Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Karizmatik Lider Mustafa Kemal Atatürk

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Karizmatik Lider Mustafa Kemal Atatürk

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 18:03

KARİZMA

Son siyasal bunalımda herkes liderlerden yakınıyor. Bugünkü parti liderlerinin ülke çıkarlarından çok kişisel ya da partisel amaçları dikkate aldıkları en çok dile getirilen konu.
Kimileri de olaya daha "temelden" yaklaşarak "liderlik kurumu"nu eleştiriyor. Bu eleştiri sahipleri genel olarak "lider hegemonyası" deyimini kullanıyor. Böylece, siyasal parti mensuplarının ve milletvekillerinin kişisel özgür iradeleriyle değil, sadece liderlerinin emirleriyle hareket ettiklerini belirtmek istiyorlar.
Liderlerin davranışlarından yakınmak bence doğru ve geçerli bir şikayet.
Buna karşılık "liderlik kurumu"ndan ve "lider hegemonyasından yakınmak galiba pek haklı değil.
Çünkü dünyanın bütün ülkelerinde ve bütün rejimlerinde liderler hem çok önemli hem de hepsi "egemen".
Yani "liderlik kurumu" ve "lider hegemonyası" evrensel bir olgu. Bu nedenle bundan kurtulmak Türkiye'de de olanaksız. Belki gerekli de değil. Zaten bugünkü bunalımdan çıkış için "Başkanlık" rejimi önerenler de bilinçli ya da bilinçsiz olarak bu evrensel olgunun etkisinde değiller mi?

Peki o zaman liderlikle ilgili olarak Türkiye'deki terslik nerede?
Birinci terslik sistemde: İster başkanlık rejimi olsun ister parlamenter düzen, bütün dünya demokrasilerinde sistem, "egemen" lideri denetler. Bir lider kendi partisi içinde ne denli güçlü olursa olsun, sistemin genel denetiminden ve özellikle hukuk kurallarından kaçamaz.

İkinci terslik bizdeki liderlerin "kalitesi"nde. Türkiye'de demokrasi çok yeni olduğu ve üstelik çok sık kesintiye uğradığı için siyasetçilerin "yetişme" şansı fazla olmuyor. Anayasalar "siyaseti" pek çok kişi ve gruba kapattığı ve siyasete girenler zaman zaman "devlet" eliyle ya da terörist kurşunlarıyla yaşamlarını yitirdikleri için, "kaliteli" insan gücü siyasete soğuk bakıyor.
Sonunda da genellikle kişisel çıkarlarını yırtıcı biçimde savunan ve "kaybedecek fazla şeyi" olmayan kişiler siyasete girip yükseliyor.

Karizmatik Lider

Değerlerin ve inançların çok hızlı değiştiği ve sosyal ilişkilerin bu değişme süratine ayak uyduramadığı dönemlerde siyasal bunalım ortaya çıkıyor. Bu bunalımı yeni bir sosyal yapılaşma ile aşan liderlere Weber, karizmatik lider diyor.
Karizmatik lider, en kısa tanımla ve halk deyimiyle "davranışlarında bir keramet olduğuna inandan" önderdir.
Bu lider bunalımı aşmak için yeni bir düzen kurar ve bu düzeni yerine oturtunca yani "kurumlaştırınca", görevi biter.
Karizmatik lider kavramının dünya üzerindeki en çarpıcı örneklerinden biri Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Pek doğal olarak pek çok toplumda sık sık çeşitli bunalımlar yaşanır. Fakat her toplum, her an bir Mustafa Kemal Atatürk yaratamaz.
Ama her toplumdaki siyasal liderlerin az ya da çok bir karizması vardır.
Her siyasal parti liderinin söylediği sözlerde ya da yaptığı işlerde, o siyasal partinin mensupları bir "keramet" olduğuna inanır.
İşte bu inanç o liderin "karizması"dır.
Siyasal liderlerin karizması bunalımı aşmaya yetmezse ne olur?

Yanıt çok basit: Toplum, kurtuluşu başka liderlerin "karizması"nda arar.
Peki o liderler nerededir?
İşçi sendikalarında, işveren örgütlerinde, medyada, yani basında ve televizyonda, sivil ve askeri bürokraside, meslek odalarında, eski politikacılar ve hatta sanatçı ve edebiyatçılar arasında. Pek doğal olarak sporcuları da unutmayalım.

Siyasal arenanın dışında da pek çok "karizmatik lider" zaten vardır. Her köşe yazısında size yol gösterdiğine inandığınız gazeteci-yazar, ömrünü emeğe adamış namuslu sendikacı, şirketini başarıdan başarıya koşturan dürüst iş adamı, attığı golle takımını kurtaran futbolcu, gençlerin sesine ve şarkılarına hayran olduğu sanatçı, hep böyle "karizmatik" liderlerdir.
Toplum boşluk kaldırmaz. Görevlerini yerine getiremeyenleri bağışlamaz, onların işlevlerini başkalarından beklemeye başlar.
Önümüzdeki günlerde neler olacağını ya da "başımıza neler geleceğini" kestirmek için kahin olmaya gerek yok. "Anlayana sivrisinek saz..."

Kaynakça
Kitap: DEMOKRASİ VE LAİKLİK
Yazar: EMRE KONGAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron