı uygunsuz teklif neden olur. Arzık Londra uçak kazasında Adnan Menderes ile birlikte olan eşi Şerif Arzık'ın ölümünün 56. gününde gerçekleşen bu olayın peşini bırakmaz. Çıkardığı şiir kitabıyla olayı kamuoyuna duyurur. Dönemin Anadolu Ajansı'nın Genel Müdürü olan Şerif Arzık, Menderes'in yakınlarındandır. Olayın yarattığı geniş yankılar sonucu Menderes'in oluruyla Ahmet Salih Korur Hüseyin Avni'yi görevinden alır.

Hüseyin Avni görevi süresince Amerikalılarla ilişkiler konusunda Menderes'in istediklerinin çok azı yerine getirilir. Çünkü teşkilat kaynak bakımından, teknik olanak bakımından yetersiz durumdadır. Eğitim çalışmalarını da Amerikalılar ya da Amerika'da eğitim görmüş personel yaptırmaktadır. Daha sonra Menderes MAH'ın Başkanlığına Müsteşarı Salih Korur'u vekaleten getirir. Korur 6 ay süreyle yaptığı bu görev sırasında Amerikalılarla ilişkileri yeniden düzenlemeye çaba gösterir. Korur Amerikalılara ortak operasyonlarda masrafların yarı yarıya karşılanacağını, ajan teminlerinde ise verilen hizmetin karşılığında ücretin CIA tarafından ödeneceğini Amerikan servisinin yetkililerine aktarır.

Örgütün bütçe kullanımı konusunda da oldukça büyük kontrolsüzlükler ve başı boşluklar vardır. Paraların nereye harcandığı bilinmediği gibi, harcanan paralar bir bakkal defterine yazılıp sonra o da imha edilmektedir. Paraların hemen tamamı örtülü ödenekten aktarılmaktadır. Diğer servislerden gelen paraların nasıl ve nereye harcandığı ise hemen hiç bilinmemektedir. Burada teşkilatın üzerinde hükümetin veya parlamentonun hiç bir kontrol mekanizmasının çalıştırılamadığı çok açık bir şekilde görülmektedir. Bunun nedeni de MAH'ın hala bir yasasının dahi bulunmayışıdır.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir