Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ho - Lien Ch'ang (Çong) - 425 - 428

Burada Asya Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Ho - Lien Ch'ang (Çong) - 425 - 428

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 19:08

Ho - Lien Ch'ang (Çong) - 425 - 428

Hia Devleti ordusuyla, toprağıyla, etrafa saldığı korkuyla çok büyüktü. Ho-tien Ch'ang (Çong) kendisine miras kalan bu devleti, diğer bir Türk Devleti olan Tabgaçlara karşı korumak zorundaydı. Yeni Hakan genç ama tecrübeliydi Etine geçen fırsatları değerlendirme hususunda babası kadar uyanık olursa yolu açık olur, biraz gözlerim kırparsa, çukura düşmek isten değil.

Hükümdarlarının başka yerlerde eğlendiğini öğrendiği Ts'inlerin üzerine gönderdiği ordu vazifesini tam manasıyla başardı. Tehlikenin büyüğü alteddebilirse, büyük sevinç o zaman yaşanır. Büyük tehlikenin adı Tabgaçlar!

Huang-ho, yani San Nehir kış aylarında bembeyaz kesiliyor. Beri yakasında Hun liderinin karargahı, diğer yaka da tehlikeli düşmanlar. Nehir yine buz tutmuştu. Tabgaçlar katin cam tabakasında yürür gibi nehri geçtiler. Hunlar savaş çığırtkanlığı yapmamışlar, bir saldırıda beklemiyorlardı. Su uyumuş ama, uyumayanlar hareketliydi ve alel acele bastırdılar habersiz Hunları. Bu 426'da vukû bulan saldırı püskürtüldü. Önemli bir yara alınmadan, ama 10 bin esir vererek, yağmalamalara da göz yumarak atlatıldı.

Bir sene soma intikam yürüyüşüne geçildi. Tabgaçlar daha savaşçı, liderleri daha tecrübeli, Hunların başındaki kurnazlıktan bihaber. Netice itibariyle, oyuna getirilen Hunlar tuzağa düşürüldüler. Göğüs göğse çarpışmalar başladı. Hun askeri bozuldu, yabguları kaçtı. Bir zaman soma sokak çarpış malan da Tabgaçlar lehine gelişirken, kalan Hunlular bükemedikleri eli öperek teslim oldular.

(Sene 427)

Araya kan girmiş, haysiyet meselesi olmuş, hoş bunlar da kendiliğinden olmuyor, mudaka birileri ilk ateşi yakıyordu ya bu sefer yolu açan Tabgaçlardı. Çong 428'de bütün acılarını çıkarmak için yeni bir teşebbüse girişti. Önceleri Hunlar üstün durumda Tabgaçlar bocalamaktaydı. Erzak sılan tısı askerlerle kumandanları karşı karşıya getirdi Ama şurası gerçek, savaşçılıkta Tabgaçların etine kimse su dökemezdi. Nâmüsait durumu müsait hale getirip Hia Yabgusu Çongfu teslim almayı başardılar.

Savaş Kahramanları Seviyor

Hia ordusu dağılmış, Yabguları esir düşmüş, Tabgaçlar zafer kazanmış durumdaydılar. Çong'un kabiliyetti kardeşi Ting dağları orduyu toparladı. Aşkla, şevkle Tabgaçların üzerine yürüdüler. Öyle bir tesir uyandırdılar ki, karşılarındaki kuvvetli ordu bozulup kaçmak zorunda bırakıldı. Tabgaçların başlıca kumandanları esir düştüler, kayıpları altı yedi bin civarındaydı. "Diğer kumandanlar bütün eşyalarını bırakarak Sigan Fu'ya, oradan da Turfan'a kaçtılar. Sigan Fu Hia askerleri tarafından ele geçirildi." Bu olaylar Prens Ting'in Hia'lar a yabgu oluş ununda ifadesidir. Ağabeyi esir düşünce taht ona kalmıştı.

Garip İlişkiler


Hia hükümdarı Çong esir edilmiş, fakat zulüm ve aşağılanma görmemişti. Tabgaç hükümdarı ona hem "Hüeyi Kumi" ünvanını bahşetti, hem de kız kardeşi de evlendirip ne kadar önemsediğini gösterdi Ne var ki, düşmanlıktan çıkardan dostluğun ömrü uzun olmuyor. Çong'un kardeşi Ho Lien Ting'in indirdiği darbe Tabgaç hakanım çok kızdırmıştır. Kaybettiği şehirlerine o kadar cara sıkıldı ki, Çong'un canını alarak rahatlamaya çalıştı.

Yolun Sonu Görünüyor

Hia Devletiyle Tabgaç Devleti öyle bir rekabete girdiler ki, artık birinin hayata vedası şart olmuştu. Adeta ölümüne düelloya tutuştular. Daha uzun nefesti olan Tabgaçlar Hiaları çok müşkül duruma düşürdüler. Hia hükümdarı Ho Lien Ting elinde kalan bir avuç insanla kaçmaya başladı.

Yolun sonu görünmüştü. Bir dereden geçiyorlardı, Toganların hücumuna uğradılar. Zor bir dönemeçten sıyrılmaya çalışırlarken, içlerinden hainlik yapanlar çıktı ve pes etmek mecburiyetinde kaldılar. Ho-Lien Ting esir alınarak Tabgaçlara hediye edildi, orada idam cezasına çarptırıldı. Böylece, 407'de kurulan, 24 sene hükümran olan Hia Hun Devleti 431'de ömrünü tamamlayıp tarih sahnesinden ayrıldı.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Asya Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir