Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Atatürk Sosyalist Miydi?

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Atatürk Sosyalist Miydi?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:18

ATATÜRK SOSYALİST MİYDİ ?

Hulki Cevizoğlu -
Mustafa Kemal, sosyalist miydi?

Hasan Yalçın - Mustafa Kemal'in sosyalist olmasına gerek yok. Mustafa Kemal'in sosyalist olduğunu da kimse söylemedi. Ama sosyalistler, kendi tarihlerindeki devrimci, ilerici, bağımsızlıkçı, halkçı bütün değerlere sahip çıkarlar, sahip çıkmışlardır onların sosyalist olmalarının gereği de bu.
Bugün Türkiye'de bakın Mustafa Kemal'e tüm gençler sahip çıkıyor. Türkiye'nin sosyalistleri bu tarih içerisinde, 70 yıllık tarih içerisinde daima bağımsızlığa ve Kurtuluş Savaşı'na sahip çıkmışlardır. Ama sosyalistin dışında herkes; bugün Cumhuriyet devrimi kanunlarının uygulanmasını isteyen bazı kesimler dahil, Mustafa Kemal'in laiklik ilkesinin ayaklar altına alınmasına yol açan tedbirlere omuz vermişlerdir. 1971, 12 Mart darbesi, 1980 12 Eylül darbesi, işte bunlardır.

Hulki Cevizoğlu - Peki kusura bakmazsanız...

Hasan Yalçın - O zaman Mustafa Kemal'e sahip çıkarak şeriata sahip çıkmışlardır. Mustafa Kemal'in ayrıca sosyalist olmasına gerek yok. Onun yaptıkları yeterlidir, onun büyük bir insan olması için.

Hulki Cevizoğlu - Elbette ama Sayın Atahan da söyledi; Mustafa Kemal'i büyük bir yere oturtup, büyük bir değer olarak kabul etmek tamam. Onu yaptı. Ama daha sonra başka noktalara ulaştı..

Hasan Yalçın - Ben size şunu söyleyeceğim Hulki Bey;

Hulki Cevizoğlu - İzin verirseniz şunu ben o arada sorayım, siz unutmayın, sizin notlarınız önünüzdedir.

Hasan Yalçın - Evet.

Hulki Cevizoğlu - Kusura bakmazsanız şu soruyu da sorayım size. Laiklikten söz ettiniz. Mesele Marx, Lenin, Mao laiklikle ilgili ne söylemiştir. Kendi ülkelerinde bir laiklik var mıydı? Şimdi Türkiye'de bu tartışılıyor. Ama 68 kuşağının belli bir tarihten sonra geldiği nokta, bu saydığım isimlerin ideolojisi idi. Bu soru felsefi olarak yanlış değilse cevabınızı rica ediyorum.

Hasan Yalçın - Şimdi cevap veriyorum ona. Bakınız meseleyi Marksla Atatürk'ün karşılaştırılması veya Mao ile Atatürk'ün karşılaştırılması gündemine çekmemek lazım.

Hulki Cevizoğlu - Yine de cevap verin.

Hasan Yalçın - Tabii vereceğiz. Cevap vermek için bu başlığı yapıyorum. Hiçbir soruyu cevapsız bırakmak için bir dolambaçlı laf söylemem. Yalnız şunu söyleyeyim bunlar büyük devrimcilerdi. Bunlar sadece Lenin, sadece Rusya'nın devrimcisi değildir. Bakın Lenin, Mustafa Kemal'in silah arkadaşıdır. Lenin'in yaptığı devrimle, Mustafa Kemal'in yaptığı devrim; birlikte, omuz omuza, dayanışma halinde emperyalizme karşı durmuşlardır.

Hulki Cevizoğlu - Nerde silah arkadaşı oldular.

Hasan Yalçın - Ve, bakın bir şey söyleyeyim; geçen gün biz Aydınlık'ta yayınladık bunu. Mustafa Kemal Meclis'te Lenin'in ölümü üzerine çekilecek başsağlığı konusunda bir konuşma yapar. O konuşmayı herkesin okumasını dilerim. O kadar vecizdir, o kadar güzeldir ve o kadar büyük bir saygıyı ifade eder.
Özellikle o zor şartlarda Sovyet devrimiyle, Mustafa Kemal'in Kurtuluş Devrimi, Cumhuriyet Devrimi, omuz omuza vermişlerdir. Bu olmasaydı başarı kazanamazlardı zaten.

Hulki Cevizoğlu - Anladım ama, benim sizin sözlerinden anlayamadığım bir nokta var. Atatürk ile Lenin silah arkadaşıydı dediniz. Silah arkadaşlığı kavramından, siz bizim anladığımızdan başka bir şey mi anlıyorsunuz?

Hasan Yalçın - Silah arkadaşı şu: Aynı fikirde emperyalizme karşı, aynı dönemde birbirlerine yardım ederek savaşmışlardır.
Şimdi laiklik meselesine gelince; laiklik meselesi de şudur: Sosyalist ülkelerde bugün Azerilerle konuşuyoruz, Gürcülerle konuşuyoruz, Sovyetler Birliği dağıldı. Oradan gelen birçok insanla görüşme imkanımız oluyor. Sovyetler Birliği'nin sosyalizmin şartlarında ne gibi dinsel baskıya maruz kalmıştır insanlar. Tabii ki, Sovyetler Birliği; hem sosyalist, hem laik bir ülkeydi. Bugün Çin sosyalist bir ülke, laiktir.
Ama tartışmayı 68 ruhundan oralara taşımayalım isterseniz.

Hulki Cevizoğlu - Anladım, peki son bir soruya cevap verin, orayı kapatalım.

Hasan Yalçın - Evet. Yani buralarda sosyalizmin veremeyeceği bir şey veya yüzünü önüne eğdiği bir durum yoktur.

Hulki Cevizoğlu -
Peki şunu sorayım. O bölümü kapatalım.

Hasan Yalçın - Efendim?

Hulki Cevizoğlu - Bir soru daha sorayım, o bölümü kapatalım, biz 68'e dönelim.

Hasan Yalçın - Evet. 68'e dönelim bence..

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir