Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bütün Vali ve Komutanlara

16 Mart 1920

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Bütün Vali ve Komutanlara

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:49

16 Mart 1920

Bütün Vali ve Komutanlara İstanbul'un ve resmi dairelerin, özellikle Millet Meclisi'nin, Bağlaşık Devletler'ce açıktan ve zorla işgal edilmiş olması ve bu işin, Ateşkes Andlaşması de ulusu silahından yoksun ettikten sonra yapılması söz konusu edilerek, Bağlaşık Devletler temsilcilerine ve bütün tarafsız devletler dışişleri bakanlıklarıyle Bağlaşık Devletler'in Millet Meclisi başkanlıklarına protesto telleri çekilmek üzere gösteri toplantıları yapılması gerekli görülmektedir. Protesto

tellerinde özellikle, bu saldırının, Osmanlı egemenliğinden daha çok, yirmi yüzyıllık bir uygarlık ve insanlığın ortaya koyduğu özgürlük, ulusçuluk ve yurtseverlik ilkelerini vurmak olacağı ve Osmanh ulusunun varlığını ve bağımsızlığını savunma konusundaki dayanç ve saldırıya göz yummakla büyük bir tarihsel sorumluluk altına girmiş olacakları belirtdmelidir. Tarafsız devletlerin dışişleri bakanlıklarıyla Millet Meclisi başkanlıklarına çekilecek teller, İstanbul'da ilgili yerlere verilmekle birlikte, Antalya'daki İtalyan Temsilcisi aracılığıyle de verilmelidir. Protesto tellerinin birer örneğinin de buraya gönderilmesini rica ederiz.
Temsdcder Kurulu adına Mustafa Kemal

Şifre 16 Mart 1920
Albay Refet Bey'e

Son olaylar dolayısıyle her yerde yapılan gösteri toplantıları sonunda çekilecek protesto tellerinin birer örneğinin de Bağlaşık Devletler'in toplantı halinde bulunan Millet Meclisi başkanlıklarına ve tarafsız devletlerin de dışişleri bakanlıklarına gönderilmesini yararlı sayıyoruz. Antalya'daki İtalyan Temsilcisinin bu işe yardımını sağlamanızı rica ederiz.

Temsilciler Kurulu adına Mustafa Kemal

Bildiri

Bütün Komutanlara, Vah ve Mutasarrıflara ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine, Belediye Başkanlıklarına, Basın Derneğine
Bağlaşık Devletler'in şimdiye dek yurdumuzu bölüşmeye yol bulmak için giriştikleri çeşitli tedbirler biliniyor. Önce Ferid Paşa de anlaşarak ulusu savunmasız bir durumda yabancılara tutsak etmek ve yurdun çeşitli önemli yerlerini savaşı kazanan devletlerin sömürgelerine katmak düşünülmüştü. Ulusal Örgütün, ulusun genel desteği de bağımsızlığı savunmada gösterdiği dayanç ve direniş bu düşünceyi alt üst etti. İkincisi, Ulusal Örgütü aldatarak ve ondan izin alarak doğuya üstünlük sağlama siyasası gütmek için Temsilciler Kuruluna baş vuruldu. Kurul, ulusun bağımsızlığını ve ülkenin bütünlüğünü sağlamadıkça ve özellikle düşman elindeki yerlerin boşaltılmasına girişilmedikçe, hiç bir türlü görüşmeye yanaşmadı. Üçüncüsü, Ulusal Örgüt de işbirliği yapan hükümetlerin işlerine karışarak ulusal birliği sarsma ve hayınca karşı koymaları özendirip, daha çok kötülüğe sürükleme yolu tutuldu. Ulusal birliğin meydana getirdiği direnme ve dayanışma karşısında bu saldırılar da eridi. Dördüncüsü, yurdun alın yazısı üzerine kaygı verici kararlar alındığından söz edilerek kamuoyuna baskı yapılmaya başlandı. Namusu ve yurdu koruma uğrunda her türlü özveriyi göze almış olan Osmanlı ulusunun dayancı ve direnci önünde, bu korkutmalar da işe yaramadı. En sonunda, bugün İstanbul'u zorla işgal ederek Osmanlı Devleti'nin yediyüz yıllık hayat ve egemenliğine son verildi. Yani, bugün Türk Ulusu, uygarlık yeteneğini, yaşama ve bağımsızlık hakkını ve bütün geleceğini savunmaya çağırıldı, insanlık dünyasının beğenisi, İslam dünyasının kurtuluş dileklerinin gerçekleşmesi, yüksek halifeliğin yabancı etkilerden kurtarılmasına ve ulusal bağımsızlığın geçmişteki şanımıza yaraşır bir inançla savunulup sağlanmasına bağlıdır. Giriştiğimiz bağımsızlık ve yurt savaşında Ulu Tanrı'nın yardım ve kayırıcılığı bizimledir.

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Temsilciler Kurulu adına Mustafa Kemal

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir