Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Başkent

Ana Konular:
"Kahraman Ata'mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluş Dönemi".
-Atamız, Türk Milletimiz'in çıkarları için Gerçek Demokrasi'yi tamamı ile uygulamış, herşeyini Türkiye Cumhuriyetimizin temelini kurmak için, Türk Soyumuzun ve İslam Dinimizin Tam Bağımsız Geleceği için yaşadığı sürede feda etmiştir.
-Dersim İsyanını(ve ondan önceki benzer isyanlarıda) planlayan, örgütleyen, pohpohlayan ve oluşturanlar ülkemiz içindeki İngiliz ajanlarıdır(örneğin Seyit Rıza). Cahil bırakılmış halkımızı, önemli değerlerimizi(İslam Dini ve Milliyetçilik) kötüye kullanarak, Türkiye Cumhuriyetimize karşı ayaklandıranlar İngiliz ajanlarının ta kendisidir.
-Seyit Rıza, Koçgiri Aşireti mensupları, vs., bunların hepsinin soyu Türk'tür, ama ne tuhaftır ki bu ajanlar Kürtçülüğü, İslam'ı ve Kürdistan'ı savunuyorlar. Bu tarihi gerçekler, size günümüzde neleri hatırlatıyor? Abdullah Öcalan'ın kökeni nedir? Ermeni!!! Ahmet Türk'ün kökeni nedir? Türktür!!! Talabani ve Barzani'nin kökeni nedir? Yahudi??? Bütün bu şahıslar günümüzde hangi devlete hizmet ediyorlar? İngiltere-ABD devletine!!!
-Bir benzerlik görebiliyormusunuz? Amaç Kurtuluş Savaşından itibaren Tam Bağımsız Atatürkçü Türk Cumhuriyetini yıkmaktır ve bu amaç İngilterenin çıkarlarına hizmet etmektedir. Sonuç nedir? Dersim İsyanını oluşturan İngiltere'dir(finansal destekleriyle), ve İsyanı bastıran Atatürk'te İngiltere'ye hizmet eden teröristlere operasyonlar düzenleyip, aslında bir İngiliz harekatını yokedip, İngiltereyi tekrardan mağlup etmiştir!!!
-Atamız'ın Karizmatik Liderliği Döneminde Türkiye'miz, İç ve Dış Siyasette Tam Bağımsız olan Bir Dünya Gücüydü. Atamızın önünde sonsuz sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Başkent

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:12

BAŞKENT

Efendiler, Lausanne Andlaşmasının eklerinden olan boşaltma protokolü uygulandıktan sonra yabancı işgalinden tümüyle kurtulan Türkiye'nin bütünlüğü kesinlikle gerçekleşmişti.
Artık Yeni Türkiye'nin yönetim merkezini yasal olarak saptamak gerekiyordu. Bütün gelişmeler Yeni Türkiye'nin yönetim merkezinin Anadolu'da ve Ankara kenti olarak seçilmesi gereğini ortaya koymakta idi.
Coğrafya ve strateji bakımından durum kesinlikle önem taşıyordu. Devletin yönetim merkezini bir an önce saptayarak içte ve dışta doğan kaygılara son vermek gerekli idi.
1923 N. Cüt 2. s. 795

İstanbul elbette pek tatlıdır... Geniş bir kenttir. Ülkemizin en bakındı ve en uygar bir bölümüdür ve orada oturulmakla bu bayındırlığı elde etmiştir. Ama, bu uygarlık ve genişlik içinde görüşlerimiz, bütün varlığımız onun tutkunu olmuştur. Asıl gerçek ve doğal kaynaklar görüşlerden uzakta kalmıştır. Onlarla uğraşma olanağı bulamamışız. Yalnız oradan almışızdır. Bu ülkede çalışmak ve bu ülkeyi yönetmek isteyenler yurdun içine girmeli ve bu zavallı ulusun katlandığı koşulları birlikte yaşamalı ki, ne yapmak gerekeceğini gerçek biçimde duysun. Bir insan Ankara'da başka düşünür, İzmir'de, İstanbul'da başka türlü düşünür. Paris'te büsbütün başka türlü düşünür. Onun için hükümet merkezinin Anadolu'da olması gerekir.
16-17 Ocak 1923; I. B. T. s. 51

Cumhuriyetin başkenti olan Ankara'nın en ivedi biçimde onarılması başta gelen işlerdendir. Yeni ve çağdaş bir devletin çalışmalarından beklenen düzen ve verim bir uygarlık ortamında olabilir.
1 Mart 1924; S. D. 1. s. 330

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI ÎNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1923-1938: Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir