Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Azerbaycan'da turuncu devrim hazırlıkları

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Azerbaycan'da turuncu devrim hazırlıkları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 17:26

Resim
Azerbaycan'da turuncu devrim hazırlıkları

Amerika'nın Turuncu Demokrasisi

1997'de Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, "Yeni Bir Yüzyıl için Ulusal Güvenlik Stratejisi" adı verilen bir çalışma yayımladı.

Çalışmada:

"Dünyanın Amerika'nın liderli ine ihtiyacı vardır;

Amerika liderlikte rakipsizdir; dolayısıyla dünyanın her köşesine ilgi duymaktadır" diyor ve Amerika'nın milli güvenli i için kuvvetli bir askeri güce, küresel ekonomiye ve dünyada demokrasinin yaygınlaştırılması artına dikkat çekiliyordu. Yayılan "demokrasi" dünyayı kasıp kavurdu.
Aslında bu projenin tohumları 20 yıl önce atılmıştı. Reagan projesi diye de adlandırılan "project democracy" yani demokrasi projesi 1980'lerde kongrede yasalaştı.

CIA eski direktörü Colby, demokrasi projesi için:

"CIA'in örtülü yaptıklarını imdi açıktan yapacağız" demişti.
Amaç tüm dünyayı sivil toplum örgütleri marifetiyle yönlendirmek ve bunu göze batmadan yapmaktı.
Bu proje kapsamında ulusal demokrasi fonu yani sıcak dolarlar çeşitli merkezler tarafından gerekli yerlere akıtıldı. Böylece partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, medya, üniversiteler büyük güçlerin çıkarları doğrultusunda yönlendirildi.
Sovyetler Birliği ve Yugoslavya demokrasi fonlarının aktığı ilk ülkeler arasındaydılar. 2000'li yıllarda fonlar özellikle Balkanlar'da-ki ve Kafkaslardaki ülkelerde dağıldı. Gürcistan, Kosova, Arnavutluk, Ukrayna bunlardan bazıları.
Paranın adı "ulusal demokrasi fonu".

Bu fonun dağıtımı sırasında şu aşamalar hedefleniyordu:

Hedeflenen ülkenin aydınlarına konferanslar düzenlenmesi; onlarla yakın ili kiye geçilmesi; insan hakları dernekleri kurulması; kamuoyu oluşturmak için medyanın denetim altına alınması; "özgür" sendikaların kurulması; dinsel, bölgesel etnik hakların öne çıkarılması; muhalefetin örgütlenmesi ve son aşamada demokratik seçim darbesi...

Yugoslavya'da demokrasi projesinin uygulanmasında OTPOR yani "direni" adlı sivil toplum örgütü başı çekti.
Amerikalı işadamı George Soros tarafından finanse ediliyordu ve Yugoslavya'nın dağılarak "demokrasiye geçişi"nde aktif rol oynadı.
KMARA, Gürcistan'da OTPOR'un karde kuruluğu olarak faaliyete geçti. Kasım 2003'te Gürcistan'da evardnadze iktidarını deviren muhalefet kanadı bu grup tarafından yönlendirildi.

27 yaşında parlamentoya giren ve 34 yaşında bir darbeyle cumhurbaşkanı olan Mihail Saakaşvili, ba arısını biraz da KMARA'ya borçluydu. Çok geçmeyecek, benzer bir örgüt Ukrayna'da da turuncu atkılar takan, meydanlara kurulan turuncu çadırlarda, rock konserindeymişçesine eğlenen turuncu gençlerle ortaya çıkacaktı. Bu kez örgütün adı PORA'ydı.

Doğu Bloku'nun dağılmasından sonra tüm bu coğrafya büyük güçlerin oyun alanı oldu. Bu ülkelerde demokrasi rüzgarları estirildi, demokratik seçimler düzenlendi, ama bu "demokratik hareket" halkın iradesini yansıtmadı.
Seçimler yapılıyordu yapılmasına, ama sonuçlarından memnun kalınmazsa geçersiz ilan ediliyordu. Yineleniyordu, olmadı yumuşak darbeler gerçekleştiriliyordu.

Açık Toplum Açık Yara

Demokrasi projesinin en fazla önem verdiği kurum medya. 1999'da Amerikan Kongresi, Sırbistan'ın "demokratikleştirilmesi" için 25 milyon dolar tahsis etti. Miloseviç seçime giderken buna 10 milyon dolar daha eklendi. Bu para belli başlı sivil toplum örgütlerine ve medyaya dağıtıldı. Sırbistan'da Kostunica, iktidarını biraz da bu çalışmalara borçlu.

Sırbistan ya da Kosova ya da Bulgaristan çok ey değişmiyor.
Özel ellerdeki medya en çok da televizyonlar, ülkenin politik olarak hassas olduğu zamanlarda, en alakasız yarışma programlarını ya da halkın büyük bir çoğunluğunu ekrana kilitleyecek sürükleyici bir diziyi şapkadan çıkarıveriyor.
Son 10 yılı kaos içinde geçirmiş tüm bu ülkelerde özel televizyon kanalları günde 6 7 tane pembe diziyi peşpeşe gösteriyor, geri kalan zamanda yönlendirici belgesellere yer veriyorlar. Bu yayınlar özellikle seçim zamanlarında halk üzerinde büyük bir psikolojik baskı yaratıyor.
Bosna'da, Avrupa'nın ortasında bu gençler Avrupalılaşmaya çalışıyorlar. Onlar için Avrupalı olmak Batı pop müziğini bilmek, bir İngiliz gibi giyinmek ve pop kültürünü benimsemek demekti. Bunları televizyonlardan öğreniyorlardı.

Kaynakça
Kitap: SINIRLAR ARASINDA
Yazar: BANU AVAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir