Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Emperyalistlerarası Çelişmeler

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Emperyalistlerarası Çelişmeler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Nis 2011, 18:23

Emperyalistlerarası Çelişmeler

Ankara hükümeti, Londra Konferansında emperyalistlerle bir anlaşmaya varma imkanlarını aradı. Ne var ki, heyet başkanı Bekir Sami, yetkilerini aşarak emperyalistlere karşı teslimiyetçi bir tutum alınca. Meclis bunu şiddetle reddetti ve Bekir Sami'yi Dışişleri Bakanlığından attı. Bekir Sami'nin atılmasının en önemli sebeplerinden biri, Türkiye'nin İngiliz işbirlikçisi Kafkas hükümetleriyle birlikte Rusya'ya karşı tavır alabileceğini vaat etmesiydi. Bu, şiddetli bir tepki ile karşılaştı ve Ankara hükümeti, milli bağımsızlığı kazanıncaya kadar mücadeleye devam kararı aldı. Çünkü emperyalistler, Kemalist önderliğin kabul edemeyeceği ağır şartlar ileri sürmekteydiler. İşgali meşru kılmak ve kapitülasyonları devam ettirmek istiyorlardı. Böylece emperyalistler, milli burjuvaziye, silahlı kurtuluş mücadelesini sürdürmekten başka bir yol bırakmadılar. Ankara, emperyalizme teslim olmadı ve İtilaf devletlerinin cephesine geçmedi; kurtuluş savaşı veren milletlerin safında kaldı. Nitekim en şiddetli savaşlar, bu tarihten sonra verildi.

Fransa ve İtalya ise, İngiltere'den farklı bir tavır takındılar. Bunlar, Anadolu halkının silaha sarılması ve başarılar kazanması karşısında, işgalin yürümeyeceğini görmüşlerdi. Diğer taraftan bu iki emperyalistin menfaatleri İngiltere ile çelişmekteydi. Ayrıca savaşlar, emperyalist ülkeleri yıpratmıştı ve bu ülke halklarının savaşçı politikaya karşı sesi yükselmekteydi. Bu sebeple İtalyanlar ve Fransızlar, Türkiye ile müzakereye girişilmesini, Ankara hükümetinin de kabul edebileceği bazı şartlarla anlaşma yapılmasını ve belli imtiyazlar elde edilmesini savunuyorlardı. İtalya ve Fransa, savaşa devam edilmesinin Türkiye'yi Sovyet Rusya'ya daha da fazla yakınlaştıracağından endişe ediyorlardı.

Üç emperyalist devletin Türkiye'ye karşı birlikte hareket etme çabaları, Sakarya zaferi ile açıkça iflas etti. Bu yenilgiden sonra İtalyanlar Anadolu'daki askerlerini çektiler. Fransa, Ankara Antlaşması ile Mustafa Kemal hükümetini tanıdı ve bazı imtiyazlar elde etti. Buna karşılık Kemalistler, Fransa hükümetinin Sovyetlerle ilişkilerin gevşetilmesi yolundaki önerilerini reddettiler.

Dumlupınar Savaşından sonra ise milli ordular Boğazlara gelip dayandığında, Fransa ve İtalya, o bölgedeki son askerlerini de geri çektiler. İngiltere'nin savaşçı tutumu iyice yalnız kaldı.

Ankara hükümeti, Kurtuluş Savaşı sırasında emperyalistler arasındaki çelişmelerden yararlanma ve esas saldırgan İngiltere'yi tecrit etme politikası izledi; diğerlerini en azından tarafsızlaştırmaya çalıştı.

Ankara hükümeti, bu politikayı güderken, burjuva sınıf tabiatı dolayısıyla zaman zaman emperyalistlere tavizler ve imtiyazlar verdi. Ama bütün bunlar, Kemalist hükümetin işbirlikçi olduğunu ya da Kurtuluş Savaşımızın emperyalizme karşı olmadığını göstermez. Burada, milli burjuvazinin tutarsızlığı söz konusudur.

Tasfiyeciler, her türlü uzlaşma ve anlaşmayı reddeden bir düşünceye sahip oldukları için, Kemalistlere «komprador» damgasını hemen yapıştırıyorlar ve işi, İngilizlerin Türkiye'yi desteklediklerini söylemeye kadar vardırıyorlar. Onlar, emperyalistlerle proletarya arasında başka bir şey göremedikleri için, milli burjuvazinin tutarsızlığını ve yalpalamalarını kavrayamıyorlar. Sonuç olarak Kurtuluş Savaşından doğru bir ders de çıkaramıyorlar.
Kurtuluş Savaşımız, anti-emperyalist bir savaştır.

Ancak, bu savaşa önderlik eden milli burjuvazinin tutumu şunu göstermiştir:

Çağımızda emperyalizme karşı kalıcı zaferler, ancak proletarya önderliğinde kazanılabilir.

Kurtuluş Savaşı, halkımızın devrimci tarihinin en şanlı sayfasıdır. Kurtuluş Savaşından sonraki Türkiye tarihi, yurdumuzun kaderini değiştiren o çapta büyük bir devrimci eylemi henüz yazmamıştır. Bunu açıkça tespit etmekten korkanlar, Marksist olamaz.

Kaynakça
Kitap: Kemalist Devrim
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir