Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Başkırt Türkleri

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Başkırt Türkleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 19:07

Başkırt Türkleri

Bugün Orta İdil bölgesi olarak bilinen ve merkezi Ufa olan ülkeye Başkırt eli denmektedir. Kuzey-doğudan güney-batıya ülkeyi ikiye ayıran Ural dağlarının doğusundaki bölgeler hayvancılığa, batısındaki bölgeler de ziraatçiliğe gayet elverişlidir.

Rusların, Kazan'ı işgallerinden sonra işgal ettikleri ikinci Türk ülkesi Astrahan idi. Rus işgaline uğrayan üçüncü ülke de Başkırt eli olmuştur. 1552-1740 yılları arasında vuku bulan Rus işgaline karşı Başkırt Türkleri, ülkelerini kahramanca savunmalarına rağmen, düşmanın üstün silah gücüne karşı dayanamayıp mağlup olmaktan kurtulamamışlardır. Bu arada, ülkesini düşman işgalinden kurtarmak isteyen Murad Han adındaki Başkırt önderi İstanbul'a gelerek yardım istemiş ise de, 1711 Prut Savaşı'ndan sonra Ruslarla sulh yaptıkları gerekçesiyle Osmanlı hükümeti bu ricayı yerine getirememiştir.

Rus idaresi devri Başkırt Türkleri için acılarla dolu bir devir olmuştur. Buna rağmen, yılmadan çalışan Başkırtlar, diğer Türk illerinde olduğu gibi, kendilerini yenileşme hareketlerine vererek, milli şuurlarını muhafaza etmeye muvaffak olmuşlardır. 1917 Bolşevik İhtilalinden sonra ortaya çıkan fırsatları iyi değerlendiren Başkırt Türkleri, rahmetli hocam Prof. Dr. A.Z. Velidi Togan başkanlığında, o günlerde tertip edilen Rusya Müslümanları Kongresi'ne katılmışlar ve ihtilalin vaadettiği halkların eşitliği ilkesi çerçevesinde haklarını korumaya çalışmışlardır. Önce Kazan Türkleri ile İdil-Ural Tatar Devletini kurmaya çalışan Başkırtlar, anlaşma sağlanamayınca aynı işi Kazaklarla yapmak istemişlerdir. Fakat Kazaklarla da anlaşma olmayınca 1919'da, yine A. Zeki Velidi başkanlığında, Başkırt Otonom Cumhuriyetini kurmaya muvaffak olmuşlardır. Fakat bir müddet sonra bu küçük Başkırt Cumhuriyeti kızıl-ordu tarafından yok edilmiştir. Bugün Başkırt Türklerinin nüfusu 4 milyon civarında olup, "Başkırt Tatar A.Z.R."de otonom bir statüde Rusya Federasyonu kontrolünde yaşamaktadırlar.

Kaynakça
Kitap: ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI
Yazar: MEHMET SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir