Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkistan Türklerinin nüfusu

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Türkistan Türklerinin nüfusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 18:18

Türkistan Türklerinin nüfusu:

Rus istilasından bu yana her sahada olduğu gibi, Türkistan Türklerinin nüfuslarında da büyük değişiklikler olmuştur. Türkler arasındaki en büyük nüfus düşüşleri Rus istilası yıllarında, 1916'dan 1924'e kadar devam eden milli istiklal mücadeleleri sırasında ve 1930'lar ile II. Dünya Harbi esnasında olmuştur.
Türkistan Türkleri arasındaki en büyük ve belirgin nüfus azalışı muhakkak ki Kazaklar arasında vuku bulanıdır. Kazakların nüfusu 1926 sayımına göre 3.628.000 idi. Normal olarak nüfusun artması icab ederken Kazakların nüfusu 1939 sayımında büyük bir gerileme kaydederek 3.099.000'e düşmüştür. Bir milyondan fazla Kazak Türk'ü ya öldürülmüş veya sürgüne gönderilmiş, bir kısmı da Çin'e kaçmak mecburiyetinde kalmıştır. Bugün Sovyet idarecileri bu insanların akıbetleri hakkında hala tatmin edici resmi bir açıklama yapamamaktadırlar.

Kazak Türklerinden sonra Kırımlı Tatar Türklerinin başlarına gelenler Türkler arasındaki nüfus düşüşünde ikinci elim vak'ayı teşkil etmektedir. II. Dünya Harbi esnasında Alman işgal ordularına karşı iyi savaşamadıkları iddiasiyle onbinlerce Kırımlı Türk katledilmiş ve geriye kalan yüzbinlerce kişi de vatanlarından zorla çıkarılarak Kazakistan'ın kuzey-doğusu ile Sibirya eteklerine sürülmüşlerdir. II. Dünya Harbi'nde Rus olmayan diğer milletlere karşı yapılan bu türlü haksızlıklar 1950 ve 1960'larda düzeltilmeye başlanırken Kırım Türklerinin durumu ile hiç ilgilenilmemiştir. 1960'ların sonlarında Sovyet Anayasası'nın kendilerine verdiği haklara dayanarak Kırım Türkleri vatanları Kırım'a dönmek istemişler ise de, bu istekleri reddedildiği gibi, buna önayak olanların on-binlercesi de temerküz kamplarına sürülmek suretiyle ağır işkencelere tabi tutulmuşlardır ki, bunların mühim bir kısmı hayatlarını kaybetmişlerdir. Bugün Kırım Türklerinin maruz kaldığı gayr-i insani durum beşeriyetin yüz karası bir dram olarak devam etmektedir.

Bugün Rus idaresinde ve bilhassa Türkistan'da yaşayan Türklerin (Türkmenler ve Kuzey Azerbaycan Türkleri de dahil) nüfusları Sovyetlerin 1970 nüfus sayımlarına göre 40 milyon civarında idi315. 1970 sayımına göre nüfus artışı en yüksek olan bölgelerin başında Orta Asya Türk memleketleri görülmektedir. Bu yüksek artış gözönüne alınarak Sovyetlerin 1979'da yaptıkları yeni nüfus sayımında da Türk nüfusunun verilen rakamlardan daha yüksek olacağı tahmin edilmişti. Fakat ilan edilen 1979 sayım neticeleri bunun aksini göstermiştir. 1970'e nispetle 1979 sayımında büyük bir duraklama olduğu ve Türk nüfusunun ancak 47 milyona ulaşabildiği belirtilmektedir. Bugün, Türk nüfusunun 55 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir