Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bayar ve Menderes İnönü'yü Öldürtecek

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

Bayar ve Menderes İnönü'yü Öldürtecek

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:58

BAYAR VE MENDERES İNÖNÜ'YÜ ÖLDÜRTECEK

Başbakan Şemsettin Günaltay kendisiyle çok ömenli bir konuda görüşmek için randevu alan DP Aydın milletvekili Reşat Aydınlı'yı beklemektedir. Aydınlı'yı, Başbakanın isteği üzerine MAH'dan gelen bir ekip de beklemeye başlar. Başbakanın odasına kurulan ses alma cihazı bu önemli görüşmenin sözlerini kaydedecektir. Öylede olur. Aydınlı gelir ve Celal Bayar'ın bilgisi dahilinde DP içinde İsmet İnönü'ye karşı bir suikastin planlandığını söyler. Ortalık birden karışır. MAH sesleri Başbakanın masasının altına yerleştirdiği ses alma cihazıyla kaydetmiştir. Aydınlı savcılığa verilir. MAH ses alma cihazını ve kasetlerini topladığı gibi mahkeme salonuna gelir. Bu teşkilatın basın önündeki ilk şovu olacaktır. MAH'ın o dönemdeki başkanı olan Naci Perkel de mahkemede ifade verir. Bu basın ile MAH ın ilk açık tanışması olarak da tarihe geçer.

Bir politik skandalda da MAH ilk kez kendini ortaya koymaktadır. Aslında böyle bir suikast teşebbüsünün olmadığını o dönemin CHP iktidarı da bilir. Ancak oyun oy avcılığına dönük olarak oynandığı için herkes rolünü büyük bir ciddiyetle oynamıştır. Zarar gören yine MAH olacaktır. 1949 da yaşanan bu olayın ardından 1950 seçimleriyle Türkiye'de CHP adıyla özdeşleşen bir dönem kapanır ve DP iktidarı dönemi başlar. Daha sonra NATO'ya giriş ve bunun getirdiği uluslararası bağlantılar MAH'ı daha derinden etkileyecek olaylara gebedir.

Bunlar arasında MAH'ın özellikle Amerikan, İngiliz, İtalyan, Alman gizli servisleriyle daha içli dışlı olması en önemli noktayı oluşturur. Bu servislerle girilen ilişkiler teşkilatı pasifize olma noktasına kadar getirir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1938-1950: İsmet İnönü Paşa Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir