Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Misak-ı Milli

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Misak-ı Milli

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:39

Misak-ı Milli

İzmir'in ve üzüntüyle bunu izleyen Manisa ve Aydın'ın işgali gelecekteki tehlikeyi daha açık belirlemiştir. Vatanın bütünlüğünü korumak için ulusal gösterilerin daha canlı olarak yapılması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Ulusal yaşam ve bağımsızlığı yaralayan işgal ve katılma gibi olaylar, bütün halkın yüreklerini yaralamaktadır. Üzüntüler önlenemiyor. Dayanılması ve sindirilmesi mümkün olmayan bu durumun derhal ortadan kaldırılması gereklidir. Bütün uygar uluslarla, büyük devletlerin hakcasına etkin olacakları girişimleri sabırsızlıkla beklemek düşüncesiyle önümüzdeki hafta boyunca ve çeşitli illere göre pazartesi başlayıp çarşamba günü başvuruların arkası alınmak üzere büyük mitingler düzenleyerek ulusal gösterilerde bulunulması ve bunun bütün çevreye de yaygınlaştırılması ve bütün büyük devletler temsilcilerine ve Babıali'ye etkili telyazılar çekilmesi ve yabancıların bulundukları yerlerde onları etkileyecek davranışlarda bulunmakla birlikte ulusal gösterilerde sükunet ve terbiyenin en üstün derecede korunması ve hrıstiyan halka karşı bir saldın, gösteriş ve düşmanlık gibi davranışlardan kaçınılması gereklidir.

Yalnız mitingler ve benzerleri gibi gösteriler büyük amaçlan hiç bir vakit sağlayamaz.
Bunlar ulusun bağrından kesinkes doğan ortak bir güce dayanırsa ancak kurtarıcı olur.
Zaten acı olan durumu yıkılış haline getiren en etkin davranış, İstanbul'daki muhalefet akımları ve ulusal emelleri zararlı bir şekilde parçalayan siyasi ve midi olmayan propagandalardır. Bunun cezasını vatanımıza zararı dokunacak biçimde bol bol çekmekteyiz.
Artık istanbul Anadolu'ya hükmetmek değil bağlanmak zorundadır.
21 Haziran 1919; N. Cdt 1. s. 35-N. V. s. 917

Hükümet merkezi düşmanların şiddetli çemberi içindeydi. Siyasal ve askeri bir çember vardı, işte böyle bir çember içinde yurdu savunacak, ulusun ve devletin bağımsızlığını koruyacak ulusun genel kuvvetlerine emrediyorlardı. Bu biçimde yapılan emirlerle devlet ve ulusun araçları temel görevlerini yapamıyorlardı. Ve yapamazlardı. Bu araçları savunmanın birincisi olan ordu da, ordu adım korumak ve bu adı belirtmekle birlikte, elbette temel görevini yerine getirmekten yoksundu, işte bunun içindir ki, yurdu savunmaktan ve korumaktan ibaret olan temel görev, doğrudan doğruya ulusun kendisine verilmiş oluyordu. Ulus orduya, kendi içinden teslim ettiği erlerin düşman saldırısına uğrayan bölgelerin savunmasına, düşman saldırısına uğrayan kardeşlerin hayatının korunmasıyla görevlendirmek zorunda kalmıştı. İşte buna "KUVAYI MİLLİYE" diyoruz ve bütün evren böyle diyor.
G. C. Z. Cdt 1. s. 6

Ulusal and şu hat, bu hat diye hiçbir zamanda sınırlar çizmemiştir. O sınırı çizen şey ulusun çıkarı ve Yüksek Kurulunuzun isabetli görüşüdür. Yoksa bu, haritası olan bir sınır yoktur.
G. C. Z. Cilt 3. s. 1318

Efendiler, ulusun amaç ve isteklerinin de kısa bir programa temel olacak biçimde toplu bir tarzda açıklanması da görüşüldü. Midi Misak adı verilen bu programın ilk karalamaları da bir fikir vermek düşüncesiyle yazıya döküldü.
Ankara 1920; N. Cilt 1. s. 366

Misak-ı Midi barış yapmak için en yeterli ve en küçük ölçüdeki koşullarımızı içine alan bir programdır. Barışa ulaşmak için derleyeceğimiz temel ilkeleri kapsar. Ama yurdu ve ulusu kurtarmak için barış yapmak yeterli değildir. Ulusun gerçekten kurtuluşu için yapılacak çalışma ondan sonra başlayacaktır.
Barıştan sonraki çalışmada başarılı olabilmek ulusun bağımsızlığını korumaya bağlıdır. Misak-ı Millinin hedefi onu sağlamaktadır. Yurd ve ulusun geleceğinden kesinlikle güven duyabilmesi, bir defa halkçılık ilkesine dayanan yönetimdeki örgütlenmeyi tam olarak yaymak ve güçlendirmek ve uygulamakla birlikte, ekonomik durumumuzun, ulusal refahımızı sağlayacak düzenlenmesine ve canlandırılmasına bağlıdır.
Ocak 1922; S. D. 5. s. 94

Efendiler! Kurtuluşumuzun düsturu olan ulusal andı tarih sayfalarına yazan ulusun demir elidir. Elde olunacak sonucu da ulus, kendisi koruyacaktır.
1 Mart 1923; S. D. 1. s. 308

Ulusal uğraşının amaç ve hedefi, ulusun tam bağımsızlığını kayıtsız ve koşulsuz egemenliğini sağlamak ve sürdürmektir. Ulus, dış egemenliğini elde edebilmek için izlenmesi gereken tutumu ulusal and (Misak-ı Milli) ile belirtmiştir. Ulusal egemenliğini sağlamak için de izlenmesi gereken yönetimi Anayasa ile saptamıştır. Büyük Millet Meclisi'nde 1 Kasımda verilen karar, Yeni Türkiye Devleti'nin yapısını bir kez daha ortaya koydu. Ulusal andımızın öngördüğü amaca ordularımızın yengileriyle ulaşmış olduk. Bu ede tutulur yengileri politik açıdan saptamak için temsilcilerimiz Lozan'da görüşmeleri sürdürüyorlar. Temsilcilerimizin elindeki temel ilke Ulusal andtır.
16-17 Ocak 1923; i. B. T. s. 42

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir