Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cumhuriyetin Kurulması

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Cumhuriyetin Kurulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:58

Cumhuriyetin Kurulması

Şunu bilginize sunmak istiyorum ki, hükümet kurmakla ilgili bir öneride bulunmadan önce, duyguları ve görüşleri dikkate almak zorunluğu vardı. Bu zorunluğa uymakla birlikte, asıl amacı saklı tutan önerimi yazdı olarak Meclis'e sundum. Bazı karşı görüşler deri sürüldü ise de, kısa bir tartışma sonunda kabul olundu.
Bu önergeyi bugün gözden geçirecek olursak, orada temel ilkelerin saptanmış ve ortaya konmuş olduğunu görürüz.

Bu ilkeleri, izin verirseniz, burada belirterek sayacağım:

1 — Hükümet kurmak zorunludur.
2 — Geçici olduğu bildirilerek bir hükümet başkanı tanımak ya da bir padişah vekili ortaya çıkarmak uygun değildir.
3 — Meclis'te beliren ulusal iradenin, yurt alın yazısına doğrudan doğruya el koymasını kabul etmek temel ilkedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin üstünde bir güç yoktur.
4 — Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama ve yürütme yetkilerini kendinde toplamıştır.

Meclisten seçilecek ve vekil olarak görevlendirilecek bir kurul hükümet işlerine bakar. Meclis başkam bu kurulun da başkanıdır.
Not: Padişah ve halife, baskı ve zordan kurtulduğu zaman Meclis'in düzenleyeceği yasaya uygun olan durumunu alır.
Baylar, bu ilkelere göre kurulan bir hükümetin niteliği kolaylıkla anlaşılabdir. Böyle bir hükümet, ulusal egemenlik temeline dayanan halk hükümetidir. CUMHURİYET'TİR.
Böyle bir hükümetin kuruluşunda ilke, kuvvetler birliği kuramıdır. Zaman geçtikçe bu ilkelerin kapsadığı kavramlar anlaşdmaya başladı, işte o zaman tartışmalar ve olaylar birbiri ardınca sürüp gitti.
Sayın Baylar, açık ve gizli oturumlarda bir iki gün süren açıklamalarımdan, konuşmalarımdan ve yukarıda belirttiğim ilkeleri kapsayan önerimi deri sürdükten sonra, yüksek Meclis beni başkanlığa seçmekle bana karşı genel güvenini gösterdi.

Cumhurbaşkanlığına Seçilmeleri Üzerine
29 Ekim 1923 (1339)


Saygıdeğer Arkadaşlar! Önemli ve uluslararası olağanüstü olaylar karşısında çok sayın ulusumuzun uyanıklığı ve gerçek uyanışına ilişkin değerli bir belge olan Anayasamızın kimi maddelerini açıklamak için özel komisyon tarafından yüksek kurulunuza önerilen yasa tarasısının kabulüyle, Yeni Türkiye Devleti'nin zaten ve dünyaca bilinen, bilinmesi gerekli olan biçimi, uluslararası bilinen sanıyla anıldı. Bunun doğal bir gereği olmak üzere, bugüne değin doğrudan doğruya Meclisinizin başkanlığında bulundurduğunuz arkadaşınıza yaptırdığınız görevi, Cumhurbaşkanı sanıyla yine aynı arkadaşınıza, bu güçsüz arkadaşınıza verdiniz.
Bundan ötürü şimdiye değin yineleye yineleye bana göstermiş olduğunuz sevgi, dostluk ve güveni bir kez daha belirtmekle yüksek kadir bilirliğinizi kanıtlamış bulunuyorsunuz. Bundan dolayı yüksek kurulunuza en içten duygularımla teşekkürlerimi sunarım.

Efendiler! Yüzyıllardan beri doğuda ezilmiş, acımasızlıklar içinde kalmış ulusumuz, Türk ulusu, gerçekte yaradılışında sahip olduğu niteliklerden yoksun sanılıyordu. Son yıllarda ulusumuzun gerçekten gösterdiği yetenek, beceri, kavrama, kendi üzerinde kötü kam besleyenlerin ne denli aymaz ve ne denli araştırmadan uzak, görünüşe bakan insanlar olduğunu kanıtladı. Ulusumuz, taşıdığı nitelikleri ve yeteneğini hükümetinin yeni adıyla uygarlık dünyasına daha çok kolaylıkla açıklamayı başaracaktır. Türkiye Cumhuriyeti dünyada aldığı yere layık olduğunu eserleriyle kanıtlayacaktır. Arkadaşlar! bu yüce kuruluşu ortaya koyan Türk ulusunun son dört yıl içinde elde ettiği yengi, bundan sonra da birkaç kat olmak üzere, kendini gösterecektir. Bu güçsüz arkadaşınız eriştiğim bu güven ve inanca layık olabilmek için, pek önemli gördüğüm noktadaki gereksinimimi sizlere açıklamak zorundayım. O gereksinme, yüce kurulunuzun benim hakkımdaki dgi ve güvenin, desteklemenin süregelmesidir. Ancak bu yolla ve Allah'ın yardımıyla, bana vermiş olduğunuz ve vereceğiniz görevleri yerine getirebileceğimi ümit ederim. Daima saygıdeğer arkadaşlarımın ederine çok candan ve sıkı bir biçimde yapışarak, onların kişiliklerinden kendimi bir an bile gereksiz görmeyerek çalışacağım. Ulusun ilgisini her zaman dayanak noktası bilerek, hep birlikte deriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başardı ve muzaffer olacaktır.

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI ÎNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir