Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkistan Türkleri

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Türkistan Türkleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 17:53

TÜRKİSTAN TÜRKLERİ

Türkistan'ın coğrafi durumu ve tabii kaynakları:


Bugün literatürde Orta Asya diye tanıtılan ve Türklerin tarihinde önemli bir yeri olan Türkistan'ın coğrafi sınırlarını şöyle çizebiliriz. Batı'da Hazar Denizi ile Horasan dağları, güneyde Hindikuş ve Kuh-i Sefid dağları, kuzeyde Kazakistan boz-kırlarının şimal sınırları arasında kalan ve 5.340.066 km2'lik sahayı içine alan bir bölgedir. Tarih ve etnoğrafya yönünden tamamiyle bir Türk ülkesi olan Türkistan, bugün Sovyet Rusya ile Çin arasında taksim edilmiş vaziyettedir. Çin işgali altında kalan ve 1503563 km2'yi bulan kısmına "Doğu Türkistan", Rus işgali altında kalan ve 3.836503 km2 yi bulan kısmına da "Batı Türkistan" denilmektedir.

Petrol ve madenler gibi tabii zenginlikleri bol olan "Doğu Türkistan" da halk umumiyetle ziraatle uğraşır. Doğu Türkistan Türklerinin esasını Uygur Türkleri teşkil eder. Uygurlardan sonra sırasiyle Kazaklar ve Kırgızlar gelmektedir. Batı Türkistan olarak bilinen ve Rus hakimiyetinde kalan kısım da petrol ve madenler yönünden oldukça zengindir. Ayrıca, ziraatçiliğin iyi olması ve bilhassa pamuk üretimin çok iyi yapılması Batı Türkistan'ı da tabii zenginlikleri yönünden vazgeçilmez bir ülke haline getirmektedir.

Batı Türkistan'da yaşayan Türk topluluklarına şu adlar verilmektedir:

Türkmenler, Özbekler, Kazaklar, Kırgızlar ve Karakalpaklar. Bunlara ilaveten Türk-İran karışımı ve fakat uzun süre Türk kültürünü benimsemiş olan Tacikler de ayrı bir topluluk olarak bölgede yaşamaktadırlar. Türkistan Türklerinin diğer geçim kaynağı da hayvancılık ve hayvan ürünleridir.

Türkistan, siyasi yönden büyük karışıklıklara uğramasına rağmen Türk karakterini her zaman muhafaza etmiştir. Bunun da en büyük sebebi Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar zamanında katıksız bir Türk ülkesi haline gelmiş olmasıdır. Geçici olan Moğol hakimiyetinden sonra kontrol yeniden Türklere geçmiştir. Timurlular ve Özbekler olarak devam etmiştir.

Kaynakça
Kitap: ATATÜRK VE TÜRK DÜNYASI
Yazar: MEHMET SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir