Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Onuncu Yıl Söylevi

29 Ekim 1933

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Onuncu Yıl Söylevi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 20:02

Onuncu Yıl Söylevi
(29 Ekim 1933)


Onuncu Cumhuriyet Bayramı dolayısiyle Ankara'da yapılan büyük törende söylenmiştir.

Türk Ulusu!

Kurtuluş savaşma başladığımızın 15 inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılım doldurduğu en büyük bayramdır. Kutlu olsun!
Bu anda büyük Türk ulusunun bir bireyi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım!
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.
Bundaki başarıyı Türk ulusunun ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı yürümesine borçluyuz.
Fakat yaptıklarımızı asla yeter görmeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorununda ve kararındayız. Yurdumuzu dünyanın en onarılmış ve en uygar ülkeleri düzeyine çıkaracağız. Ulusumuzu en geniş refah, araç ve kaynaklarına sahip olacağız. Ulusal kültürümüzü çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracağız.
Bunun için, bizce zaman ölçüsü geçmiş yüzyılların gevşetici anlayışına göre değil, çağımızın sürat ve hareket kavramına göre düşünülmelidir. Geçen zamana oranla, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da başardı olacağımıza kuşkum yoktur. Çünkü, Türk ulusunun karakteri yüksektir. Türk ulusu çalışkandır. Türk ulusu zekidir. Çünkü Türk ulusu ulusal birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk ulusunun yürümekte olduğu derleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, akılcı bilimdir. Şunu da önemle belirtmeliyim ki, yüksek bir insan toplumu olan Türk ulusunun tarihi bir niteliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, ulusumuzun yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, yaradılışından gelen, bilime bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü araç ve önlemlerle besliyerek geliştirmek ulusal ülkümüzdür.

Türk ulusuna çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün insanlığa gerçek huzurun sağlanması yolunda, kendine düşen uygarlık görevini yapmakta, başardı kılacaktır.
Büyük Türk ulusu, onbeş yıldan beri giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin, hiçbirinde ulusumun hakkımdaki güvenini sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.
Bugün, aynı inan ve kesinlikle söylüyorum ki, ulusal ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk ulusunun büyük ulus olduğunu bütün uygar dünya, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır.
Asla kuşkum yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük uygarlık niteliği ve büyük uygarlık yeteneği, bundan sonraki gelişme de, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk Ulusu!

Sonsuza akıp giden her on yılda, bu büyük ulus bayramını daha büyük şereflerle, mutluluklarla huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim. Ne mutlu Türküm diyene!
S. D. 2. s. 274-276

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI ÎNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir