Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

(M.S. 13-18)

Burada Asya Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

(M.S. 13-18)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 18:53

(M.S. 13-18)

Son günlerini Çin'in gasıp imparatoruna kan kusturarak geçiren Yabgu'dan sonra Çin'in tanıdığı biri, Hien Hunların başına geçti. Bunun oğlu -yahut kardeşi- imparator nezdinde rehine bulunuyordu. Hunların yanında da bir hayli Ch'e-shih'li sığınmacılar vardı. Hien barış taraftarıydı, daha doğrusu bazı beyler onu barışa zorluyordu. Bir elçilik heyeti gönderip, müzakerelere başlamak istediğini bildirdi. Böyle bir teklife can atıyormuş gibi görünen Wang-Mang, karşı elçilerle, aynı arzuda olduğunu bildirdi ve dedi ki: Elindeki Çinli esirleri iade edersen, bende senin oğlunu -yahut kardeşini-bırakırım. As Unda Çin'de bulunan Prens öldürülmüş, imparator yalan söylüyordu. Hakan Çin'lileri serbest bıraktı ve onlar Çin'e ulaşınca hepsi de bir meydanda yapıldı. Zaten Hunlu prenste öldürülmüştü. Sözde barış sağlandı, ama, Çin'den "15. yılın Mayıs ayında oğlunun cesedi ve bu infaza şahit olan esir Hun beyleri gönderilmişti."

Çoktan beri, savaştan men edilen Hunlular Hakan tarafından serbest bırakıldı, Hun-Çin savaşı yeniden başladı. Hunlar zaptedilemez seller gibi akıyorlardı. Çin'in işi bozuk, içi bozuk, yarım akıllı maceracı imparator aciz durumda kaldı. Birkaç sene önce Hunlardan toprak isteyen Çin, şimdi kendi topraklarım onlara kaptırıyordu. Bu karmaşa içinde Batı ucunda isyan patladı. İsyanı bastırmaya gelen Çin birlikleri Hunlar tarafından imha edildiler; ancak kaçmayı becerenler kurtulabildiler. "Kuça'ya gizlenen vali de Çin'den yardım gelmeyince öldürüldü. Hunlar bütün Bati ucunu ele geçirdiler. Sadece Yarkent Çin'e sadakatim muhafaza etti."

Sene M.S. 18'e gelene kadar Hunlarda kar Çinlilerde zarar hanesi iyice kabardı. Çin'i bir yandan Hun süvarileri vururken bir yandan da kıtlık vurmuştu. Bir nehir üzerindeki bend'in uçması bile Çin'i endişelendirmiş, kahinlerden medet umuyorlardı. Her şeyleri berbat olurken ecel geldi Hun Yabgusu öldü. (M. S. 18.) Yeni Han'ın adı Yü.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Asya Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir