Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

ABD'nin NATO Ülkelerini Denetleme Aygıtı

Demokrat Partisi'nin İktidar olduğu dönemde Kore Savaşına girdik ve sonrasında NATO'ya girdik. Bu olaylardan sonra Cumhuriyet Tarihimizde İlk Amerikan Uşaklığı Dönemi başladı. Bu başlangıcın başrolünde Hain Adnan Menderes var.

ABD'nin NATO Ülkelerini Denetleme Aygıtı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 16:36

ABD'nin NATO Ülkelerini Denetleme Aygıtı

Kuşkusuz bu denetimin araçlarının yaratılması gerekiyordu. İşte NATO, ABD'nin bu ihtiyacına hizmet eden en kapsamlı, en etkili ve en işlevsel örgütlenmeydi. Ancak olay burada bitmiyor. ABD'nin NATO ülkelerine kumanda etmesi için, somut aygıtı kurması ve çalıştırması gerekiyordu. İşte SüperNATO'nun veya İtalya'daki adıyla Gladyo'nun işlevi burada başlıyor.

İtalya'nın Gladyo soruşturmasını yürüten ünlü Savcısı Felice Casson, örgütün karakterini şöyle açıklıyor:

"Kuruluş amacı, ülkeyi Sovyetler Birliği işgaline karşı korumak. Ama daha 1960'lı yıllara gelmeden bu amacından sapıp, ülke içindeki muhaliflere karşı da görev yapmaya başladı. Aslında CIA'nın hoşuna gitmeyen grupları baskı altına alıyor, sindiriyordu. Sadece solculara karşı değil, o dönem hangi kesim muhalifse; mesela Hıristiyan Demokratlara karşı bile görev yaptı. Yani kim CIA'ya, Amerika'ya muhalifse, hedefte onlar vardı.

"Bu yapı NATO'ya bağlıydı ama sadece bununla bitmiyordu. Bu yapı aynı zamanda CIA'ya bağlıydı"

İtalyan Savcı, SüperNATO'nun iktidar savaşı veren, muhalifleri ABD ve CIA ile birlikte bastıran bir hükümet örgütlenmesi olduğunu kendi tecrübesinde saptamıştır.
NATO ülkelerinin birer hükümeti var. Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İtalya, Yunanistan, Türkiye'nin ve diğer üye ülkelerin birer hükümeti var. Bu hükümetleri Washington'dan veya NATO merkezlerinden kırmızı telefonla yönetemezsiniz. Ancak NATO ülkelerini, tek tek o ülke hâkim güçlerinin içinde özel bir kumanda merkezi ve aygıtı kurarak yönlendirebilir, yönetebilirsiniz. Yapılan iş budur.

Gladyo, aslında NATO'dan da geniş, ABD merkezli sistemin örgütlenmesidir. Gladyo, örneğin İspanya ve Portekiz'de bu ülkeler NATO'ya alınmadan önce, daha Franko ve Salazar'ın faşist dikta dönemlerinde oluşturulmuştu. Yine ABD güdümlü Latin Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde Gladyo benzeri, uzaktan kumandalı örgütlenmeler inşa edilmiştir.

ABD, NATO ülkelerinde ve sisteme sıkı olarak bağlanmış diğer ülkelerde işlevsel kumanda merkezleri örgütlemiştir. Bu merkez, hükümetin tepesinde, ülke istihbarat örgütünün çekirdeğinde, ordu ve polisin içinde ve büyük sermaye çevrelerinde önemli konumlan elinde tutan unsurlardan oluşturuluyor.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1950-1960: Cumhuriyetimizin 1. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir