1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Değişmeyen Gerçek...

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2011, 20:26
gönderen TurkmenCopur
Değişmeyen Gerçek...

Kubilay'ın katledilmesi, Cumhuriyet rejiminin, 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayı olarak tarihe geçti. 80 yıl önce gerçekleşen bu isyan girişiminin izleri, önemli bir olguyu da gözler önüne serdi: Gerici ve bölücü kuvvetler hep emperyalizmden güç alıyor. İşte Kubilay olayının perde arkası…

Nakşibendî tarikatına bağlı olan Derviş Mehmet, 23 Aralık 1930'da isyan girişiminde bulundu. Olaya tanık olan Mustafa Fehmi Kubilay, 24 yaşında genç bir Cumhuriyet öğretmeniydi. Askerlik görevini yerine getirmek üzere Menemen'de bulunuyordu

Kubilay, beraberindeki askerlerle gruba uyarı ateşi açtı. Ancak silahlarında manevra mermisi bulunduğundan etkili olamadılar.

Derviş Mehmet ve müritleri, Kubilay'ın başını gövdesinden ayırdılar. Sonra da yeşil bir bayrağın tepesine takarak sokaklarda dolaştırdılar. Bu sırada, kendilerine müdahale eden Şevki ve Hasan adlı kahraman iki bekçiyi de öldürdüler.

Cumhuriyet karşıtı bu isyan, arkadan yetişen askeri birlikler tarafından şiddetle bastırıldı. Bu arada Derviş Mehmet de vuruldu. Kaçanlar yakalandı, ilişkisi olanlar hakkında hemen kovuşturma başlatıldı.

OLAYLARIN PERDE ARKASI

İsyan kararını alanlar arasında İngiliz Muhipleri Cemiyeti Başkanı Sait Molla, Erbilli Şeyh Esat, Giritli Hüsnü Bey ve Giritli Şeyh Sükuti yer alıyordu. Peki kimdi bu ismler?

ŞEYH ESAT'IN BAĞLANTILARI

Askeri Mahkeme Başkanı General Mustafa Muğlalı, Şeyh Esat'ın yurt dışı bağlantısı ile ilgili olarak şunları söylemişti:

"Şeyh Esat, hilafet komitesiyle alakasına dair bir itirafname hazırlıyordu. Bu münasebetle İngiliz casusu Lawrence ile münasebette bulunduğunu da doğrulamaktaydı. Fakat hastalığı bunu yazıp bitirmesine mani oldu."

HÜSNÜ BEY'İN BAĞLANTILARI

Eylemin planlayıcılarından Manisa Mutasarrıfı Hüsnü Bey, Nakşibendî tarikatı mensubuydu. 8 Eylül 1922'de Yunan güçleri ile birlikte Manisa'yı terk etti ve Yunanistan'a yerleşti. Hüsnü Bey'in adı artık Hüsnüyadis'ti. Müslüman inancını da Ortodoks Hristiyanlığına dönüştürmüştü.

ŞEYH SÜKUTİ'NİN BAĞLANTILARI

Eski Menemen Belediye Başkanı Şeyh Sükuti, İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesiydi. Nakşibendi tarikatı lideri Erbilli Şeyh Esat'ın müridiydi. Şeyh Sükuti de Türkiye'den kaçtı. 1925 yılında Hüsnüyadis ile Yunanistan'da yolları kesişti.

İşte isyan girişiminin arkasındaki bu gerçekler, gerici ve bölücü kuvvetlerin emperyalizmle temasını ortaya koyuyor. 80 yıl sonraya döndüğümüzde de olguların değişmediği görülüyor. Türkiye Cumhuriyeti'ne kasteden kuvvetler, bugün de emperyalizmin güdümünd hareket ediyor.

Perşembe, 23 Aralık 2010 11:37

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174