Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sovyet Cumhuriyetlerinin Türkiye'ye Yardımı

Monografya şeklinde

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Re: SOVYET CUMHURİYETLERİNİN TÜRKİYE'YE YARDIMI

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 18:15

Çeşitli siyasi partileri temsil eden 15 TBMM senatör ve milletvekilinden oluşan bir Türk Parlamento Heyeti'nin Sovyetler Birliği'ne yaptığı ziyaret, Sovyet-Türk ilişkilerinin düzeldiğini kanıtlıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in belirttiği gibi, Atatürk'ün ölümünden sonra bu tür bir heyetin ili SSCB gezisi oluyor.

Türk parlamenterleri Moskova'nın yanı sıra SSCB'nin diğer bir dizi kentlerini ve cumhuriyetlerini gezdiler. Heyet Başkanı Suat Hayri Ürgüplü'nün sözleriyle Sovyet Azerbaycanı'na yapılan ziyaret konuklarda "...gerçekten unutulmaz izlenimler bıraktı. Tüm tahminlerimizi yüz kat aşan Azerbaycan emekçilerinin başarıları bizi çok sevindirdi", diye ekledi S.H. Ürgüplü.

Sovyetler Birliği gezisine ilişkin izlenimleri anlatan S. H. Ürgüplü, şu açıklamayı yaptı:

"...Sovyet halkının yaşantısını, onun düşünce ve isteklerini kendi gözlerimizle gördük.

Kendimiz için şu sonucu çıkardık:

Sovyet halkı, hedefine doğru emin adımlarla ilerlemektedir, barış ve tüm halklarla barış içinde yaşamak istemektedir."
"Sovyet insanlarına Türk halkının dostluk duygularını getirdik. Sovyetler Birliği'nden Sovyet insanlarının Türkiye halkına besledikleri dostluk duygularını götürüyoruz. Bu dostluğa çok büyük değer veriyoruz."

"SSCB'ye yaptığımız bu ziyaret hiç kuşkusuz, ülkelerimiz arasındaki dostluğun güçlenmesine hizmet edecektir. Yurdumuza en iyi duygularla ve izlenimlerle geri dönüyoruz".

Sovyet-Türk ilişkileri son zamanlarda görülebilir ölçüde canlandı. 30 Ekim - 6 Kasım 1964 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Cemal Erkin resmi bir ziyaret nedeniyle Sovyetler Birliği'ne geldi. Dostluk ortamında geçen görüşmeler sırasında çağdaş uluslararası durumla ilgili sorunlara ve Sovyet-ilişkilerinin sorunlarına değinildi.

Görüş alışverişi, Sovyet hükümetinin ve Türkiye'ye Cumhuriyeti hükümetinin sağlam barışın kurulmasına ve uluslararası gerginliğin yumuşatılmasına elden geldiğince yardım etmek gerektiği konusundaki görüşlerinin ortak olduğunu gösterdi.

İki Dışişleri Bakanı, hükümetlerinin verdiği yetkiye dayanarak SSCB ve Türkiye arasındaki kültürel ve bilimsel ilişkilere ilişkin antlaşmayı imzaladılar. On bir maddeden oluşan bu belge, önsözünde belirtildiği gibi, "ülkemiz arasındaki ilişkilerin daha sıkı bir işbirliği ve kültürel ve bilimsel alanlardaki değiş tokuş yoluyla geliştirilmesi amacıyla" imzalandı.

Taraflar, Sovyet-Türk ticaretinin sorunlarını tartıştılar.
Her iki taraf da elde bulunan ticareti geliştirme olanaklarından iki ülkenin yararına yararlanmak istediklerini belirttiler ve her iki ülkeye gereken malların ihracat ve it-halatının genişletilmesi konusunda anlaşmaya vardılar.

SSCB Yüksek Sovyet milletvekillerinden oluşan bir grup, Türkiye Büyük Millet Meclisinin çağrısı üzerine komşu ülkeye cevabi ziyarette bulundu.
Türk basını, temasların daha da genişletilmesini çoğunlukla onaylamaktadır. Aslında iki devlet arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi, karşılıklı güvenin ve yapıcı işbirliğinin V 1. Lenin ve Atatürk zamanında oluşmuş olan geleneklere uygun olarak güçlendirilmesi için gerçek olanaklar bulunmaktadır.
SSCB ve Türkiye komşu iki devlettir. Komşu devletlerin dostluk içinde yaşamaları gerekir. Bu, her iki ülkenin ulusal çıkarlarına da uygun düşecektir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Önceki

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir