Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yeraltındaki NATO

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde İsmet İnönü Paşa, İkinci Dünya Savaşına girmedi ve tarihi bir hatayı işlemekten kaçınarak Cumhuriyetmizin dengeli bir şekilde devam etmesini sağladı.
İnönü’nün yaptığı büyük hata, iktidar olduğu dönemin son yıllarındaydı.
İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki yıllarda, dünyayı yöneten İngiliz-Amerikan devletinin yönetim gücünü tehdit eden dört tane tam bağımsız ülke vardı: "Türkiye, Çin, Sovyetler Birliği ve Küba".
ABD başkanı Truman döneminde, M. Thornburg, 1947'de Türkiye'ye gönderildi. Amerikan devletine verdiği rapor "Türkiye'ye niçin yardım?" adını taşıyordu. Raporunda "1923'te Atatürk'le başlayan sanayileşme atılımları devam ederse, Türkiye'de komünist bir tehlike yükselebilir" demişti ve sonrasında Türkiye’ye ekonomik(para) yardım teklif etmeyi kararlaştırmışlardı. Bu teklifi, Komünist bir saldırı korkusuyla(ki böyle bir saldırı asla söz konusu değildi), kabul eden İnönü Uluslararası Para Fonu IMF'ye girip çok büyük bir hata yapmıştı. Çünkü 1947-1950 yılları arasında Amerikan yardımıyla, Türkiye, yargı, ekonomi, politika, savunma konularında Amerika'ya bağlanmıştı. Ve bunların sonucunda 1950'de Türkiye ilk demokratik seçimini yaptı, ve Amerikancı Adnan Menderes iktidar olmuştu. Bilmeden de olsa, İnönü yaptığı bu hatayla Menderes hükümetinin oluşması için zemin hazırlamıştı.
Buradan alınması gereken ders: "Türk Milleti’nin çıkarına olabilecek tek devlet yönetim sisteminin, Atatürkçü(Kemalist) Tam Bağımsız sistemin olduğudur. Demekki, yarı bağımlılık, yada çok az bağımlılık bile sonraki senelerde felaketi getirebiliyor. Dış ilişkilerde sadece devletimizin çıkarları doğrultusunda dostluklar olabilir, başka bir devlete bağımlı kalmanın ise, asla ve asla dostlukla, müttefiklikle alakası yoktur, ve bu tür yanlışlar devletimizin dönem dönem yarı sömürge bir sistemle yönetilmesini sağlamıştır".

Yeraltındaki NATO

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 16:38

Yeraltındaki NATO

SüperNATO ya da Gladyo, NATO ülkelerindeki gizli hükümettir. NATO kurulduktan sonra önce İtalya'da oluşturuluyor. Çünkü komünizm tehlikesi" güncel ve yakıcıydı.

Gladyo, Adnan Akfırat'ın deyişiyle NATO'nun yasadışı çocuğudur. NATO'nun 1949'daki ilk anlaşma metninde gizli bir madde bulunuyor. Buna göre, üye olmak isteyen devlet, komünizme karşı mücadele edecek bir devlet kuruluşu oluşturmak zorundaydı. Bu örgütün kadroları gizli tutulacaktı ve gizli çalışacaklardı. Üyelik başvurusu, ancak bu koşulun yerine getirilmesinden sonra kabul edilecekti. Bu gizli madde gereği, NATO içinde gizli bir komite oluşturulmuştu. Üye devletler, altı ayda bir toplanan gizli komiteye delege göndermekle yükümlüydüler. Komite'nin dizginleri ABD'nin elindeydi. İşte Gladyo, NATO'nun gizli ve yasadışı örgütü olarak böyle kuruldu.

Gladyo'yu Özel Harp Dairesi veya Özel Kuvvetler Komutanlığı ile özdeşleştirmek, çok yanlıştır. Bu tür anlayışlar, Gladyo'yu ABD'den, NATO'dan ve işbirlikçi yönetimlerden koparmış ve bir çeteye veya suç odağına indirgemiştir. Oysa Gladyo, bir rejimin, bir devlet ve hükümet sisteminin adıdır ve Gladyo'nun toplumsal-ekonomik bir temeli vardır.

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1938-1950: İsmet İnönü Paşa Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir