Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Amasya Genelgesi

21 Haziran 1919

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Amasya Genelgesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:32

Amasya Genelgesi
21 Haziran 1919


1 — Yurdun bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir. Hükümet merkezimiz Bağlaşık Devletler'in etki ve denetimi altında sarılmış bulunduğundan üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok olmuş gibi tanıttırıyor. Ulusun bağımsızlığın yine ulusun dayanç ve kararı kurtaracaktır. Ulusun durumunu ve davranışını gözönüne almak ve haklarının sesini dünyaya duyurmak için her türlü etki ve denetimden kurtulmuş bir ulusal kurulun varlığı çok gereklidir. Bunun için, yazışma ile, her yerden gelen öneri ve ulusal istek üzerine Anadolu'nun her bakımdan en güvenilir yeri olan Sivas'ta ulusal bir kongrenin ivedilikle toplanması kararlaştırılmıştır. Bunun için bütün Osmanlı illerinin her mutasarrıflığından, parti ayrılıkları dikkate alınmaksızın yetenekli ve ulusun güvenini kazanmış üç kadar kimsenin elden geldiğince çabuk yetişmek üzere hemen yola çıkarılması gerekmektedir. Her olasılığa karşı, bunun bir ulusal giz halinde tutularak gürültüye yer verilmemesi ve gerekli görülen yerlerde gezilerin, kimliklerin gizlenerek yapılması gerekir.

2 — Doğu illerimiz adına 10 Temmuz'da Erzurum'da toplanması kararlaştırılmış olan kongre için sözü geçen illerin Müdafaa-i Hukuk-ı Milliye ve Redd-i İlhak derneklerinden seçilmiş üyeler aslında Erzurum'a doğru yola çıkarılmışlardı. O vakde değin öteki illerimizin delegeleri de Sivas'a varabileceklerinden Erzurum Kongresi'nin üyeleri de, uygun göreceği zamanda genel toplantıya katılmak üzere Sivas'a doğru yola çıkacaklardır.

3 — Bu maddelere göre delegelerin Müdafaa-i Hukuk-ı Milliye dernekleri ve belediye başkanlıkları ve başka biçimlerle seçilmesi de harekete geçirilmeleri konusunda yüce yurtseverce aracılıklarını ve adlarıyla yola çıkış zamanlarının bildirilmesini dilerim.

4 — Bu tel yazının varışının hemen bildirilmesi rica olunur.
Mustafa Kemal

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir