Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yugoslavya Türkleri

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Yugoslavya Türkleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 18:55

Yugoslavya Türkleri

Yugoslavya'nın büyük bir kısmı, özellikle Sırbistan, XIV. asrın sonları ile XV. asrın başlarında Türk idaresine girmişti. O tarihlerden itibaren Türkler kitleler halinde, bilhassa Makedonya, Kosova, Hersek ve Saraybosna gibi bölgelere yerleşmeye ve oraları yeni bir vatan edinmeye başlamışlardır. Yugoslavya'da Türk hakimiyeti önce İkinci Viyana seferinin mağlubiyetle neticelenmesiyle ve sonra da Fransız ihtilalinin getirdiği milliyetçilik fikirleri ile sarsılmaya başlamış ise de, Türk varlığı ve hakimiyeti ülkede devam etmeye muvaffak olmuştur. Fransız kışkırtmalarının akabinde gelen Rus Pan-Slavistlerinin propagandaları ülkedeki Türk hakimiyetini sarsmış ve 1877-78 harbinde Türklerin Ruslara mağlub olmaları üzerine de sona ermiştir.

Bundan sonra Avrupalıların ve Pan-Slavistlerin kışkırtmaları ile Yugoslav halkının Türklere son derece düşmanca davrandığını görmekteyiz. Yapılan hukuki andlaşmaları da hiçe sayan Yugoslavlar, Türklerin maddi ve manevi bütün haklarını gasbetmeye kalkmışlardır. Bu Yugoslav baskısı bilhassa Balkan Harbi esnasında ve sonrasında son derece insafsızca cereyan etmiş ve pek çok insanın haksız yere ölümüne sebep olmuştur. Türkler kitle halinde göç ederek bu felaketten kurtulmak istemişler ise de, göç esnasında büyük telefata uğramışlardır. Öyle ki, düşmanca muameleler ve göç esnasındaki ölümler ile 13 milyona yakın Türk nüfusunun yarısı yok olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan II. Dünya Harbi'ne kadar geçen devrede Yugoslavya'dan Türkiye'ye 10 binin üzerinde insan göç etmiştir. II. Dünya Harbi esnasında ölen Türklerin sayısı 200 bini bulmuştur. Son derece huzursuz olan Türkler harbden sonra fasılalar halinde yine Türkiye'ye göç etmişlerdir ki, bunların sayıları 150 bini geçmektedir.

Bütün bu göçlere rağmen sayısı bugün 2,5 milyonu aşan Yugoslavya'daki Müslüman sayısının beşte birinin Türk olduğu tahmin edilmektedir. Son yıllarda Yugoslav hükümetinin ülkedeki Türk nüfusuna daha insani davrandığını görmek hem dostluk ve hem de insanlık namına müsbet bir gelişme olarak telakki edilmektedir. Fakat, bu insani tutum uzun sürmemiş, Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Müslüman Boşnaklara yapılan zulüm ve katliam insanlığın yüz karası olarak hala devam etmektedir.

Kaynakça
Kitap: ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI
Yazar: MEHMET SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir