Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

DÜŞMANLARIMIZ

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

DÜŞMANLARIMIZ

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:34

DÜŞMANLARIMIZ

Düşmanlarımız kendi tutkularını bizim yok olmamızla gerçekleştirmek için ellerindeki kuvvetlerden hiçbirini kullanmıyorlar. Tam tersine amaçlarına ulaşabilmeleri için en güçlü olarak buldukları araç yine bizi birbirimize çarptırmak olmuştur.

G. C. Z. Cilt 1. s. 7

Bu ulusun talihini ellerine alan birtakım insanlar kendi bildiklerine ve zorbaca sürdürdükleri kötü yönetimleriyle onun yaşamını yok etmeye yönelmiş düşmanların yapmaktan geri kalmadığı baskı ve etkinliklerle adeta onu şaşırtmışlardı. Ulusumuz bağımsızlığına vurulan darbeler ve varlığında açılan yaralar karşısında göz yaşları döküyordu. Dost de düşmanı ayırd edemeyecek bir hale getirilmişti. Bu görünüş karşısında acı düşüncelere kapılmıştı. İşte ulusumuzun bu şaşkın halini, son bir öldürücü darbe vurmak için fırsat bekleyen düşmanlarımız araç saydı ve beklenen zamanın gelip çattığı kanısına kapıldı. Karar verildi, hareket başladı, artık maskeler atıldı. Türkiye parçalanacak, Türk halkı köle, aşağılık, sefil ve perişan edilecekti. Amaç bu idi. Bu acımasız amaca ulaşmak için akla ve hayale gelmiyen her türlü önleme baş vuruldu ve özellikle batının kimi hükümetleri, kimi politika adamları bunun böyle olmasında diretiyordu. Hala da diretiyor. Bu biçimdeki davranışlarını, bu direnmelerini dünya gözünde hoş göstermek ve hatta kendi uluslarının gözünden gizlemek için ele almadıkları önlem kalmadı. Her türlü yalan dolanı ortaya çıkarmadan daha kolay birşey olamazdı. Çünkü Türkler vahşidir, acımasızdır, uygarlığın gerektirdiği şeyleri alıp, benimsemeye yatkın değillerdir. Biçiminde aslında vahşiliğini, acımasız ve saldırganların haksız yere ortaya attıkları bir formülü dillerine dolayarak dünya kamu oyunu aldatmaya kalkıştılar. Bu girişimlerinde başarıya ulaşacaklarını sandılar. Başka önlemler almaya gerek görmüyorlardı. Çünkü Türkiye'nin yaşama gücünü tümden yitirdiği kanısında idiler. Bu kanılarında tam anlamıyla aldanmışlardır. Bu gerçektir. Aslında da kafaları birtakım hırslı duyguların kaynaştığı yer olan kimselerin anlayışlarıyla ve birtakım gerçek dışı zanlarla gerçeği değiştirmek ve hakkı söndürmek olası değildir. Bu güne değin yeryüzünde buna olasılık bulunamamıştır.

Bütün bu acıklı durumlardan sonra ulusların vicdanlarına baş vurulursa, hiç kuşku etmem ki, soylu ve gerçekten uygar olan uluslar bu politikacıların acımasız girişimlerini lanetlemekte ve suçlamaktadırlar. Henüz bunda kesin görünmeyenler varsa ben onları hoşgörüyorum. Çünkü Türkiye konusunda her gün uydurulan yalan ve dolanların asıl anlamını kavramağa yine o devlet adamlarının varlıkları engeldir.

18 Haziran 1922; S. D. 2. s. 35-36

Ulusal ticaretimizi yükseltmeye mecbursunuz... Bütün bu basit fakat hayati gerçekleri bilerek, bilmeyenlere de yolu ile veya zor ile anlatarak amacımıza yürüyeceğiz. Hepiniz pek güzel anlamışsınızdır ki, bizi o amaca varmaktan meneden iki kuvvet vardır. Biri dış düşmanlardır Bunlar bizi bir sömürge haline koymak için derlememizi istemiyenlerdir. Bizim için bunlardan (Dış düşmanlar) daha zararlı, daha yıkıcı bir sınıf daha vardır. O da içimizden çıkması olasılıkla beklenen hainlerdir. Aklı eren, ülkeyi seven gerçeği gören kimselerden böyle düşman çıkmaz. İçimizde böyleleri çıkarsa onlar, ya aklı ermeyen cahiller, ya ülkeyi sevmeyen fenalar, ya gerçeği görmeyen körlerdir. Biz cahil dediğimiz zaman kesinlikle okulda okumamış olanlara değinmiyoruz. Değindiğimiz gerçeği bilmemektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de özellikle sizlerin içinizde görüldüğü gibi gerçeği gören gerçek bilginler çıkar.

18 Mart 1923; S. D. 2. s. 132

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir