Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

22 Mayıs 1919 Samsun'dan Sadrazamlığa Yazılan Rapor

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

22 Mayıs 1919 Samsun'dan Sadrazamlığa Yazılan Rapor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 19:30

22 Mayıs 1919 Samsun'dan Sadrazamlığa Yazılan Rapor

Bugün kurmay heyetinden birkaç kişiyi, özel olarak Samsun İngiliz politik temsilcisi Yzb. Horst, askeri kontrol memuru Yzb. Zolther ve politik kontrol memuru Yzb. Mili de buluşturup görüştürdüm. Bu buluşma sonunda aşağıdaki konuların duyurulması yerinde görülmüştür.

1) Samsun sancağında eşkiyalığın nedenleri ve kaynakları tümüyle 21 Mayıs 1919 ve 53 numaralı şifre de duyurduğum kamlar içinde olduğu İngilizlerin kendilerince de açıklanmıştır. İzmir işgaliyle doğan üzüntü verici olaylara sözü getirerek İngiliz subaylarım Osmanlı hükümetinin, Türkiye'yi kendi kendine yönetemeyeceği, birkaç yd olsun yabancıların işlerle ilgilenmesi

ve korumaları altına alınmasına gereksinme bulunduğu yolunda bir görüş deri sürmüşlerdir. Kendilerine verilen yanıtta Samsun sancağındaki eşkiyalığın savaş sırasında Rumlardan başladığı ve Rusların bu eşkiyalığı besleyerek yönettiği ve bu yüzden önemli birliklerin o zaman bu yörede uygulamada bulunmasına gerek duyulduğu hatta, ordunun başvurusu üzerine hükümetin Bafra sürgününü de yapmak zorunda kaldığı, bugün için Rumlar, Müslümanları heyecanlandıran ve gönüllerini oynatan politik emellerinden vazgeçerlerse eşkiyalığın hemen kalkacağı ve öyle olduğunda İslam çetelerinin ortadan kaldırılmasının olası bulunduğu ve gerek duyulursa askeri önlemlerle bunların yola getirilmesinin doğal olduğu bildirilmiştir. Osmanlı hükümetinin yönetim biçimi üzerindeki görüşlerine de sırf özel olarak ve kişisel kandan olmak üzere Türklüğün yabancı yönetimine dayanamayacağı, İngilizler gibi, en uygar uluslardan uzman kişilerin danışman olarak iyi karşılanacağı, Yunanlıların, Osmanlı topraklarının hiçbir yerinde egemenlik hakları olamayacağı anlatılmıştır. İzmir konusundaki sorularına da olayın bütünüyle ulusal ve yaşamakla ilgili bir sorun olduğu ve en basit bir köylü için de böyle karşılandığı ve İzmir'in Türklerce İstanbul derecesinde önemli bulunduğu, hiçbir yabancı, özellikle Yunanistan gibi hayallere kapılan bir hükümetin işgaline razı olunamayacağı, zorla yapılan bu işgalin geçici bulunacağı ulusun tek bir varlık olup egemenlik ilkesini, Türk duygusunu hedef alarak bugünkü hükümete bütün ruh ve varlığıyla bağlı ve boynu eğik bulunduğunu sırasıyla açıklayan, görüş alış verişi ve duygular çerçevesinde olan bu görüşme özediğini korumuştur.

22 Mayıs 1919 9. Ordu Kıtaatı Müfettişi
Mustafa Kemal

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir