1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Başkent

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2010, 19:12
gönderen TurkmenCopur
BAŞKENT

Efendiler, Lausanne Andlaşmasının eklerinden olan boşaltma protokolü uygulandıktan sonra yabancı işgalinden tümüyle kurtulan Türkiye'nin bütünlüğü kesinlikle gerçekleşmişti.
Artık Yeni Türkiye'nin yönetim merkezini yasal olarak saptamak gerekiyordu. Bütün gelişmeler Yeni Türkiye'nin yönetim merkezinin Anadolu'da ve Ankara kenti olarak seçilmesi gereğini ortaya koymakta idi.
Coğrafya ve strateji bakımından durum kesinlikle önem taşıyordu. Devletin yönetim merkezini bir an önce saptayarak içte ve dışta doğan kaygılara son vermek gerekli idi.
1923 N. Cüt 2. s. 795

İstanbul elbette pek tatlıdır... Geniş bir kenttir. Ülkemizin en bakındı ve en uygar bir bölümüdür ve orada oturulmakla bu bayındırlığı elde etmiştir. Ama, bu uygarlık ve genişlik içinde görüşlerimiz, bütün varlığımız onun tutkunu olmuştur. Asıl gerçek ve doğal kaynaklar görüşlerden uzakta kalmıştır. Onlarla uğraşma olanağı bulamamışız. Yalnız oradan almışızdır. Bu ülkede çalışmak ve bu ülkeyi yönetmek isteyenler yurdun içine girmeli ve bu zavallı ulusun katlandığı koşulları birlikte yaşamalı ki, ne yapmak gerekeceğini gerçek biçimde duysun. Bir insan Ankara'da başka düşünür, İzmir'de, İstanbul'da başka türlü düşünür. Paris'te büsbütün başka türlü düşünür. Onun için hükümet merkezinin Anadolu'da olması gerekir.
16-17 Ocak 1923; I. B. T. s. 51

Cumhuriyetin başkenti olan Ankara'nın en ivedi biçimde onarılması başta gelen işlerdendir. Yeni ve çağdaş bir devletin çalışmalarından beklenen düzen ve verim bir uygarlık ortamında olabilir.
1 Mart 1924; S. D. 1. s. 330

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI ÎNAN