Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Menderes Milletvekilleri İçin Dosya Hazırlatıyor

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

Menderes Milletvekilleri İçin Dosya Hazırlatıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:59

MENDERES MİLLETVEKİLLERİ İÇİN DOSYA HAZIRLATIYOR

Dışta böyle bir tehlikeyle karşı karşıya olan teşkilat, içerde iktidarın bir güç unsuru olarak kullanılmaya devem edilir. Adnan Menderes'in teşkilatı kendi muhalifleri için bilgi toplamada kullandığı, hatta bunun için bir özel büro dahi kurduğu bilinmektedir.Menderes'e milletvekillerinin özel yaşantısıyla ilgili bilgi aktaran ve dosyalar hazırlayan kişilerin başında ilginçtir bir gizli servis elemanı gelmez. Bu bilgileri toplayanların başındaki kişi dönemin İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay dır. O zamanlar " Tıfıl" bir gazinocu olan Fahrettin Aslan, milletvekillerinin gece yaşamıyla ilgili bilgiler derler, toplar, dosyasını oluşturur ve "Mini Mini Vali" Gökay'a iletir. Karşılığında da ayrıcalıklar elde eder. Gökay da bu dosyaları Menderes'e gönderir. Hangi milletvekili nerede, kiminle yatmış, ne yapıyor, ne konuşuyor, ne iş yapıyor gibi bilgilerin bulunduğu dosyalar, Menderes'in elinde birer susturucu olarak kullanılır.

1956'ya gelindiğinde teşkilatla ilgili sıkıntılar had safhaya ulaşmıştır. Menderes bunun nedenlerini soruşturmak için Başbakanlık Müsteşarı olan Ahmet Salih Korur'a sorunları içeren bir rapor hazırlamasını emreder. Korur hemen İstanbul bölgeye gider. Burada ilk iş MAH içinde Menderes'in telefonlarının dinlendiği dedikodularını incelemek olur. Bir gün odasında çalışan Fuat Doğu'nun kapısı açılır ve içeriye Korur girer. Kendini tanıtır ve "Neden Adnan Menderes'in telefonlarının dinlendiğini" sorar. Sert, asabi ve konuşması hırçın olan Korur'u Menderes'in telefonları konusunda işkillendiren olaylar aslında hemen herkesin bildiği ama açıklayamadığı gizli aşk ilişkilerine dayanmaktadır. Menderes'in çapkınlıkları konusunda dosyaların hazırlandığı dedikoduları artmaktadır. Gelen bilgiler arasında Menderes'in gönül ilişkilerinin bulunduğu kadınların telefonlarının dinlendiği de yer almaktadır. Korur'un hırçınlığı bu yüzdendir.Doğu böyle bir olayın olmadığını söyler ve kasasında kilitli duran bir listeden kimlerin telefonlarının dinlendiğini gösterir. Menderes'in veya sevgililerinin telefonları bu listede yoktur. Ama aslında bu telefonlar zaman zaman dinlenmektedir. Çünkü sözkonusu olan ülkenin Başbakanıdır.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir