Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Atatürk'ün II. Dünya Savaşı Hakkındaki Görüşleri

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Atatürk'ün II. Dünya Savaşı Hakkındaki Görüşleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:20

II. DÜNYA SAVAŞI

Avrupa devlet adamları, başlıca anlaşma konusu olan önemli politik sorunları her türlü ulusal bencilliklerden uzak ve yalnız bütün insanların yararına olarak ,son bir çaba ve tam bir iyi niyetle ele almazlarsa korkarım ki felaketin önü alınmayacaktır. Çünkü Avrupa sorunu İngiltere, Fransa ve Almanya arasındaki anlaşmazlıklar sorunu olmaktan artık çıkmıştır. Bugün Avrupa'nın doğusunda bütün uygarlığı ve hatta bütün insanlığı korkutan

yeni bir güç belirmiştir. Bütün madde ve ruh varlığını tümüyle dünya ihtilali amacı uğruna seferber eden bu korkunç güç, üstelik Avrupa'lılar ve Amerika'lılarca henüz bilinmeyen yepyeni politik yöntemler uygulamakta ve karşıtlarının en küçük hatalarından bile en iyi biçimde yararlanmasını bilmektedir. Avrupa'da oluşacak bir savaşın başhca galibi ne İngiltere, ne Fransa, ne de Almanya'dır. Sadece Bolşevizmdir. Rusya'nın yakın komşusu ve bu ülkede en çok savaşmış bir ulus olarak biz Türkler, orada akıp geçen olayları yakından izliyor, ve tehlikeyi bütün çıplaklığı de görüyoruz. Uyanan doğu uluslarının anlayışlarını en iyi biçimde sömüren, onların ulusal hırslarım okşayan ve kinleri kamçılamasını bilen Bolşevikler, yalnız Avrupa'yı değil, Asya'yı da korkutan başlıca güç halini almışlardır.
27-29 Eylül 1932; S. D. 3. s. 94-95

Amerikalı gazeteci Gladsy Baker'in "Savaş çıktığında (İkinci Dünya Savaşı) Amerika yansızlık politikasını koruyabilir mi?" sorusuna yanıt:

"Olası değil! olası değil! Eğer savaş çıkarsa Amerika'nın milletler topluluğunda aldığı yüksek yer herhalde etkide kalacaktır. Coğrafya konumları ne olursa olsun, uluslar birbirlerine bir çok bağlarla bağlıdır.
Birleşik Amerika Cumhuriyetleri bu apartmanın en lüks dairesinde oturmaktadır. Eğer apartmanda oturanlardan kimileri bu yapıyı ateşe verirlerse, ötekilerin yangının etkisinden kurtulmalarına olasılık yoktur. Savaş için de aynı şey sözkonusudur. Birleşik Amerika Cumhuriyetlerinin bundan uzak kalması sözkonusu değildir.
21 Haziran 1935; S. D. 3. s. 98

Şuna da inanıyorum ki, eğer sürekli barış isteniyorsa, yığınların durumlarını iyileştirecek uluslararası önlemler alınmalıdır. İnsanlığın tümünün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları, haset, aç gözlülük ve kinden uzaklaşacak biçimde eğitilmelidir.
21 Haziran 1935; S. D. 3. s. 99

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI ÎNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir