Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gladyo'nun Türkiye Tarihçesi

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

Gladyo'nun Türkiye Tarihçesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 17:00

GLADYO'NUN TÜRKİYE TARİHÇESİ

Genel Olarak

Değerli Arkadaşım Ferit İlsever'in belirttiği gibi, Kontrgerilla'nın tarihi, 1945 sonrasının Türkiye tarihidir.

Bu saptamaya bendeniz de bir eklemede bulunayım:

Kontrgerilla'nın tarihi, ABD emperyalizmine karşı mücadelenin tarihidir. Kontrgerilla, daha uygun terimle Gladyo, ABD'nin Türkiye'deki kumanda merkezidir.

Emperyalizme karşı milli bağımsızlık için iktidar mücadelesi, en sonunda işte o kumanda merkezine karşı mücadelede odaklanır. Türkiye'nin 1945 sonrasına baktığımız zaman, ABD'ye karşı mücadele, Gladyo'ya karşı mücadele ekseninde yürümüştür. Bu gerçeğin üzerinden atlayan muhalifler , her zaman sistemin himayesine mazhar olmuşlar, oku Gladyo hedefine yollayanlar ise sistemin şiddet ve zulmüyle boğuşmuşlardır.

Gladyo'nun tarihi , aynı zamanda Kemalist Devrim'in yıkımı , milli devletin adım adım çözülmesi ve dağılması tarihidir. Gladyo, devlet kurumlarının içinde oluşan bir çürük gibi, zamanla milli devlet i de çürütmüş ve yok olma tehdidiyle karşı karşıya bırakmıştır.

Bu nedenlerle Gladyo'ya karşı mücadele, milli devlet düşmanlığı yaparak yürütülemez. Tam tersine Gladyo'nun kendisi milli devletin düşmanıdır ve milli devleti kuran Kemalist Devrim'in düşmanıdır.

Bilmeyen kaldı mı, Gladyo'nun tarihi, aynı zamanda askeri darbeler tarihidir. SüperNATO milli devletimizi askeri darbelerle yıkıma uğrattı. 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbeleri, devlet ve millet kavramlarını çok eskitti . Ancak bu darbeler, Türk devletini korumaya değil, yıkmaya yönelikti.

Sonuçları ortadadır. Ancak şu büyük gerçek görülmemiştir:

Gladyo'nun tarihi, Türk Ordusu na darbeler tarihidir. O askeri darbeler , aynı zamanda orduya darbe idi. Orduya karşı askeri darbe olur mu diye şaşırmayınız. Olmuştur. 12 Mart 1971 askeri darbesiyle 1500 ve 12 Eylül askeri darbesiyle 2000 kadar Atatürkçü subay ordudan tasfiye edilmiştir. Bugünkü Ergenekon Operasyonu da aynı planın içindedir. Denebilir ki, askeri darbeler en ağır ölçülerde Türk ordusunu vurmuştur. 27 Mayıs ise, bir yönüyle ABD'nin Gladyosu'na karşı gerçekleştirilmiş bir ihtilaldi. Bu da bir iddia değil , ispatlı gerçektir. Somut olgularla önümüzdeki sayfalarda inceleyeceğiz. Gladyo, Atatürkçüleri bir nolu hedef olarak görmüş, hep onları vurmuş, onları katletmiştir. Bu gerçek karşısında Gladyo ile Atatürkçülüğü yan yana getirenler , Gladyo'nun psikolojik savaş görevlileri olmuştur.

Gladyo'ya karşı biricik cepheden tavır, Kemalist Devrim mevzisinde konumlanmaktır. Gladyo'nun kökünü kazıyacak program, Kemalist Devrim'i tamamlama programıdır.

Kuşbakışı

Gladyo'nun Türkiye tarihçesinde önemli dönüm noktaları var.

Tarihçeye girmeden önce kuşbakışı özetlersek:

1951:

Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesi, NATO'ya giriş ve Seferberlik Tetkik Kurulu'nun kurulması.

6-7 Eylül 1955:

Türkiye'de Gladyo'nun ilk büyük harekâtı.

1960:

Gladyo'ya karşı 27 Mayıs İhtilali.

1971:

Gladyo'nun küresel merkezinin, 12 Mart askeri darbesiyle 27 Mayıs'ı ve Atatürk Devrimi'ni yıkıma uğratma, halkı ve milli orduyu bastırma harekâtı .

1980:

Emperyalizmin "Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme " programı kapsamında 12 Eylül askeri rejiminin 27 Mayıs Anayasasını ortadan kaldırması , ABD'nin "Yeşil Kuşak Projesi" gereği irticayı güçlendirmesi , ordudan Atatürkçü subayların tasfiyesi , halk hareketinin ve Sol un ezilmesi .

1990-1993:

Tarihsel dönemeç ! ABD'nin Kuzey Irak'ta Kukla Devlet kurması üzerine Türk Ordusu nun cephesini adım adım ABD'ye çevirmesi .

1993 sonrası:

ABD'nin Türk Ordusunu "hizaya getirmek" amacıyla Gladyo'nun merkezini polis içinde örgütlemesi , Fethullahçı Gladyo'nun inşası , Özal ve Çiller Özel Örgütlerinin kurulması ve faaliyetleri .

1996-2002:

Gladyo'nun Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül operasyonuyla Türkiye'nin başına "deliğe süpürülebilecek" bir kadroyu oturtması ve BOP Eşbaşkanlığı'nı kurması .

1998-2008:

Kemalist Devrime nihai darbeyi indirmek amacıyla Gladyo'nun Ergenekon Operasyonunu tezgâhlaması.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1938-1950: İsmet İnönü Paşa Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir