Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ateşkesten Sonra Doğuda İzlenecek Savunma Hareketi

29 Mayıs 1919

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Ateşkesten Sonra Doğuda İzlenecek Savunma Hareketi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:31

Ateşkesten Sonra Doğuda İzlenecek Savunma Hareketi
(29 Mayıs 1919)


Havza'dan 15. Kolordu Komutanlığına Yazdan Şifreli Bildiri
Onbeşinci Kolordu Komutanlığına

Havza
29 Mayıs 335

1 — Bağlaşık Devletlerin ulusumuza giriştikleri zalimce bir politika de ulusal özgürlüğümüzü ve devletimizi idama mahkum etmekte oldukları gerçekleşmiştir. İzmir, Manisa'yı Yunanlılara işgal ettirmekle başlayan son zalimce işlevleri, İtalyanların Antalya ve Konya dolaylarında işgal askerlerini arttırmaları de bir kat daha kuşku yaratan bir biçim alacak.

Samsun ve Trabzon gibi Karadeniz çıkış kapılarımızın da aynı sona uğratılması hazırlıklarına başladıkları anlaşılıyor. Ermeni hayali gerçek alana getirilerek ulusal yaşam hakkımıza bir ölüm vuruşunda bulunmaları uzak değildir. Sıkı bir biçimde işgal altında bulunan halifelik durağı de hükümet merkezinde Bağlaşık temsilcilerinden tutsakmışcasına karşılık gören merkez hükümetinin üstü kapalı biçimde taşraya son kez işittirdiği sesi bizlere bulunduğumuz acıklı politik durumu pek güzel anlattı. Ulusun köleleşmekten kurtarılması, egemen ve özgür olarak topraklarımızda yaşayabilmesi ancak inançlı ve namuslu ederin ulusu kısa ve doğru yoldan haklarını savunmaya ve özgürlüğe yöneltmesiyle gerçekleşebilecektir. Sivil memurların güvenilir kimseleriyle elele vererek özgürlüğümüzün savunulması yolunda gerekli örgütlenmeyi (Doğal olarak gizli) ve dışa karşı renk vermez bir biçimde meydana getirilmesini zorunlu sayıyorum. Bu konu, uzmanlığı dolayısiyle biz askerlerin vatanseverlik yükümlülüklerine düşmektedir.

2 — Doğu illerinde yabancı işgalini iki biçimde tasarlamaktayım. Ya Karadeniz kıyılarındaki Rum halk başkaldırarak Cumhuriyet dan ve bir yandan da güçlü yerli, özellikle yabancı çeteleri illerimizi yağmalayacaklardır. Buna karşı koymada, Jandarma ve asker birlikleriyle çok şiddetli koğuşturma yapacağız ve İslam köylüleri de ellerindeki silahlarıyla kendi köylerini yine kendileri savunacaklardır. Ya da gerek böyle bir ayaklanmayla gerek eş anlamda olsun ve gerekse olmasın, kıyıya ufak ya da büyük yabancı güçler çıkarken kıyıda yerleşecek ve belki ülke içine de sarkacaktır. Çıkan yalnız Yunan gücü olursa halk ve askeri güçlerimizle atılması önlemleri alınabilir. Öteki Bağlaşık Devletler'in birlikleri olursa kıyıda yerleşmelerini ve ülke içindeki karşı koymanın da aşağıdaki biçimde ve mitinglerde ve çeşit çeşit gösterilerde ulusal protestolar yapılabilir. Ama bu birliklerin içerdere sarkmasına yani yurdumuzu gerçekten ele geçirmelerine karşı doğal olarak halk ve asker tek bir varlık olarak gerçekten özgürlüğü savunmaya uğraşacaktır.

Bu kargaşalarla birlikte doğudan Ermenistan ve Gürcistan yöresinden gelecek saldırılar gözönüne alınarak başlıca doğrultuların gerilla biçiminde savunulması konusunda şimdiden hazırlık yapılması, kıyıya yakın olup yabancıların gözetimi dışında kalmış yerlerdeki silah, cephane, donatım ve askeri sağlık malzemesinin duruma göre sezdirilmeden iç bölgelere taşınmasının sağlanması, öyle ki kontrole alınmış olanlarının da kesin durum olunca kaçırılmasının şimdiden tasarlanması. Köylerin durumlarına göre halkın kendi köyünü savunma ya da çevredeki askeri birlikleri güçlendirmelerine göre gerekli hazırlıklara geçilmesi ve bunun için silah ve cephanenin ve beslenme biçiminin zamanında kararlaştırılması ve birlik toplamlarının arttırılması ve birliklerin elinde bulunan silahların olabildiğince tek çeşide çevrilmesi, donatım ve yiyecek maddelerinin güvenliği ve cephanenin yetiştirilme biçimi, önemli yollar üzerindeki büyük yapı işlerinin gerektiğinde yok edilme gereklerinin hazırlanması konularının şimdiden düşünülerek, son derece gizli bir biçimde tamamlanması gereklidir.

Yirminci Kolordunun batıdan doğuya ve Onikinci Kolordunun Adana yöresinden doğuya gelen doğrultuları sağlama almasına gereksinme duyulacağı görüşündeyim. Açıklanan konularda yüksek görüşlerinin duyurulmasını rica ederim.

3 — Yalnız gizli olarak Üçüncü, Onbeşinci, Yirminci Kolordu Komutanlıklarına yazılmıştır.

Dokuzuncu Ordu Müfettişi
Mustafa Kemal

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron