Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İngiliz Kötebek Kim Philby'i İstanbul Kurtardı

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

İngiliz Kötebek Kim Philby'i İstanbul Kurtardı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:07

İNGİLİZ KÖTEBEK KİM PHİLBY'İ İSTANBUL KURTARDI

İngiliz gizli servisinin çökmesine yolaçan ünlü köstebek Kim Philby , kendisini açığa vuran ve Türkiye'ye kaçarak İngiltere'nin İstanbul Konsolosluğu'na gelen Rus gizli servisinden Konstantin Volkov'u da Rusların Türkiye'deki güçlü istihbarat ağını kullanarak ortadan kaldırtmayı bilmiştir. Philby Rus gizli servisine Volkov'u haber vermiş, servis de onu İstanbul'dan kaçırarak Rusya'ya götürüp cezalandırmıştır. Volkov Philby'in ve dolayısıyla da Rus gizli servisisi'nin eline düşmeden önce 1945 yazında İngiliz Konsolosluğu'nda şu ihbarı yapmış ve ayrıntı için sığınma isteğini dile getirmiştir.

O dönemi çok iyi hatırlayan ve Volokov'u Londra'ya bildiren İstanbul'daki İngiliz gizli servisinin elemanı John Reed olayları şöyle anlatıyor:

"1945'de Türkiye'deki elçiliğimizde çalışıyordum. O günlerde yazın Ankara'dan İstanbul'a taşınır ve pek güzel bir yer olan, eski konsolosluk binasında çalışırdık. bir gün bir Rus endişeyle danışma bölümüne girdi. Ve Başkonsolos Chantry Page'i görmek istediğini söyledi. Bu Rus Page'nin Sovyet elçiliğindeki karşıtı olan Konstantin Volkov'du. Ben Rusça sınavlarımı vermiştim. Bu nedenle tercümanlık görevi bana verildi. Herneyse çok geçmeden Volkov'un aslında bir NKVD ( KGB den önceki gizli servis) subayı olduğu ve Batıya sığınmak istediği anlaşıldı. Karısıyla kendisini Kıbrıs'a göndermemizi ve 27 bin 500 sterlin istiyordu. Buna karşılık İngiltere'de çalışan üç Sovyet ajanının gerçek adlarını açıklayacaktı. Volkov , ' Onlardan ikisi Dışişleri Bakanlığında çalışıyor' dedi. ' Biri de Londra'daki bir karşı casusluk örgütünün başı' Başka malzeme de vardı. Moskova'daki NKVD binalarının adresleri, alarm sistemleri, anahtar kalıpları, nöbetçilerin programları ve benzeri ... Volkov'un uzun bir süreden beri Batıya sığınmaya hazırlandığı anlaşılıyordu.".

Ancak o dönemin elçisinin gizli servise karşı olan tutumu nedeniyle olay Londra'ya aktarılınca Philby gizli servisin en etkin adı olarak olaya el koyup soruşturmayı kendisinin yapmasını sağlar. Türkiye'ye gelmeden önce Ruslara durumu iletir ve o İstanbul'a olayı incelemeye geldiğinde de Volokov Rus ajanları tarafından ortadan yokedilir. Böylece dünyada bilinen en büyük köstebek öyküsünün kahramanı Rus gizli servisinin Türkiye'deki etkinliği sayesinde paçayı kurtarmayı becerir. Ayrıca Kim Philby 1947 yılının Şubat ayında Türkiye'ye atanır. İstanbul başkonsoloslukta ikinci katip olarak gösterilir. İngiliz gizli servisi SIS'in istasyon şefidir aslında. Türkiye'de kaldığı 3 yıl boyunca bu ajanların en hareketli ve aktif olduğu topraklarda kendi deyimiyle " Öyle önemli bir iş başaramadı". Çünkü Türkiye'de şartlar çok ağırdı. "Herkesin kaybedecek çok şeyleri vardı."

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1938-1950: İsmet İnönü Paşa Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir