Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cepheler (Sakarya - İnönü) Büyük Taarruz

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Cepheler (Sakarya - İnönü) Büyük Taarruz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:36

CEPHELER (SAKARYA - İNÖNÜ - BÜYÜK TAARRUZ)

Bütün dünya tarihinde, sizin İnönü Meydan Muharebelerinde üstlendiğiniz görev kadar ağır bir görev üstlenmiş komutanlar az görülmüştür. Ulusumuzun bağımsızlığı ve yaşamı dahice yönetiminiz altında şerefle görevlerini yerine getiren komutan ve silah arkadaşlarımızın yüreklilik ve vatan sevgisine tam bir güvenle dayanıyordu. Siz orada yalnız düşmanı değil, ulusun tersine dönmüş kaderini de yendiniz. Düşman ayakları altındaki bahtsız topraklarımızla birlikte bütün vatan en ıssız sınırlarına değin zaferinizi kutluyor, düşmanın saldırganlık hırsı, direnç ve vatan sevginizin yalçın kayalarına çarparak paramparça oldu.
II. İnönü zaferi için, İsmet Paşa'ya M. Kemal tarafından yazdan tebrik.

1 Nisan 1921; N. Cdt 2. s. 580

Ben ilkin bu işe başladığım zaman akıllı ve düşünür arkadaşlarım bana sordular; Yahu paramız var mıdır? Yoktur. Silahımız var mıdır? Yoktur, yoktur dedim. Ne yapacaksın? dediler. Ordu olacak ve bu ulus bağımsızlığını kurtaracaktır, dedim. Bu nedenle hepsi oldu ve daha olacaktır.

G. C. Z. Cdt 3. s. 338

Efendiler, 26-27 Ağustos günlerinde yani iki gün içinde düşmanın Karahisar'ın güneyinde 50, doğusunda da 20-30 kilometre uzanan tahkim edilmiş cephelerini düşürdük. Yenilgiye uğrayan düşman ordusunun tüm kuvvetlerini 30 Ağustos'a değin Aslıhanlar yöresinde sardık. 30 Ağustos'ta giriştiğimiz savaş sonunda (Buna Başkumandan Muharebesi adı verilmiştir) düşmanın asıl kuvvetlerini tepeleyip tutsak aldık. Düşman ordusu başkomutanlığını yapan General Trikupis de tutsaklar arasına katıldı. Demekki tasarladığımız kesin sonuç beş günde alınmış oldu.

1922; N. Cdt 2. s. 674-675

Afyonkarahisar, Dumlupınar büyük meydan savaşında zalim ve gururlu bir ordunun temel kuvvetlerini inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve soylu ulusumuzun özverilerine layık olduğunuzu kanıtlıyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu geleceğine güvenmekte haklıdır.
Savaş alanındaki beceri ve özverilerinizi yakından gözlüyor ve izliyorum. Ulusumuzun hakkınızdaki değerlendirmelerine aracı olmak görevimi araklıksız ve durmaksızın yerine getireceğim. Başkomutanlığa önerilerde bulunulmasını cephe komutanlığına büyürdüm. Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan savaşları verileceğini gözönünde tutarak ilerlemesini ve herkesin aklını başına alarak yiğitlik ve hamiyet yolundaki yarışmada harcamasını kendilerinden isterim.
Ordular! ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!

1 Eylül 1922; S. D. 4. s. 449-450

Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Paşa Hazretleri, Dumlupınar meydan savaşçı kazanıldıktan sonra, ordulara dk hedefin Akdeniz olduğunu söylemiştiniz. "İlk Hedef" deyimini kullanmakla izlenmesi gereken ikinci ve üçüncü hedeflerin bulunduğunu gizliden duyurduğunuz anlaşılıyor. Lütfen bu konuda biraz bilgi verir misiniz ?

Hiç savsaklamadan yanıtladılar, dediler ki:

— Türkiye Büyük Millet Meclisi ordularının görevi ulusal andın hükümlerini gerçekleştirmektir.
Türkiye halkı alçak gönüllülükle, ulusal sınırlar içinde bütün uygar insanlar gibi tam anlam ve kapsamıyla özgür ve bağımsız yaşayacaktır. Ama bilirsiniz ki askeri devinmeler politik çalışmalardan umut kesildiği noktada başlar. Umudun güven verir bir biçimde geriye dönmesi orduların davranışlarından daha hızlı hedeflere ulaşmayı sağlayabilir.

22 Eylül 1922; S. D. 3. s. 40-41

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir