Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kazan Türkleri

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Kazan Türkleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 19:06

Kazan Türkleri

Türk Bulgar Devleti'nin yıkılmasından sonra kuzeye çekilmiş ve Kıp-çak ile Peçenek Türkleriyle karışarak bugünkü Kazan Türklerini meydana getirmişlerdi. Kazan Türkleri, Altın Orda Hanlığı'nın dağılmasından sonra Kazan şehri merkez olmak üzere Kazan Hanlığı'nı (1439-1552) kurmuşlardı. Bir asırdan fazla süren bu müstakil hayat, biraz da Rus merkezi Moskova'ya yakın olduğu için, Rusların devamlı tecavüzüne maruz kalmıştır. Nikekim, sürekli Rus hücumlarına dayanamıyan Kazan Türkleri mağlup olmaktan kurtulamamıştır. Burada hemen belirtmek gerekir ki, Rusların, Kazan Hanlığını almaları hiç de kolay olmamıştır. Kazan Türkleri kendilerini uzun süre kahramanca müdafaa etmişlerdir. Fakat üstün düşman kuvvetlerine karşı hiç bir kimseden yardım alamadan kendilerini müdafaa etmeleri ve varlıklarını devam ettirmeleri mümkün olmadığı için 1552'de Ruslara yenilerek istiklallerini kaybetmişlerdir.

Rus esaretine ilk düşen Türk gruplarının başında gelen Kazan Türkleri, bilhassa ticaret hayatında başarı göstererek, önce maddi durumlarını düzeltmişler ve daha sonra da manevi ve kültürel alanda kalkınmışlardır. Rus idaresine düşen Türkler arasında Kırım ve Azerbaycan Türkleri ile beraber kendilerini yenilemede büyük başarı gösteren Kazan Türkleri, sayıca az olmalarına rağmen (1 milyon civarında) kültür alanında büyük şahsiyetler yetiştirmişlerdir. Fakat, Rus merkezi Moskova'ya yakın olmaları dolayısiyle devamlı bir Ruslaştırma ve Hıristiyanlaştırma baskısına maruz kalmışlardır.

Bu baskı neticesinde bazı yaralar almalarına rağmen varlıklarını koruma başarısını gösteren Kazan Türkleri, bunu, yetiştirdikleri şu şahsiyetlerin azimli mücadelelerine borçludurlar:

Abdulkayyum Nasıri, Şehabeddin Mercani, Alimcan Barudi, Mecit Gafuri, Abdullah Tukay, Abdulnasır Kursavi, Hüseyin Feyzhani, Muhammed İmeni, Fatih Kerimi, Sadri Maksudi, Şakircan Tahiri, Fatih Kerim Han, Ali Asgar Kemali, Rızaeddin İbni Fahreddin ve Ayaz İshaki.

1917 Bolşevik ihtilalinden sonra toplanan Mayıs 1917 Rusya Müslümanları Kongresine iştirak eden Kazan Türkleri, ihtilalin vaadettiği hakların eşitliği prensibinden faydalanmak istemiş ise de, bunda muvaffak olamamışlardır. Bunun üzerine, 1918'de Başkırtlar ile İdil-Ural Tatar Devleti'ni kurmaya çalışan Kazan Türkleri, maalesef bu isteklerinde de başarılı olamamışlardır. Aynı sene Kazan Otonom Tatar Cumhuriyeti'ni kurmuşlar ise de, bu cumhuriyet de kızıl-ordu birlikleri tarafından ortadan kaldırılmıştır. Bugün Kazan Türkleri, Rusya Federasyonu kontrolünde "Tataristan Muhtar Cumhuriyeti"nde yaşamaktadırlar.

Kaynakça
Kitap: ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI
Yazar: MEHMET SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron