Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İlk Büyük Gladyo Harekatı: 6-7 Eylül 1955 Tertibi

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

İlk Büyük Gladyo Harekatı: 6-7 Eylül 1955 Tertibi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 17:03

İlk Büyük Gladyo Harekatı: 6-7 Eylül 1955 Tertibi

15 Ağustos 1955 sabahı İstanbul'da Rum ve Ermeni ailelerin kapılarına gizli eller tarafından haç resimleri çizildiği görüldü. 29 Ağustos 1955 günü Kıbrıs sorununu görüşmek üzere Londra Konferansı toplanmıştı. Ancak konferans çözüm getirmemişti. 6 Eylül günü DP Milletvekili Mithat Perin'in Ekspres gazetesinde, Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba atıldığı haberiyle intikam çağrıları yayımlandı. Taksim'de büyük kalabalıklar toplandı ve Müslüman olmayanların çevredeki işyerlerine saldırı ve yağma eylemleri başladı. Saldırılar hızla bütün İstanbul'a yayıldı. Yıkıcı eylemler İzmir'e de sıçradı. Resmi saptamalara göre, 6-7 Eylül günleri çoğu Rum ve Ermenilere ait 5583 işyeri ve ev tahrip edilmiş ve yağmalanmış, 3 kişi öldürülmüş, 30 kişi yaralanmış ; 73 kilise, 1 havra, 8 ayazma, 2 manastır yıkılmış ve yakılmıştı.

32 Rum ve 8 Ermeni okulu tahrip edilmişti. Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba atan Oktay Engin, MİT elemanı olan bir öğrenciydi. 1971 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı na kadar yükseldi. 16 Mart 1978 günü İstanbul Üniversitesinde 16 devrimci gencin bombalanarak katledilmesi olayına adı karıştı. 12 Eylül'de Emniyet Genel Müdür Yardımcısı idi. 6-7 Eylül tertibi onun kişiliğinde 12 Eylül 1980 darbesine kadar uzanıyordu. Kışkırtmayı yapan Ekspres gazetesi sahibi Mithat Perin, DP Milletvekili ve MAH, yani bugünkü adıyla MİT mensubuydu. Olaylar sırasında CIA Başkanı Ailen Dulles İstanbul'daydı. Başbakan Menderes, olayları bir süre arabasının içinden izlemişti.

Polis olaylara müdahale etmemişti. Çünkü 1960 Yassıada yargılamalarında kanıtlandığı üzere, hükümet "Hırsızlık ve yangınlar dışında göz yumun" talimatı vermişti. Polis, NATO kalıpları gereği olaydan sonra komünist avına çıkarak Aziz Nesin, Kemal Tahir gibi solcu yazar ve aydınları toplamış ve tutuklamıştı. Yıllar sonra, 1991 'de Özel Harp Dairesi Başkanı Org. Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül olaylarının "Bir Özel Harp Dairesi işi" olduğunu açıkladı. "Muhteşem bir örgütlenmeydi ve amaca ulaşmıştı."

Ekspres gazetesinin kışkırtıcı yayınını hazırlayan Gökşin Sipahioğlu ise, olayları MAH'ın örgütlediğini 1992 yılında açıkladı.

İki açıklama da doğruydu. ÖHD ve MAH(MİT) Gladyo örgütlenmesinin iki önemli ayağıydı. İngiltere ve ABD, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'yu yönlendirerek bu büyük operasyonu tezgahlamış ve DP iktidarına uygulatmıştı. Çünkü Türkiye ile Yunanistan'ın arasının açılması, Kıbrıs'ta başkaldıran Rumların bastırılması gerekiyordu. Yunan Dışişleri Bakanı Averof un Kıbrıs'ı Türkiye ile Yunanistan'ın taksimi yönündeki açıklamaları, İngiltere için ciddi tehdit oluşturuyordu. Olaylardan sonra, çok çarpıcıdır, Yunan ve Kıbrıs Rum basını İngiltere'yi sorumlu tuttu. Atina'daki İngiliz Büyükelçiliği'nin 6-7 Eylül olayından 18 gün önce yazdığı raporda, Atatürk'ün Selanik'teki evinde oluşacak küçük bir tahribatın Türk-Yunan ilişkilerini zedeleyeceği belirtiliyordu. İngiliz Dışişleri'nde çalışan bir görevli, Ankara'da gerçekleşecek birkaç olayın, İngiltere'nin işine çok yarayacağını vurguluyordu.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron