Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İnönü'nüyü Sevindiren İstihbarat

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

İnönü'nüyü Sevindiren İstihbarat

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:37

İNÖNÜ'NÜYÜ SEVİNDİREN İSTİHBARAT

Türkiye'nin kendi yanlarında savaşa girmesi konusunda İnglizler ve diğer müttefikleri olabildiğince bastırırken, Almanların Türkiye'ye saldıracağı havası her yol kullanılarak yayılmaktadır. İnönü bunlara direnmeye çalışmaktadır. İşte tam bu sırada İnönü'ye İstanbul'dan gelen genç bir MAH elemanı çok önemli bilgiler getirir. "İnönü'nün kafasındaki kırkbirinci tilki bizdik" diyen bu elemanın adı Neşet Güriş'tir. Güriş İstanbul'daki Alman Konsolosluğu Müsteşarından elde edilen belge ve bilgilere göre , Almanların Türkiye'ye saldırmayacaklarının garantisini getirmiştir İnönü'ye. Bin lira para ile mükafatlandırılır. Bu bilgi sayesinde Türkiye savaşa girme konusundaki İngiliz baskılarını ve Almanya'nın blöflerini savuşturmayı başarır. İnönü daha sonra İngiliz Başbakan Winston Chorchill ile 30 Ocak 1943'de Adana'da bir araya gelir. Chorchill, Almanlara karşı savaşa girilmesini aksi takdirde Türkiye'ye yardım edemeyecek durumda olacaklarını anlatıp Stalin ve Roosevelt'in bu yöndeki kararlılıklarını da aktarır. MAH görevini yapmıştır. Ustaca oynana savaş satrancında Türkiye sıkışır ama yenilmez. Savaşın dışında kalır.

İnönü'nün deyimiyle "Aç kalınır, ama babasız kalınmaz." O dönemin bu önemli raporunu getiren Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk istihbaratçıları arasında sayılan Neşet Güriş bugün 86 yaşında. Güriş İstanbul'da MAH ve daha sonra MİT elemanı olarak görev yapmış bir istihbaratçı. Onca yaşına rağmen bizi kırmayıp kitabımız için bir söyleşi yapmayı kabul etti. O günleri ve Güriş'in tanıklığıyla Türk istihbarat teşkilatının 1931-1967 arasındaki durumunu gelin birlikte öğrenelim.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1938-1950: İsmet İnönü Paşa Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir