Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Nazilerle Kafkasya Pazarlığı

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

Re: Nazilerle Kafkasya Pazarlığı

Mesajgönderen avşar » 29 Nis 2011, 23:28

Bence o üçlü abd-sovyet rusya ve ingiltereydi.Meşhur roosvelt stalin ve churchill resmi de bunu kanıtlar.
Kullanıcı avatarı
avşar
Çavuş
Çavuş

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Nis 2011, 00:03

Rusya ve İngiltere'nin Birinci Dünya Savaşında aynı tarafta savaştıkları bir gerçektir, ve bu savaştan galibiyetle ayrıldıktan sonrada aralarında bir rekabetin oluştuğuda bir gerçektir. Cermenler ve Ruslar ayrı soydan milletler olmadıkları için bunlar birbirlerine güvenmezler. Amerikanın günümüzdeki medya hakimiyeti yüzünden, çoğu insanlar İkinci Dünya Savaşında Amerika'nın Almanya'ya karşı savaştığını düşünüyor, ve bu yüzdende Amerika'nın Hitler ve Nazileri mağlup edip sanki Ruslara ve Yahudilere yardım etmişmiş gibi gösteriliyor. Halbuki, bunun gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Aslında İkinci Dünya Savaşı sonrası güçsüzleşen Rusya'dır ve gücüne güç katan ise bu bahsettiğim Cermen birliğidir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen avşar » 30 Nis 2011, 02:37

Bence güçlenen rusya ve çin oldu en büyük güç rusyaydı o gitti şimdi çin.
Kullanıcı avatarı
avşar
Çavuş
Çavuş

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Nis 2011, 03:10

Rusya'da, Amerika'da, Çin'de benim gözümde emperyalist zihniyetli ülkelerdir ve bu yüzden bunların güçleri sadece entrikalar ile sınırlıdır ve bu ülkelerin hiçbirisindede "önce millet" kavramı olmadığı için bu devletlerin uzun süreli yaşamaları mümkün değildir. Ancak şu an, günümüzde entrikaları en güçlü şekilde yapan Amerika'dır. Ekonomik açıdan bakarsak, tabiki Çin'in durumu Amerika'danda Rusya'danda daha güçlüdür, bununda sebebi dünya'nın en büyük nüfusuna sahip olmalarıdır.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Mesajgönderen avşar » 30 Nis 2011, 14:42

Bu cevaba katılıyorum.
Kullanıcı avatarı
avşar
Çavuş
Çavuş

Önceki