Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bosna'yı İngilizler ve Amerikalılar Yönetiyor

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Bosna'yı İngilizler ve Amerikalılar Yönetiyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 17:26

Bosna'yı İngilizler ve Amerikalılar Yönetiyor

Birle mi Milletler kontrolü altındaki Bosna'da ingiliz bir temsilci var. ingiltere'nin Liberal Parti eski başkanı Paddy Ashdown. Bosna'da demokrasiyi uygulamakla görevli bir yüksek temsilci.
Mülakatımızda, "AB'nin özel temsilcisiyim" demişti. "Bosna'ya Avrupa standartlarını getirmekle yükümlüyüm." Söyle iyi gerçekle tirdi imiz odanın yarısını kaplayan AB bayrağının yanında AB bayrağına çok benzeyen, ama içinde san renk olan bir başka bayrak daha vardı. Bu, Bosna için AB'nin uygun gördüğü bayraktı ve yakında kabul edilecekti.
Ashdown'a "Nedir bu Avrupa standartları?" diye sormuştum.

O da düğmeye basılmış gibi sıralamıştı:

"Demokrasi, insan hakları, serbest piyasa ekonomisi, bağımsız medya, serbest pazar ekonomisini yöneten temiz politika."
Paddy Ashdown'ın Bosna'ya taşımaya çalıştığı Avrupa standartlarına bir bakalım. Acaba 10 yıldır Batı'nın yönetimi altındaki Bosna'da Avrupa standartları ne durumda?
Bu tek örnek civardaki tüm ülkelerin içinde bulunduğu duruma ayna olabilir.
Politik alanda, her eyin karar mercii yüksek temsilci. Muhalefetin söz hakkı yok. Halkın yüzde 80'ini olu turan çalı an kesim özgürce örgütlenme hakkından yoksun. Sendikalı işçiye hayat hakkı tanınmıyor.

Serbest piyasa ekonomisi şu anda had safhada işsizliğe yol açıyor. Özelleştirmelere yolsuzluk bulaşıyor, fabrikalar açılamıyor.
Bağımsız medyaya gelince... Demokrasi silahşoru televizyon kanalları, bol pembe dizi, aptallaştırıcı etkisi su götürmez yarışma programları ve porno yayınla dolu. Belgesel ve haber programlarsa dış kaynaklı.
Özel televizyon ve hür gazeteler bu ülkelere demokrasi ihracında kaldıraç rolü oynuyorlardı, ama gel gelelim toplumun sadece belli kesimleriyle ilgileniyorlardı. Bu yayın organlarının yayınlarında yoksul kesime, gidi ata ele tiri getirenlere yani gerçek muhalefete yer yoktu.
Tüm bu co rafyada kapsamlı oyunlar oynanmakta ve bu oyunlar için büyük miktarlar gözden çıkarılmaktaydı. Neden?

Cevabı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev verdi:

"Dünya nüfusunun çoğunluğu Asya'dadır. Do al zenginlikler Asya'dadır. En zengin kültür Asya'dadır. Gelecek de buradadır."
Avrasya coğrafyasında bir kısım ülkeler Batı'yla sarma dola olurken bir kısmı kendi sentezlerini yaratıyor. Do al zenginlikler Asya'da toplanmıştır. Ve bu coğrafya Türk bir coğrafyadır; kültürel ve tarihsel bağların yanı sıra dini bağlar da vardır. Ve tüm bunlar Batı'nın gözünden kaçmıyor.
Türkiye bu coğrafyada hala etkili, sevilen sayılan bir konumda. Nursultan Nazarbayev geleneklerin öneminin altını çizerken bir milleti yücelten eyin tarihi oldu unu söylüyordu.

Asya'da birli in öneminin altını çiziyordu. Türkiye olarak gözlerimiz Batı'yla kamaşmışken bu geçici körlükten çabuk çıkmalı ve biraz da Doğu'ya bakmalıyız. Düşünün dünyada aralarında bu kadar mesafe olan kaç ülke bunca ortak de eri paylaşıyor. Köklerimizin bir olduğu ülkelerdeki gelişmelerin önemi, yavaş ve sağlam adımlarla geleceğe yürüyen Asya'nın bizim için de eri çok büyük.
Yeni bir senteze ulaşmak, o sentezi içimizden çıkarmak için acele etmeliyiz.

Mustafa Kemal'in bir öğüdünü hatırlamanın tam zamanı:

Bir başka ülkeden alınacak modellerin nasıl mutsuzluğu getirdi ini, kendi sentezimizin önemini öyle ifade ediyordu:

Bir ulusun mutluluk saydığı şey, diğer ulus için felaket olabilir. Aynı neden ve koşullar birini mutlu ederken diğerini mutsuz edebilir. Onun için halka gideceği yolu gösterirken dünyanın tüm bilim, bulu ve gelişmelerinden yararlanalım, ama unutmayalım asıl temeli içimizden çıkarmak zorundayız.

Kaynakça
Kitap: SINIRLAR ARASINDA
Yazar: BANU AVAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir