Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Avrasya Coğrafyasında Her Yer Birbirine Benziyor

Burada Günümüzeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Avrasya Coğrafyasında Her Yer Birbirine Benziyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 17:23

Avrasya Coğrafyasında Her Yer Birbirine Benziyor

Balkanlar'da, Karadeniz çevresinde, Kafkaslarda ve Orta Asya'da son iki yılda gitti im 45 ülkede ortak özellikler vardı. En bariz özellik bu ülkelerdeki bir avuç insanın giderek zenginleşmesi ve geride kalan nüfusun hızla yoksullaşmasıydı. Bu ülkelerin çoğunda fabrikalar çalışmıyor, işsizlik yüzde 70'lere varıyordu.
kinci ortak özellik bu ülkelerdeki demokratikleşme çalışmalarıydı ki bunlar adeta tek bir merkezden yürütülüyor gibiydi. Bu ülkelerdeki sivil toplum örgütleri, ülkelerinin yararından çok dünyanın büyük güçlerine çalışıyor görünüyordu.

Ziyaret etti imiz ülkelerdeki üçüncü ortak özellik kültürel ve dini soykırımdı. Tüm bu ülkelerde halkın, özellikle medya tarafından yoğun bir kültürsüzleştirme ve kimliksizleştirme bombardımanına tutuldu unu gördük. Hıristiyanlık propagandası bu kapsamda yapılan faaliyetler içinde en dikkat çekici olanıydı.
Her yer birbirine benziyordu. Tüm bu ülkelerin eski Sovyet ya da eski Yugoslavya'dan kopan ülkelerin piyasa ekonomisi ve demokrasiyle tanışmalarının üzerinden sadece 10 yıl geçti. IMF'yle, Dünya Bankası'yla, Avrupa Birliği'nin ekonomik örgütleriyle ili kileri henüz çok taze.
Bu 10 yıl içinde Bosna'da, Makedonya'da, Kosova'da, Moldova'da, Gürcistan'da ve gitti imiz her yerde çalı an kesimin yüzde 80'i açlık sınırı altında yaşıyor, i sizlik yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişiyor.
Saraybosna, Batum, Üsküp, Tiflis, Komrad. Bir kent söyleyin bu coğrafyada, aynı dertlerle boğulmuş olmasın. Mümkün de il bulamazsınız.

Birileri "yenidünya düzeni" demi ti. Aslında bu deyi Roma imparatorluğu'ndan beri söylenegelirdi. Hitler'in teorisinin adı da "yeni nizam'dı. Yenidünya düzeni dendi inde iki kutuplu dünyanın artık var olmadığı büyük güçlerin ekonomik saltanatının tüm dünyaya egemen olduğu bir düzen anlatılıyordu.
Son 10 yılda Balkanlar'da, Kafkaslarda artan işsizlik, boş fabrikalar, ekinsiz araziler "yenidünya düzeni"nin bir gereğiydi. Sermaye vatansız, ama genellikle güçlü ülkeye doğru akıyor.
Bu ülkelerde konuştuğumuz çalı an kesimin hemen hepsi nasıl aynı sözlerle durumu özetledilerse, yönetici kesim de ağız birliği etmişçesine aynı cümleleri kuruyorlardı.

Kaynakça
Kitap: SINIRLAR ARASINDA
Yazar: BANU AVAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Günümüzdeki Diğer Türk Cumhuriyetleri'nin Tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir