Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MAH'çıların Maaşları CIA'dan

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

MAH'çıların Maaşları CIA'dan

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:59

MAH'ÇILARIN MAAŞLARI CIA'DAN

Korur'un bu araştırmaları sonucunda ortaya çıkar ki dinleme servisi çalışanları da Amerikalıların eline geçmiştir. Dinleme istasyonlarını kuran Amerikalılar buralarda çalışanları özellikle de telefon dinlemesinde görev yapan memurları maaşa bağlamışlardır. Menderes'in telefonlarının dinlenmesi iddiaları da buradan kaynaklanmaktadır.Korur, daha sonra sık sık çağırıp bilgi alacağı ve Başbakan ile görüştüreceği Fuat Doğuy'la bu tartışmayla tanışır.
Korur'un incelemesi çok acı gerçeklerle dolu olarak bir süre sonra Başbakan Adnan Menderes'in önüne konur.

Korur raporunda Amerikalıların MAH'a hakim olduklarını, İstanbul'daki MAH okulunun, servisin İstanbul örgütünün ve Yeşilköydeki soruşturma teşkilatının Amerikalılardan alınan paralarla döndürüldüğünü belirtir. Amerikalılar paraları doğrudan ilgili servin amirine ve çalışanlarına, zarf içinde vermektedirler.

Paraların karşılığında iş isterler. Bu durum servis çalışanları arasında büyük tepki çeker. Amerikalılardan para alarak iş yapmak servis elemanlarının onurlarını kırar. Acı verir. Diğer servislerle de işbirliği vardır, ancak burada yapılan işle ilgili para ödemeleri merkeze ulaştırılmaktadır. Ve teşkilat bütçesine dahil edilmektedir. 1956 yılında yapılan bu soruşturma sırasında orta çıkar ki Amerikalılar belirlene bildiği kadarıyla MAH'a ayda 100 bin, İngiliz gizli servisi 30 bin, Fransızlar 7-8 bin,İtalyanlar da 4 bin lira vermektedirler.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron