Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Huluku Zamanı (M. Ö. 96 - 95)

Burada Asya Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Huluku Zamanı (M. Ö. 96 - 95)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 18:35

Huluku Zamanı (M. Ö. 96 - 95)

İki kardeş arasında cereyan eden bu hadise pek ender rastlanan fedakarlık örneği idi. Biri, hakkı olduğu halde kendisini dışarıda tutup tahttan uzak kalmayı kabullenirken diğeri hak sahibi ve de layık olanın lehine feragatte bulunuyor.

Yabancı tarihçiler içinde inanılır gibi görünmeyen bu tavır şöyle değerlendiriliyor:

"Düzenli ve medeni bir millette pek az görülen bu faziletli davranış, Hunlar gibi bir millette bütün bütün takdir edilecek bir özellik taşır. İki kardeş tahtı birbirlerine teklif edip karşılıklı nazlandılar. Büyük kardeş sıhhi durumunun bozuk olduğunu söz konusu ediyordu. Küçük kardeş ise ancak büyük kardeşinin ölümünden sonra hükümdarlığı hak edebileceğini söylüyordu. Tarihte bir benzerine rastlanmayan bu acayip söz düellosu her iki şehzade içinde iftihar olunacak bir şekil'de sonuçlandı."

Huluku Yabgu sıhhi durumunun müsait olmadığım söylüyordu, ama küçük kardeşi daha erken öldü. Bundan sonra, hakan kendi oğlunu vetiaht ilan edip, kardeşinin oğluna da cih-chuo prens ünvanını verdi.

Hunlar için, savaşsızlık düşünülemeyecek bir hayat olsa da, altı sene boyunca iki taraftarıda ses seda çıkmadı, Çin de adı konulmamış dostluk havası yaşandı. Her halde, bu süre toparlanmaya, iç işlerinde görülen aksaklıkları onarmaya yaramıştır.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Asya Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir