Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mondros

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Mondros

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:34

MONDROS

Bu silah bırakışması (Mondros) olduğu gibi uygulandığı halde yurdun baştan sona dek çiğneneceğine dair kanımı açıkladım. Düşmanların her dediğine, duyduk ve uyduk demekten doğacak sonucun bütün Türkiye'ye düşmanların egemen olması sonucunu getireceğinden kuşku duyulmamak gerektiğini ve bir gün Osmanlı kabinesinin düşmanlar eliyle atanacağım anlattım.

Bunun için hiç de kehanete luzum yoktu. Kendini zayıf ve beceriksiz gören insanlar, kendilerine göre güçlü ve atılgan insanlardan acıma dilendikleri zaman, kesinlikle açındıracaklarını sanmada bilmem ne duygu ve durumda olmalıdırlar.

1918; A. B. A. s. 70

Bu silah bırakışmasını (Mondros) baştan sona dek inceledikten sonra bende doğan kam şu idi; Osmanlı Devleti bu bırakışma de kendini kayıtsız ve koşulsuz düşmanlara teslim etmeye boyun eğmiştir. Yalnız boyun eğmiş değil, düşmanların yurtta yerleşmeleri için onlara yardımda bulunmaya da söz vermiştir. Bu, beni üzüntülü düşüncelere yöneltti.

1918; A. B. A. s. 69

Mondros ateşkes andlaşması Osmanlı Devleti'nin bağlaşıklarıyla birlikte karşılaştığı acı yenilginin yüz kızartıcı bir sonucudur. Bu andlaşma hükümleridir ki, Türk topraklarını yabancıların işgaline açtı. O andlaşmada kabul edilen hususlardır ki, Sevres Andlaşması hükümlerinin de kolaylıkla kabul ettirilebileceği kanısını yabancılara verdi ve akla yatkın gösterdi.

N. Cdt 2. s. 791

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir