Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ermeni Meselesi

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Ermeni Meselesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:30

ERMENİ MESELESİ

Türkler eliyle Ermenilere karşı kıyımlar yapıldığı uydurma haberler ve son yayınlar bir takım düzmece ve uydurmaca sözlerden başka birşey değildir. Bunların kesinlikle doğru olmadığına güvenebilirsiniz. Bu gerçeğin belgelenebilmesi için yansız temsilcilerin yurdumuzda tam bir serbestlik içinde inceleme yapmalarını memnunlukla kabul ederiz. Bu sorunla ilgili olarak Ermenistan'daki Yalan Doğu Amerikan yardım kurullarınca verilen en son raporların okunmasını salık veririz.
Türk halkına Ermenilerce girişilen zulüm ve kıyım ki, Ermenistan üzerine ordularımızca yapılan harekatı zorunlu kılmıştır. Çok geniş ölçüde olmuştur. Bununla ilişkin kesin belgeler elimizdedir.

17 Ocak 1921; S. D. 3. s. 17

Ermeni sorunu denilen ve Ermeni ulusunun gerçek çıkarlarından çok kapitalistlerin ekonomik çıkarlarının yerine göre çözümlenmesi istenilen sorun Kars andlaşmasıyla en gerçek çözüm yolunu buldu. Yüzyıllardan beri dostça yaşayan iki çalışkan halkın iyi dişlileri memnunlukla belirtilmeli ki yeniden kurulmuş oldu.

1 Mart 1922; S. D. 1. s. 233

Yunanlılar da arada olmak üzere Bağlaşık Devletleri saldırının önlenmemiş ve aslında olmayan Ermeni kıyımına son verilmemiş olduğu bahanesiyle İstanbul'u da mı işgal etmek niyetinde idiler ?

Kuşku duymamak gerekir ki, Ermeni kıyımı konusundaki açıklamalar olanlara uymamakta idi. Tersine güney bölgelerinde yabancı güçler eliyle silahlandırılan Ermeniler, elde ettikleri korumadan cesaret bularak, bulundukları yerlerdeki İslamlara saldırmakta idiler. Öc alma düşüncesiyle her yanda hiç acımasız biçimde Müslümanları öldürüp, yok etme siyasasını gütmekte idiler. Maraş'taki acı olaylar bu nedenle oluşmuştur. Yabancı kuvvetlerle birleşen Ermeniler, top ve makineli tüfeklerle Maraş gibi eski bir İslam kentini toprağa karıp bir etmişlerdi. Binlerce güçsüz ve suçsuz anne ve çocukları tepeleyip yok etmişlerdi. Tarihte bir benzeri geçmemiş olan bu vahşeti yapanlar Ermenilerdi. Müslümanlar ancak namuslarını ve canlarını korumak için direnmiş ve savunmada bulunmuşlardı. Yirmi gün süren Maraş kıyımında Müslümanlarla birlikte kentte kalan Amerikalıların olay konusunda İstanbul'daki temsilciliklerine çektikleri telgraf, kıyıma girişenlerin kim olduklarını yalanlanamaz bir biçimde belirtmekte idi.

Ankara dinde bulunan Müslümanlar, tepeden tırnağa kadar silahlandırılan Ermenilerin süngüleri korkusu altında kırımla karşı karşıya idiler. Yaşamak ve bağımsızlığını korumaktan başka bir şey istemeyen İslamlara karşı uygulanan bu ezme ve yok etme siyasası, uygar insanlar topluluğunun dikkatlerini ve acımasını çekecek durumda iken, tersinin olduğunu deri sürme ve o görüşten vazgeçilmesini önermek nasıl ciddi kabul olunabilir?

N. Cdt 1. s. 381-382

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir